Pilotem Apache

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Omnibooks - 2012
ISBN: 978-80-905232-2-7

Omnibooks (2012) 978-80-905232-2-7 320

Po dvaadvaceti letech služby v britské armádě plánuje Ed Macy odchod do výslužby. Posléze tento plán odkládá, protože souhlasil s ještě jedním turnusem v jižním Afghánistánu jako zbraňový specialista, létající na úplně novém vrtulníku Apache. Je to nejsmrtonosnější a technicky nejvyspělejší vrtulník na světě. Letět s vrtulníkem Apache do boje je jako hrát současně na Xboxu, Play Stationu a velmistrovskou partii šachu - a přitom se vézt na největší horské dráze v Disneylandu. Podle zjištění amerických studií dokáže jen malé procento lidských mozků souběžně zvládnout všechny požadované činnosti při pilotování tohoto letounu - a nejenom jednu nebo dvě minuty, ale tři hodiny bez přestávky. Pokud jste přehlédl jednu klíčovou věc, mohl jste okamžitě zabít sebe i svého kopilota. Koncem roku 2006 byla Macyho letka Apache nasazena v nechvalně známé afghánské provincii Hilmand, v drsné a nehostinné oblasti, místními nazývané Dašt-e-Margo (Poušť smrti). Operace dostala název Herrick. Posláním Macyho a jeho letky Apache bylo bojovat spolu s muži na zemi a chránit je všemi nezbytnými prostředky. Když byl jeden příslušník námořní pěchoty pohřešován, Ed a jeho tým byli jedinou nadějí armády na to, že ho dopraví zpátky živého… Kniha Pilotem Apache popisuje odvážnou misi, za niž byl Ed Macy jako první pilot v historii britského letectva vyznamenán velmi prestižním Vojenským křížem.
Je to příběh o odvaze, nebezpečí a kamarádství, který přečtete jedním dechem. Kniha je doplněna situačními mapkami a barevnou obrazovou přílohou (Založil/a: Fabienne)

Fabienne
  19. 4. 2013, 17:31
Bylo to všechno dost na hony vzdálené od veřejně prezentovaných záměrů ministra obrany Johna Reida, který podepsal souhlas s nasazením. V Dolní sněmovně řekl, že doufá v návrat vojáků, kteří „nebudou muset vystřelit ani jeden náboj“. Misi nazval poněkud optimisticky jako „budování národa“. Ve skutečnosti výsadkáři a jejich podpůrné jednotky vystříleli mezi červnem a říjnem 2006 celkem 450 000 nábojů, 10 000 dělostřeleckých a 6500 minometných granátů. Kromě toho, jenom mezi květnem a srpnem 2006 vystřelilo šestnáct pilotů Apache z 656. letky 7305 nábojů z kanónů, 68 raket a 11 střel Hellfire. Myslím, že to bylo něco úplně jiného, než měl na mysli John Reid. Odpor kladený nepříteli nás přišel hodně draho. Během prvních měsíců zahynulo 35 vojáků – 16 v boji, 14 při zřícení špionážního letounu Nimrod NMR2, 4 při nehodách a jeden spáchal sebevraždu. Dalších 140 bylo zraněno v akci, z nich 43 vážně nebo velmi vážně. To všechno znamenalo, že nám nezbývalo moc času na budování národa.
Před naším pravým okem jsme měli trvale připevněný monokl. Do něj se promítala asi desítka údajů z různých přístrojů v kokpitu. Stisknutím tlačítka se dala pod zeleně svítící symboly přístrojů přenést řada dalších obrázků, které duplikovaly obraz kamery TADS nebo PNSV a cíle radaru Longbow. Monokl umožňoval pilotovi, aby se levým okem díval z kokpitu a šetřil mu několik vteřin, které by potřeboval k pohlédnutí dolů na přístroje a opětovné zvednutí pohledu: vteřiny, které znamenaly rozdíl mezi vaší smrtí a smrtí nepřítele. Noví piloti trpěli hroznými bolestmi hlavy z toho, jak jejich levé a pravé oko soupeřily o dominanci……
I když se oči během následujících týdnů a měsíců přizpůsobily, bolesti přetrvávaly déle. U mě úplně zmizely až po roce.
V polovině prvního turnusu jsem v Apache udělal všechno, co jsem chtěl. Od té chvíle jsem nemusel na pilotování a střelbu myslet, protože prsty, paže a nohy mi pracovaly v perfektním souladu s hlavou. Už jsem nebyl připásán k Apache, ale Apache byl připásán ke mně. Ke konci turnusu na tom byli skoro všichni piloti stejně. Ale vůbec to neznamenalo, že bychom ztratili respekt před znepokojující realitou, že jsme měli v rukách takovou mohutnou palebnou sílu. Ani na chvíli, tehdy nebo teď. Nikdo v této válce neměl větší potenciál zničit tolik lidských životů. K této schopnosti se vázala stejně velká zodpovědnost. Obávali jsme se, abychom neměli pověst nadržených válečníků, jakou měli piloti amerických Apache, a my jsme je nechtěli napodobovat. Každá střela, kterou jsme vypustili na zem, měla svůj význam; zabít někoho je strašně vážná věc.

---------------------------------------------------------

Nejprve musím říct, že bezmezně obdivuji piloty – čím složitější stroj, tím větší je můj obdiv. Takže na tuto knihu jsem se hodně těšila a nezklamala mě. Zpočátku mi trošku vadilo velké množství zkratek, používaných v textu (je jich celých 14 stránek na konci knihy), ale rychle jsem si zvykla. Příběh Eda Macyho je koncipován chronologicky, od dětství přes dospívání, vstup do armády až po nasazení v Afghánistánu. A je v něm téměř všechno – spousta zajímavých technických údajů, popis života na základně včetně různých vtípků, které si prováděli navzájem až po dechberoucí záchrannou akci v druhé polovině knihy (při té jsem opravdu měla dojem, že znovu koukám na film Černý jestřáb sestřelen). Máte-li rádi příběhy tohoto druhu, mohu knihu jen doporučit.
jaryj07
  23. 6. 2015, 9:45
Výborná kniha zachycující život pilotů v Afganistánu. Dlouho jsem nic, tak dobře napsaného nečetl a to autor není spisovatel. Možná to je to, co mě na této knize opravdu zaujalo. Kniha je nadmíru napsaná lidsky. V knize se dozvíte, jak to chodí na základnách, ale i v boji. Také se dozvíte mnoho věcí o této helikoptéře. Až jsem byl opravdu překvapený, co tento stroj všechno dokáže. Závěr knihy je už třešnička, jejíž pecka vám v krku určitě zaskočí.
Ukmas
  26. 11. 2013, 21:22
Autor - britský pilot bitevního vrtulníku WAH-64D Apache Longbow podrobně líčí mise v Afghánistánu proti mudžahedinům při podpoře pozemních spojeneckých jednotek. Po přečtení budete mít dobrou představu, co to obnáší pilotovat nejmodernější vrtulník. Jak efektivní a smrtící stroj to je. Ovládání zbraňových systémů, sledování let. údajů a pilotáž, i přes výkonnou avioniku nacpanou počítači to překvapivě není zrovna lehké a nejednomu z toho půjdou oči šejdrem. Kniha je díky autorovu smyslu pro humor místy vtipná, to když popisuje život na letecké zakladně nebo očekávané setkaní s papaláši. Ke konci knihy sem se také dozvěděl, jaká je cena multikulturalismu pro vysloužilého pilota.
Shrnuto a podtrženo, jedná o skvělou a velice čtivou knihu o pilotech moderních bojových vrtulníku na aktuálním bojišti. Nic lepšího na toto téma jsem nečetl.