Helimadoe

ISBN: 80-86425-50-9

Levné knihy KMa (2000) 80-86425-50-9 235
Československý spisovatel (1966)
Vilímek (1940)

Příběh o podivínském lékaři-sedlákovi, který působil na malém jihočeském městě před první světovou válkou. Lékař je vdovec, samotář, osamělý muž svérázných názorů, ale o to nesmiřitelnější a ostřejší kritik maloměšťáctví. V zajetí jeho krutého domácího pořádku živoří 3 (Založil/a: Anniele)

janeicka
  29. 8. 2014, 13:59
Souhlasím s uživatelkou martou-b, Havlíčkovy knihy mají prostě své kouzlo :-) Opět skvěle popsané a vykreslené prostředí se všemi hlavními postavami a jejich minulostí. Po celou dobu četby jsem si říkala, jak mohly starší dcery vydržet tolik let v tom zaběhnutém pořádku a nic proti tomu nepodniknout. Postavu Dory jsem si moc neoblíbila, přišla mi hodně falešná, i když jako jediná se svému osudu postavila, ale s jakým koncem...
Romanka
  16. 10. 2015, 16:20
Ze začátku mě kniha moc nebavila, na můj vkus moc popisné a prostě nudné, ale pak jsem se začetla, že jsem knihu přečetla během tří dnů. Taková hodně zvlášní rodinka, ty Hanzelínovi, jak řiká janeicka, na jednu stranu Dora mi byla sympatická že se jako jediná vzepřela, ale na druhou to byla prostě mrcha.
marta-b
  7. 12. 2012, 22:07
Moc krásná knížka s atmosférou, na kterou jen tak nezapomenu. Ráda se k ní vracím, má prostě svoje kouzlo. Do čtenářského deníku jsem si kdysi zapsala k hodnocení tohle:
V této knížce jsou patrné klasické rysy Havlíčkovy tvorby, kdy popisuje osudy starých panen, jimiž starší Helmadony Marie, Lída i Helena byly. Nalézáme tu i příběh zklamané naděje a touhy v postavě Dory, která místo svých vysněných ideálů narazila na krutou stránku života – stejně jako Štěpánka Kiliánová v Havlíčkových Petrolejových lampách. Líbila se mi postava starého doktora Hanzelína, který ošetřoval chudé i když by mohl docela dobře sloužit i bohatým, ale nedělal to, protože se mu zpanštělé paničky a úředníčci hnusili. Havlíček jeho postavu dobře charakterově propracoval a dobře vykreslil jeho povahu. Zaujal mě také retrospektivní pohled Emila, protože do vyprávění místy vložil i nějaké postřehy na určitou věc s odstupem času. Závěr knihy je trochu smutný, když hlavní postava již starého Emila vzpomíná na dětství, které prchlo někde v dáli...
ribička
  3. 9. 2010, 16:14
Nečetlo se mi to moc dobře. Prokousala jsem se tím, protože jsem musela a nějak to ve mě nezanechalo žádný převratný pocit ani mě to nedonutilo k myšlenkovému posunu. třeba někdy později, jestli se k této knížce vrátím.
karkulin1982
  2. 9. 2015, 10:09
Po skvostných Petrolejových lampách jsem chtěla zkusit další autorovu knížku. Sice se mi líbila méně než zmíněná, ale na to, že české autory nečtu, se mi opravdu líbila. Úplně mě přenesla do tehdejší dobu a působila nesmírně uklidňujícím dojmem. Pro mě to byla ideální četba na letní prázdniny. Rozhodně si přečtu i další autorovy knihy.
mauvais-ange
  29. 11. 2013, 0:45
Ze začátku mě kniha moc nebavila, postupně se to ale změnilo. I když musím říct, že je tu trochu moc pesimismu, hlavně u hlavní hrdinky. Viděla jsem i film, ale ten se mi moc nelíbil - hodně scén je tam vynechaných, některé zase zbytečně přidané. I postavy jsem si představovala trochu jinak, takže kniha rozhodně lepší.
Altheus
  21. 2. 2016, 15:18
Havlíčka mám rád pro jeho realismus a umění popsat rozpoložení postavy, náladu i život sám o sobě. Jedná se o autora, který je nepochybně naprosto vyrovnaný sám se sebou a cestu k tomuto úspěchu nám mistrovsky demonstruje právě na životní epizodě, kterou pojmenoval Helimadoe. Příběh sám je spíše vzpomínkou na venkovského doktora Hanzelína, jeho pět dcer a poněkud neohrabaného mladého muže, který se ještě nevyzná sám v sobě ani v ostatních lidech. Opravdový význam má spíše jeho prozření a dospění. Vrcholem je pak samotný závěr a zpověď autora, u které mě až zamrazilo, jak byla opravdová a hluboká. Rozhodně se jedná o klenot české literatury 1. poloviny 20. století.
peetulee
  14. 4. 2016, 20:08
Obsahuje spoiler spoiler Takovéhle knížky mám nejraději. Zpočátku vám dělá problém se dostat do děje a na poslední stránce je vám líto, že příběh končí. S Emilovým zpětným pohledem v závěru mi došlo, jak je celý příběh tragický, i když v průběhu to tak hrozně nevypadá.
otgo
  27. 11. 2013, 10:37
Výborné dílo, přesně se strefilo do mé nálady. Opět mě u Jaroslava Havlíčka dostaly jeho geniální popisy. Zasazení do městečka Staré Hrady je také perfektní, přesně si ho čtenář dokáže vykreslit. Pak už jen lituje, že navštívit ho nemůže, protože neexistuje. Osud hlavní postavy je jako ve Neviditelném stejně děsivý, zvlášť jeho konec.