Nadechnout se

Euromedia Group - 2005
ISBN: 80-86938-25-5

Euromedia Group (2005) 80-86938-25-5 221
Odeon (2003) 80-207-1136-8 221

Orwellův román z r. 1939 zachycuje život v Anglii před 2. světovou válkou očima pojišťovacího agenta George Bowlinga.

Leitmotivem knihy je strach z blížící se války a hlavně z toho, co přijde po ní - uniformní společnost, kde bude jakákoliv odchylka od normálu krutě trestána. Kromě této linie však románem prochází celá řada vtipných, ostře ironických komentářů. George Orwell, slavný tvůrce proslulých antiutopií, jemuž náleží autorství dnes tak populárního výrazu Velký bratr, i v tomto pozoruhodném a stále aktuálním díle poměrně přesně předvídal, kam směřuje moderní svět.

janeicka
  21. 9. 2013, 18:47
Opravdu zajímavý náhled do myšlenek průměrného Angličana, který už jednu válku zažil a nyní se obává, že brzy vypukne další (k čemuž také za nějaký čas po vydání románu došlo). Také se mi velmi líbil popis života v Anglii (sahající ještě do doby vlády královny Viky), ale hlavně to drsné vystřízlivění hlavní postavy, když se vrací do kraje svého dětství a najde zde prosperující průmyslové centrum s poničenou přírodou a zasypanými rybníky - to mi přišlo typicky "orwellovské".
jehlaspichlas
  3. 1. 2016, 22:29
Příběh je o životě jednoho člověka, který nachází sám sebe a na základě vlastních zkušeností pozná, jaký je svět a jak se za posledních dvacet let změnil. A třebaže se příběh odehrává téměř před sto lety, i dnes platí danná lidská pravidla, a to, že jsme se nijak nezměnili, občas vzpomínáme na staré časy, navštěvujeme stará místa, která nepoznáváme, stejně tak lidi. Je to prostě o životě takovém, jaký je, jaká z toho může pramenit naše budoucnost... Ale život jde dál a bereme ho tak, jak to je stejně jako hlavní hrdina.
MatesS
  11. 11. 2012, 15:08
Celkem zajímavá paralela na 1984 a jiná podobná díla. Ačkoliv zde byla spíš rozebírána citová podstata a chronické nezapadnutí do "světa ostatních lidí".
spitfirehaga
  25. 3. 2013, 20:05
Netvrdil bych, že kniha je o strachu z toho "co přijde po válce". Tyto myšlenky v ní sice zmiňovány jsou, ale sotva v několika odstavcích.
Hlavním motivem knihy je stereotypní a nudný život zcela průměrného čtyřicetiletého muže, který se však se svým životem nehodlá smířit a navzdory názorům většinové společnosti se snaží ze stereotypu utéct.
To vše společně se zajímavým popisem života a atmosféry ve Velké Británii těsně před válkou.
Kniha nemá přílišný děj, je zaměřena spíše na myšlenkové pochody hlavního hrdiny v situacích, do kterých se dostává.
eval
  30. 10. 2013, 17:35
Tato kniha by i zasloužila 4*. Jenže o rybaření už psal Ota Pavel, o první světové válce Erich M. Remarque a o krizi středního věku x dalších spisovatelů. Sáhla jsem po této knize v domnění, že v ní najdu část děsivé geniality knih 1984 a Farmy zvířat. Bohužel nenašla, takže jen za 3*
kovaja
  19. 8. 2014, 22:03
Jednoznačně smekám klobouk. Přečteno za jedno odpoledne. Hlavní postava pojištovák Bowling byl sympaťák každým coulem. Teda aspoň pro mě. Knížku sem zhltl a nemoh sem se od ní odtrhnout. Moc sem mu fandil. Klobouček