Vlčí jáma

Vlčí jáma Originální název: Vlčí jáma

Státní nakladatelství krásné literatury a umění - 1962

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1962) 242

Hlavní hrdinka, 18letá dívka Jana, je sirotek, dostane se však do pěstounské rodiny, která žije v malém městečku ve Slezsku. Vztahy v rodině jsou však nevyrovnané; adoptivní otec Robert je o mnoho mladší než jeho žena Klára, která je tvrdá a panovačná, z čehož vyplývá jejich neplnohodnotný vztah. Robert proto ani nechce být moc často doma a je většinou pryč. Služky, které u Kláry pracovaly, ji nesnášely, ale protože žily v tvrdém kraji, kde bylo málo práce, tak musely zůstat. Jana je však jemná a klidná dívka a cítí se opuštěně; teta Klára ji tyranizuje. Příkladem její umíněnosti může být například její koupě velkého množství levného zelí. Všichni ho pak musí šlapat, což je namáhavá činnost a nikdo už to nechce dělat, ale aby jim dokázala, že to jde, šlape ho sama skoro až do vyčerpání. Nebo si nechá vyrobit zcela nevkusný klobouk, který jí ještě k tomu vyrobí malý, ale protože v něm chtěla jít za každou cenu ven a chlubit se s ním ostatním, tak si ho narazila na hlavu. Nejen, že v něm vypadala směšně, ale ještě ji z toho začne bolet hlava.

Jana se chce duševně opřít o Roberta, který jí naslouchá. Platonicky se do něj zamiluje a Klára začne žárlit. Klára ale potom dostane mozkovou mrtvici a je upoutána na lůžko. Nemůže se hýbat ani mluvit, ale vnímá všechno, co se kolem ní děje. Služky se jí posmívají do očí a mstí se jí. Její bezmocnost, je pro ni - pro osobnost diktátora - strašlivá a nakonec umírá. Jana odchází po tetině smrti i od Roberta, protože jí v momentě, kdy ho potřebovala, nepomohl.

Zdroj wikipedia.org (Založil/a: AkzuzkA)

Jarmila Glazarová Jarmila Glazarová
*07.09.1901 - †20.02.1977

Ariko
  14. 11. 2014, 9:53
četba na maturitu a nebyla až tak marná. Aktuální téma o nenaplněném manželství. Vesnické téma a sobecká manželka, no idylka k pohledání :D
Rames
  6. 4. 2016, 10:58
Dokonale vyvážený příběh, víme co se odehrává navenek, do umírajícího manželství přichází schovanka, ale také je nám dokonale naservírováno co se děje uvnitř smutných duší jednotlivých postav.
Janin beznadějný boj s vděčností a lítostí sleduje doktor a snaží se jí pomoci, jeho pětistránkové přesvědčování o krásách života vyvrcholí vyznáním lásky a je to kouzelné.
Nádherná kniha plná ostravského dialektu.
Anett
  21. 12. 2012, 14:13
Já jsem bohužel film neviděla. Knížka mě nijak nenadchla, ale zase musím říct, že se mi "líbila" víc než třeba Advent. Na další díla se ale nejspíš nevrhnu.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 9:46
Pochopila jsem, co mi má kniha dát. O čem je. Psychologická próza. Vlčí jáma vytvořená Robertem a Klárou, do které padla Jana, zmítaná... Ta teta Klára je tak dokonale vykreslená, že bych ji nejraději zabila. Ta její hrabivost, sobeckost, jak nikdo nesměl být nemocný... gr. Na zabití.
Je to podle mě spíš pro dívky, je to čtivé, ale nedokázalo mě to tak pohltit. Je tam hodně velká slovní zásoba, což se mi moc líbilo. Je tam i nářečí a hodně německých vět, ale vše s vysvětlivkama. Odehrává se to po 1. světové válce...
Mari.S.
  22. 7. 2011, 12:39
Tak nějak jak uživatelka Mirča, ale film celkem ušel, především díky výborné J. Šejbalové a mladičké Brejchové, myslím, že to byla dokonce její první role. Ale horší knihy taky ještě jsou, třeba Petrolejové lampy :-D nebo sbírka od Antonína Sovy, to bych dávala číst za trest!
Nika:)
  10. 4. 2013, 14:58
Kniha se mi velmi líbila a dobře četla. Autorka vystihla Kláru dokonale jako sobeckou, zlou a bohatou vesničanku. Bylo mi hrozně líto Jany, co všechno si musela vytrpět. Nakonec, i když Robert a Klára zemřeli, ji potkalo štěstí. Vlčí jámu vřele doporučuji.
Mirča
  11. 3. 2011, 23:06
Celkově mě knihy tohoto typu vždykcy dovedou do skepse nad českou literaturou. Nic horšího jsem v životě nečetla. Úplně mě to vycuclo, psychicky vyčerpalo a zhnusilo.