1989 Pád východního bloku

Victor Sebestyen Victor Sebestyen

Dadzi
  12. 10. 2013, 13:00
No, co k tomu říct!
z odborného hlediska: Člověk se zde asi nedozví žádné bludy (až na nepřesné termíny). Trošku pokulhávají zdroje - neřekl bych, že jsou všechny úplně relevantní. Nic méně to, alespoň dle mého, nevedlo k zásadnímu posunu historické skutečnosti. Jedinou tezí, o které bych pochyboval, je vyjádření se k jaderným zbraním SSSR na našem území. O tom se do dneška vedou diskuze a jsou pořád otevřené, popřípadě na urovni doměnek a odhadů. Autor se zde jasně staví za to, že u nás jaderné zbraně byly. Ohání se jakýmsi podivným vytržek z rozhovoru jednoho z našich ministrů,... celé to moc pravdivě prostě nepůsobí.
obecně ke knize: dobře se čte, nezachází příliš do hloubky, ale podá dobrý a poměrně ucelený obraz o východním bloku. Některé kapitoly jsou zdařilé, jiné méně,...
K tomu, aby se jednalo o seriózní odbornou literaturu to ale má poměrně daleko. A to jak jazykem, tak tím, že autor vlastně jen konstatuje obecně známá fakta a nedosazuje nic do žádných hlubších politologických souvislostí a teorií, kde by např. přechody k demokracii nějak typologizoval - prostě se vágně baví o "revoluci" a pádu "totalitních režimů", což je z pohledu politologie velmi, ale opravdu velmi povrchní a ještě k tomu nepřesné, ba vlastně chybné.
Nic méně, jako kniha popisující atmosféru těchto divokých let a dní, působí velice dobře.
maacek1
  11. 3. 2013, 0:36
V roce 1989 došlo ve východní Evropě k vyvrcholení dlouhodobého procesu, který ve svém důsledku vedl k odtržení satelitních států od Sovětského svazu a k pádu východního bloku. Autor ve své rozsáhlé práci detailně rozebírá události, které tomuto předcházely, a to nejen v jednotlivých zemích východní Evropy (od polské Solidarity až po proces s Ceauşescem), ale i v jiných částech studenou válkou rozděleného světa.