Čas odložil svůj šat

Čas odložil svůj šat

Podtitul: Móda z rukopisů 11.-16. století

Originální název: Čas odložil svůj šat
Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Nezjištěno / Jiné - 2008
ISBN: 978-80-7050-550-2

Nezjištěno / Jiné (2008) 978-80-7050-550-2 92

Autorka sleduje vývoj odívání v rozpětí od jedenáctého století až do počátku sedmnáctého století podle společenských skupin, od nejmocnějších a nejbohatších až po lidi na okraji společnosti. Na základě dochovaných dobových iluminací jsou představeny různé typy oděvů rozdílných sociálních vrstev. Mužský a ženský je popisován odděleně. Popisuje hlavních částí oblečení, věnuje se i doplňkům, symbolice barev a postihuje různé módní trendy a výstřelky.

Vydala Národní knihovna České republiky (Založil/a: jatox)

#móda

jatox
  8. 3. 2013, 21:14
Nepochybuju, že to vyžadovalo dost úsilí prodrat se tolika pramenama atd. Něco málo novýho jsem se dozvěděla, ale nebylo toho moc. Úvod mě navnadil co všechno se nedovim. Celkově mě publikace zklamala, i když to začínalo celkem slibně. Proč?

Měla jsem problémy se speciálníma názvama pro oblečení, který se občas vysvětlily (ale někdy ani to ne), který jsem si ale i tak neuměla představit.
Nechápu, proč tam byly popisovaný celkem přesný oděvy, přičemž ilustrace jen málokdy odpovídaly tomu, co se popisovalo! (přitom autorka na v úvodu říká, že ilustrace jsou důležitým průvodcem, ale v tomhle případě trochu nevyužitým potenciálem), takže to považuju za hlavní hendikep. To, že mi je slovama něco popsaný ještě vůbec neznamená, že si to budu umět představit, a už vůbec ne, že si to představim správně.
První kapitoly zaměřený na vyšší vrstvy jsou popsaný dost detailně, ale čím jdete dál, vypadá to, že se všichni teda oblíkali fakt stejně - tunika, suknice, plášť, blabla... výše postavený lidi to měli zdobený, nízko postavený bez zdobení a nazdar. Takhle to opravdu vyznělo. Už vůbec nevim, jak mám pojmout např."různé čepice, klobouky"... různé? A když měly různý klobouky všechny vrstvy, tak si z toho mám vzít jako co? Že se všichni oblíkali stejně a stejně různě?
Zkrátka... ten popis mi nepřišel úplně šťastnej. V těch hodně krátkejch kapitolách se ani nic moc neříká, a mohly by bejt úplně vynechaný. (např. děti) Prostě buďto je co říct, nebo píšu o něčem jiným.
Mohly bejt taky víc popsaný účesy, líčení, možná i nějaká zmínka o hygieně a praní, cenách...no a tak různě.