Obchod na korze

Obchod na korze Originální název: Obchod na korze

Academia - 2009
ISBN: 978-80-200-1778-9

Academia (2009) 978-80-200-1778-9 141

Obchod na korze se odehrává během druhé světové války v malém městečku Sabinov na Slovensku. Základním motivem novely je dilema hlavního hrdiny, zda dokáže odporovat zlu ztělesněnému protižidovskými zákony a jejich vykonavateli hlinkovskými fašisty a odolá výhodné šanci, která se mu nabízí: získat postavení a majetek na úkor druhého člověka, hluché majitelky galanterie. Hlavní hrdina pod nátlakem své ženy a vysoce postaveného švagra získává arizační dekret na obchod a majetek paní, u které pracuje. V obchodě i přes jeho nevýnosnost zůstává a nepřestává věřit v tradiční hodnoty úctu ke stáří a k práci. Starou paní chrání před ostatním světem a nacistickým nebezpečím. Brzy však přijde den, kdy všichni Židé obdrží předvolání do transportu... (Založil/a: AkzuzkA)

Ladislav Grosman Ladislav Grosman
*04.02.1921 - †21.01.1981

alča87
  21. 11. 2015, 7:10
Z počátku idilka jako u Poláčka, ale jak se děj posouvá, vše je zahaleno v šedi a smutku, konec spěje k beznaději a smrti (jenom jsem vlastně č ekala čí).
Ponurá atmosféra a otázka - je lepší znát pravdu a díky ní se "užírat" a vlastně umírat zaživa nebo žít v hluché nevědomosti?
I nejčistší duše se stala v hrozné době temnou a stíhaná paranoiou - nikdo nikomu nevěř, to je základ.
Bernadette
  2. 10. 2015, 18:31
Zvláštní kniha... zastřená, podivně rozostřená... a ačkoli se nám snaží sdělit závažnou myšlenku, mám pocit že se jí to příliš nedaří... čekala jsem všechno možné, jen ne takovýhle zvláštní styl vyprávění, který zastírá všechno, i to co nemá...
kamie
  31. 3. 2011, 12:32
Hodně zajímavá kniha, nedá se o ní říct, že je krásná, protože je na to příliš pochmurná. Vzbudila ve mně otázku, na kterou si neumím odpovědět, jestli je lepší zklamat se v blízkém člověku a uchovat si představu laskavého světa, nebo pochopit, že se blízký snaží z dobré vůle pomoci, a tím pádem zjistit, že kolem se šíří něco shnilého?