Originální název: Anybody Can Do Anything

Argo - 2009
ISBN: 978-80-257-0233-8

Argo (2009) 978-80-257-0233-8 696
Vyšehrad (1987) 620

Úsměvná vyprávění americké autorky Betty MacDonaldové si získala oblibu svou bezprostředností a upřímností. Pod titulem Co život dal a vzal vyšly tři její práce - Kdokoli může dělat cokoli, Morová rána, Dusím se ve vlastní šťávě - navazující na její neméně populární knížku Vejce a já. MacDonaldová čerpá náměty výhradně z vlastního života, popisuje, co ji potkalo dobrého i zlého. Znovu přivádí k životu nesčetné množství lidí, s nimiž se setkala třeba jen letmo, nebo ať už její osudy ovlivnili významněji. K nejsilnějším a nejvýraznějším částem trilogie patří díl Morová rána, kdy vypráví o svém pobytu v tuberkulózním sanatoriu. Ať už ji však potkává cokoli, nikdy se beznadějně nepropadá do sebelítosti a pesimismu, vždy hledí kupředu s nadějí a vírou, že se vše dobře skončí. A právě pro tuto schopnost přenášet na čtenáře svou nezdolnou víru v člověka, který se nevzdává a svou činorodostí, elánem a dobrou náladou za všech okolností dokáže překonat všechny překážky, sklidila Betty MacDonaldová tak nevídaný úspěch, který uplývající čas v nejmenším neoslabil. (Založil/a: mss)

Ariko
  7. 9. 2014, 14:38
Úžasná knížka plná optimismu. I přes všechny ty v podstatě negativní popisované věci dokáže autorka ze všeho vybruslit s humorem jí vlastním.
Rames
  10. 6. 2016, 19:29
Betty MacDonaldová byla průkopnicí tohoto stylu psaní. Dnes jako by se roztrhl pytel s autorkami píšícími vtipně o svém rodinném životě. Proto ji řadím mezi klasiky, je má oblíbená i když knihy tohoto druhu nijak nevyhledávám.
Pim
  1. 5. 2013, 20:28
Skvělá knížka, kterou miluju. Občas se k ní vracím. Skoro to vypadá, že tam není žádný děj, ale vždy znovu rozesměje a pohladí. Morová rána pobaví charakteristikou spolupacientů i sebeironií. Poslední část na ostrově Vashon zas zavání romantikou ale staví nás realisticky na nohy a v neposlední řadě Anka a Janka jako puberťačky - taky posilující. Doporučuji pro oddech a úsměv na rtu.
Buřinka
  18. 9. 2016, 9:46
Co život dal a vzal je další, víceméně humorné vyprávění autobiografického charakteru. Po Vejci a já jsem se na tuto knihu těšila a nezklamala mě. Nejvíce mě zaujala Morová rána a se zatajeným dechem jsem sledovala zda v sanatoriu nedojde k nejhoršímu. Díky laskavému humuru se dá přežít nejedna nelehká situace, byť jde o život...
Manon
  28. 11. 2013, 23:33
Občas knihu jen tak uprostřed otevřu a začtu se. A pokaždé mě rozesměje, ikdyž jsem ji četla už tolikrát.
stepuli
  1. 10. 2016, 9:31
Autorka má dokonale pozitivní pohled na svět. I když ne všechno, co zažila bylo pozitivní, dokáže to podat s lehkostí a humorem, člověk si uvědomí, že vlastně nikdy není tak zle.
ivka
  8. 5. 2016, 11:35
Knížka, po níž sáhnu vždycky, když je mi nejhůř. Nabíjí člověka optimismem a radostí ze života jako takového .V knížce se setkáte s dobrým i zlým, co život přináší. Na ty nejhorší věci v životě nahlíží bez pesimismu a sebelítosti. Knihu nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdičkami.
RedDuck
  21. 10. 2011, 18:54
Při představě autobiografické sedmisetstránkové knihy pojednávající mimo jiné o smrtelné nemoci se mi trochu zatmělo před očima, vyzbrojen však předcházející zkušeností s Vejcem a já a dostatkem volného času jsem jako sebevražedný lumík vykročil a...světe div se, nespadl. Při čtení jsem měl pořád úsměv od ucha k uchu.
Raggen
  3. 9. 2013, 9:04
Skvělé čtení.. Sem tam mě sice unavovaly podobné pasáže hlavně v průběhu nemoci ale ostatní děj mi vše perfektně vynahradil.. Určitě se k Betty ještě vrátím.
Ver
  13. 11. 2012, 10:49
Skvělé vtipné i neveselé čtení.. Betty vše výborně popisuje a vypráví, takže kniha se dobře čte. Velmi ráda s k ní vracím.
drussila
  2. 8. 2015, 13:07
Bohapusté žvástání beze smyslu a pointy. Umná povídálka od kafíčka, která na svých blábolech vydělala miliony. To, co zafunguje v rozsahu povídky (první kapitoly okouzlí), nelze aplikovat na stovky stran a desítky knih. Ohromné zklamání. Nedočteno... a to se mi nestává. Vejce a já byl pokus na dvacet stran, je to "echt to samé". Banalita nade vše. Fujky.
Sweed
  18. 3. 2011, 10:14
Nedokážu rozhodnout, která část této trilogie je nejlepší, jelikož jsou všechny úžasné. Betty MacDonald je opravdový mistr v popisování míst, jídel, zvyklostí, povah, prostě všeho...Nejvíce komentovaná část Morová rána podle mě jen podtrhuje kvality autorky, protože neznám moc knih, ve kterých je tak laskavě a s humorem popisována smrtelná nemoc a odloučení od dětí...
Roanna
  5. 4. 2013, 16:38
Po Vejci a já byla tahle trilogie vcelku zklamáním. Zážitky všedního života mě nijak nenadchly, připadaly mi dost jednotvárné, místy až nudné. Pár pousmání, nic víc.
Nejlepší částí trilogie je Morová rána, protože tady se Betty opět předvedla jako vynikající vypravěčka, když velmi poutavě a reálně popisovala svůj pobyt v sanatoriu. K této knížce se narozdíl od Vejce a já už nevrátím.
Sylvie
  27. 1. 2013, 23:33
Tato kniha je naprosto úžasná:-). Osobně upřednostňuji poslední část této trilogie (Dusím se ve vlastní šťávě). Když byli mé dnes už dospělé děti v pubertě, velmi často jsem se v jednotlivých kapitolách úplně viděla. Dodnes se při čtení směju nahlas. Jenom mi bylo velmi líto, když jsem se v životopise Betty MacDonaldová dočetla, že zemřela tak mladá na rakovinu.
seky
  30. 8. 2016, 18:55
Knihu jsem asi po 160 stránkách odložil. Vzhledem k tomu, že je zde velmi kladně hodnocena, možná se k ní ještě někdy vrátím. Není to špatná kniha, ale nejspíš to není můj styl ...
Ježura
  23. 5. 2014, 11:43
Skvěle napsaná kniha, patří k mým oblíbeným, stejně jako Vejce a já. Mám-li nějaký chmurný den, stačí otevřít na jakékoli stránce a chvíli číst. Síla, optimismus a nadhled autorky mi vždy pomohou...
kiris
  30. 9. 2013, 17:27
Na vyprávění Betty MacDonald se mi nejvíc líbí její smysl pro humor, který neodkládá i v těžkých chvílích svého života a že těch chvil nebylo dle obsahu málo. Dokáže člověka přimět k optimismu. Ačkoliv autorka zemřela relativně mladá (na rakovinu), dokázala se prát se životem co to šlo a k tomu napsat mnoho báječných knih pro děti i dospělé, mezi něž patří právě i toto humoristické dílo.
sépie
  4. 7. 2012, 13:59
moje nejoblíbenější .) četla jsem ji snad 1000x.))pokaždé, když potřebuji relax ji vezmu do ruky a jen tak otevřu a čtu .) úžasně popsané dospívání dětí a vyrovnávání se s tím se mi moc líbí ))
Janina78
  4. 6. 2012, 20:41
Vážení, nic proti, ale právě to nekonečné popisování úplně všeho, skoro bez děje mi už lezlo na nervy. Přečetla jsem jen první část a dál už nemůžu. Ano, jsou tam i úsměvné pasáže,ale pro mne dějově nezáživné.