Válka

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Omnibooks - 2012
ISBN: 978-80-905232-0-3

Omnibooks (2012) 978-80-905232-0-3 231

Renomovaný americký novinář se ve své knize věnuje nejextrémnější situaci, ve které se člověk může ocitnout - válce. Sebastian Junger se od roku 2007 do roku 2008 pohyboval řadu měsíců s vojáky americké výsadkářské jednotky v afghánském údolí Korengal, které se považuje za jednu z nejnebezpečnějších frontových oblastí v boji s Talibánem. Spolu s britským fotografem Timem Hetheringtonem doprovázeli vojáky na hlídkách a v zákopech. Zažil zde abstraktní válku - většina vojáků nikdy nepohlédla svým nepřátelům do očí. Všechno viděli jenom z dálky.
Jungerovi nešlo při jeho novinářském pátrání o Afghánistán, ani o politiku; vojáci, se kterými se setkával, nikdy nemluvili o politických tématech, která jsou v pozadí této války. "Chtěl jsem zjistit něco jiného," říká Junger, "chtěl jsem vědět, co to dnes znamená, být vojákem."
V knize Válka si autor pokládá jednoduché otázky: čím válka fascinuje mladé muže? Jak válka změní člověka, který právě vyšel ze střední školy? Proč se někteří chovají jako čestní muži a jiní jako darebáci? (Založil/a: Fabienne)

Sebastian Junger Sebastian Junger
*17.01.1962

Ukmas
  15. 9. 2014, 22:05
Od této knihy nečekejte popis bojových operací, i když se tu také něco najde, ale především pohled na jednu předsunutou zakladnu a její obyvatele - americké vojáky.
Autor knihy - novinář, strávil nemalý čas na této základně v údolí Korengal v Afghánistánu těsně u hranic s Pakistánem. Právě podle jeho videomateriálu vznikl známý a oceňovaný dokument Restrepo. Junger se zabývá životem na zakladně kde stejným nepřítelem jako místní horalé je i nuda na vrcholu kusu skály uprostřed nepřátelského území, ale hlavně a relativně podrobně se zabývá psychologií vojáka, kde si vypomáhá i armádními psychologickými vyzkumnými zpravami z předešlých amerických válek a dává vám celkem dobrou představu, jak je obtížné, aby mysl vojáka, který si projde tak extrémním počinem jakým válka je, nebyla poznamenána. Kniha obsahuje jednu nekvalitni mapku.