Klubko zmijí

Klubko zmijí Originální název: Le Noeud de Viperes
Poprvé vydáno celosvětově: 1959

Státní nakladatelství krásné literatury a umění - 1963

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1963) 222

Román patří k nejlepším autorovým dílům. Dějovou osu románu tvoří vyprávění starce, kterému se v posledních okamžicích jeho života vybavují ve vzpomínkách jeho dětství a mládí, všechno, co kdysi prožil. A toto vyprávění jako celek tvoří obraz života jednoho rodu, kde vztahy mezi jednotlivými jeho členy i všechny jejich činy byly určovány touhou po penězích a vzájemnou nenávistí. (Založil/a: Nikola Augustinovna)

vladislaus
  9. 2. 2013, 15:27
Po pár stránkách jsem zjistil, že kniha nebude moc dějová, a čeká mne monolog starce. I když knihy tohoto typu nemám moc rád, nepřestal jsem číst. Jazyk knihy a naléhavost starcových slov mne najednou začaly vábit. Je to čtení spíše pro intelektuály a introverty, ale doporučuji.
Skřítek
  10. 3. 2013, 8:08
Zahořklost, pesimismus, osamělost, tyranie, s pozdravem smrti hledání naděje pro očistu, odpuštění. Pohled dvou generací na třetí, nejstarší, je úžasně pravdivý, idealismus mladí je asi až příliš naivní. Smutný pohled na citovou vyprahlost a osamělost uvnitř rodiny.