O počátcích církve

O počátcích církve

Karmelitánské nakladatelství - 2008
ISBN: 978-80-7195-218-3

Karmelitánské nakladatelství (2008) 978-80-7195-218-3 173

Tyto své pravidelné středeční katecheze nazval Benedikt XVI. putováním za svědky rodícího se křesťanství. Promluvy jsou rozděleny do tří oddílů. Nejprve se papež zabývá založením a povahou církve, vyvolením apoštolů a tím, co znamená apoštolská tradice. Následují portréty Kristových apoštolů a nakonec úvahy věnované apoštolu Pavlovi a dalším důležitým protagonistům vznikající církve. Autorovi leží na srdci především těsný vztah Krista a církve. Dnes často panuje názor, že křesťanství je ryze individuální věc, že můžeme přijmout některé Ježíšovy myšlenky a současně odmítnout jeho církev. Benedikt XVI. se snaží pochopit příčiny takového smýšlení a vysvětluje, že Ježíš Kristus je navzdory omezením a různým stinným stránkám naší přirozenosti v církvi přítomen. Hlavní část knihy se zabývá jednotlivými apoštoly a tím, co nám o nich a o jejich díle říká Bible i jiné prameny, co bylo klíčové pro jejich setkání s Kristem. Klade si také otázku, jak můžeme na počátku 21. století následovat Kristovy apoštoly my. Text je dělen do těchto kapitol: Základy 1. Ježíš, vyvolení Dvanácti a založení církve 2. Apoštolové vyvolení za svědky Krista 3. Dar společenství 4. Služba společenství 5. Společenství v čase: Tradice 6. Apoštolská tradice 7. Apoštolská posloupnost Dvanáct 8. Petr, rybář 9. Petr, apoštol 10. Petr: Skála, na které Kristus založil církev 11. Ondřej, první povolaný 12. Jakub Větší 13. Jakub Menší 14. Jan, syn Zebedeův 15 Jan, Teolog 16. Jan, prorok z Patmu 17. Matouš 18. Filip 19. Tomáš 20. Bartoloměj 21. Šimon Kananejský a Juda Tadeáš 22. Jidáš Iškariotský a Matěj Další apoštolové a spolupracovníci 23. Pavel z Tarsu 24. Pavel a ústřední význam Ježíše Krista 25. Pavel a Duch svatý v našich srdcích 26. Pavel a život církve 27. Timotej a Titus 28. Štěpán, první mučedník 29. Barnabáš, Silas a Apollos 30. Akvila a Priscilla 31. Ženy ve službě evangeliu (Založil/a: vladislaus)