Složka 64

Host - 2014
ISBN: 978-80-7491-215-3

Host (2014) 978-80-7491-215-3 543 brožovaná
Host (2013) 978-80-7294-698-3 544 vázaná

Čtvrtý případ Carla Morcka a jeho oddělení Q. V roce 1987 došlo k řadě zmizení osob, jež spojovala jedna osoba a její životní osud: Nete Hermansenová. Mladá dívka, která nikdy nedostala šanci vést normální život. Byla krutě týrána muži, nedobrovolně sterilizována fanatickým doktorem a vyhnána na Sprog, ostrov pro ženy, které společnost zapudila. Její pomsta bude krutá… (Založil/a: Jircoun)

Jussi Adler-Olsen Jussi Adler-Olsen
*02.08.1950

Introvert
  16. 8. 2014, 13:32
Další brilantní detektivní příběh této série. Olsenovy knihy jsou napínavé od samého začátku, přes postupné zapadnutí souvislostí do sebe - ale na co se vždycky hodně těším, jsou závěry. Nečekané, skvěle vymyšlené - takové ty co čtenáři nedovolí knihu odložit, byť jsou dvě hodiny v noci.
Téma tohoto příběhu - nucené sterilizace žen - je smutné a autorovi se podařilo dobře vystihnout, jak by také mohla reagovat zraněná ženská duše, které někdo silnější navždy vzal možnost pochovat si v náruči vlastní dítě.
Opět případ Carla Morcka, který mohu jen doporučit.
Rames
  16. 11. 2016, 18:32
Tento případ Carla Morcka mě opravdu bavil. Možná proto že příběh začíná netypicky románově a detektiv vstupuje do děje jen okrajově . I když se mu nakonec podaří vše objasnit , nikdo není šťastný, tedy krom Morca. A tak to má být!
illy
  29. 8. 2016, 10:29
Tohle bylo sušný a dokonce mi Morck přestává lézt na nervy a z pana nepříjemného se stává pan vtipný. Výlety do minulosti mám vždycky rád (v tomhle exceluje Petr May a jeho ostrovní série), postavy nejsou černobílé (většinou), děj odsýpá a na pláž to bylo perfektní čtení. Uvidíme co bude dál.....já se těším.
Eidalon
  22. 3. 2014, 17:29
Složka 64 – čtvrtá kniha pana Olsena s Carlem Mørckem z oddělení Q - a jeho dvěma nevyzpytatelnými kolegy (Rose a Asad), s nimiž tvoří tak různorodou trojici vyšetřovatelů. A na úvod je třeba říci, že silný lidský příběh tentokrát zcela zastínil samotné kriminální chování hlavního pachatele . . . i když, ten konec je zcela famózní.

Pokud jste měli co do činění s předchozími knihami pana Olsena, není třeba více dodávat. Žena v kleci, Zabijáci, Vzkaz v láhvi (a připravovaná další kniha s názvem Marco, která se teprve k vydání chystá – 2014), mají hodně společného.

Přesto je Složka 64, dle mého mínění, ještě o cosi více děsivějším příběhem o lidském osudu, než v předchozích knihách, kde kriminalistické pozadí je jen logickým vyústěním celkové situace.

Předně je ale nutno opět podotknout, že série o kodaňském oddělení Q má svůj vývoj a pozadí, znalost reálií předchozích knih se tak trochu autorem předpokládá. V knize se mimo hlavní příběh setkáváte s Carlovým starým traumatickým případem ( popisovaným v předchozích dílech), který stál za jeho další kariérou, za tím, že vzniklo oddělení Q i za tím, že je Carl takový, jaký je a dělá to, co dělá.

Ale hlavní osou knihy je tentokrát neuvěřitelný příběh „hlavní postavy“, který představuje „peklo na zemi“ a který nepřímo zatáhne Carla a jeho kolegy někam, co je již hluboko za hranicí běžného kriminálního vyšetřování. V celku „nevinné“ prošetřování starého případu pohřešovaných osob dá do chodu mašinérii, která má děsivé vyústění, které se přímo dotkne i samotných vyšetřovatelů.

V knize se opět rozbíhají, pro Olsenovy knihy tak typické, dvě časové roviny. Rok 1985 – 1987 (1955) a rok 2010. V obou se toho děje dost a dost, aby Vás kniha a příběhy zcela pohltily.

Sociální nespravedlnosti okořeněné politickou ctižádostí a neonacistickými myšlenkami v historii obětí i hlavních aktérů vyšetřování jsou základem pro strhující zápletku, která Vás překvapuje v průběhu celého příběhu. Obě dvě časové roviny jsou pro pochopení děje důležité a mají své mnohem starší pozadí, které se vyhrocuje v současnosti. Mají své postavy, které se prolínají v obou dvou časových rovinách . . . aby se protly v závěru knihy a opět překvapí svým závěrem a vyústěním.

V té starší (1987) „hraje hlavní roli“ postava, která je sama obětí samotného státního společenského systému, který není schopen včas pomoci. Osud jí dal již při narození velký hendicap. Od útlého věku vyrůstá v neúplné a nezralé rodině, ve zcela asociálním prostředí dospělých, chování, život a zcela nevhodné sociální zázemí předkládá dětskému myšlení situace, které si dětský rozum vyhodnocuje jako standardní chování lidské smečky.

Brzy se má ale přesvědčit, že je všechno jinak. Dítě ale nechápe, co dělá špatně a proč se samo stává terčem výsměchu a krutosti, ponižování a zneužívání. A než si to všechno věkem uvědomí, stává se z něj vyvrženec, který je systémem a všemi kolem jen opakovaně zneužíván . . . Přirozená inteligence není nijak podpořena, nedostatečné znalosti a chybějící základní sociální návyky se zcela obracejí proti svému nositeli a jsou okolím špatně vyhodnoceny.

Postupně jste seznamováni s osudem a životem hlavního aktéra a dalších postav, které negativně ovlivnily jeho další život. Když se pak vlastní pílí a snahou „vyhrabe z bahna“, je mu minulost krutě připomenuta a znamená další pád na samotné dno společnosti. Přesto dále rozhodne náhoda a další nabídnutou šanci uchopí postava již zcela po svém. Místo herce se stane režisérem . . . ale představení má zcela nečekaný závěr.

V té současné časové rovině (2010) pak vedle starého Carlova případu, při kterém přišel o život jeho kolega a další byl celoživotně odkázán na lůžko, autor knihy ještě Carlovo vyšetřování vyšperkovává dalším starým případem, kde sehrál Carl hlavní roli v pozici ne právě lichotivé – v pozici hlavního podezřelého.

Ale vyšetřování pohřešovaných osob z roku 1987 je prioritní a zcela banální případ začne nabývat zcela reálných rozměrů . . . Carlovi se oklikou vrací tento starý případ „na stůl“, případ, který je propojen s reáliemi mnohem staršími a děsivějšími, než se na první pohled Carlovi zprvu zdá.

Všechny osudy a nitky, zprvu oddělené se opět potkávají a vytváří zápletku, která straší svou tajemností a především tím, že odhalením malé pravdy se Carl propracovává k něčemu mnohem většímu, k nejhoršímu zneužívání moci, které navíc neustále pokračuje . . .

Carl se do případů zakousne s tvrdohlavostí sobě vlastní a velkou podporou svých dvou kolegů a čelí nejen situaci samotné, ale i snahou vše zastavit. Kdo a proč má zájem všechna fakta utajit? A jak to všechno dopadne?

Čtěte sami příběh o 536 stránkách, při kterém se nudit nebudete. Potřebujete jen přes dvacet hodin volného času a trochu otrlosti, když se před vámi vyjeví hrůzné pravdy, kterým se nechce ani věřit . . . a závěr, ten Vás jistě překvapí, po té, co jste přesvědčeni, že Víte a chápete vše, se objeví nový úhel pohledu při kterém se dozvíte věci, které je někdy líp nevědět . . .

Dobrá práce, původně jsem měl nachystané 4 hvězdy, ale ten závěr mne dostal . . . dávám pět hvězdiček, asi z uvedených Olsenových knih je Složeka 64 tou nejlepší.
orisi
  17. 1. 2014, 12:54
Velmi úctyhodné pokračování Carla , Asada a Rose . Příběh je propracovaný čtivý s každou stránkou , jste si jistí že musíte číst dál . Jusi se od svého otce naučil " téměř vše " . Umí to využít mrazivým způsobem , vykreslí napětí bez potoky krve a akčních scén . Jak se píše v ostatních příspěvcích , každý příběh je lepší a lepší.... . Jen tak dál..... . Asad a Rose jsou jedničky ;) ... Carle máš co dohánět ;) .
Rose a její vysvětlování , proč by měli muži pokládat prkénko na toaletě ..... je bravurní .
chrispe
  17. 6. 2014, 21:40
Narozdíl od pachatele-oběti v předchozí knize mi Nete bylo upřímně líto. Jussi Adler Olsen se s ní moc nemazlil a v životě jí přisoudil jen málo radosti. SPOILER!! A ve chvíli, kdy mi došlo, že Nete vlastně není Nete, tak jsem tu knihu musela na chvíli i zaklapnout. // Další kontroverzní téma, další... vývoj příběhu podle jedné šablony. Carl mě skoro celou dobu nudil (až ke konci se ve mně k jeho osobě zase začaly probouzet sympatie - i když pořádně nevím proč), jeho plácání se mezi jeho rodinou, Monou, Hardym je depresivní a unavující, Rose je pro mě čím dál tím míň zajímavá a co se týče Asada, tak ten je jako zářivá hvězda ve tmě. Koho by nezajímalo jeho tajemství?
Crocuta
  10. 8. 2014, 11:17
POZOR SPOILER! Oproti "Vzkazu v láhvi" zde v ději nehraje tak výraznou roli náhoda a přímo zázračné shody okolností a zápletka je zkomponována velice zručně. Curt Wad je neskutečně odporná, arogantní a pokrytecká kreatura, zneužívání moci jehož se on a jemu podobní za pomoci oficiálních institucí dopouštějí, obludné. Naštěstí jsou jeho poskoci "na špinavou práci" naprostí diletanti, kteří nedokáží eliminovat protivníka ani na několik pokusů a tak z toho všeho vyváznou Asad i Carl se zdravou kůží. Závěrečná záměna Nette - Gitte je už jen onou příslovečnou třešničkou na dortu.
Casey
  22. 11. 2016, 17:41
Paráda!!! Takhle má vypadat detektivka. Carla Morcka si oblíbíte, ať chcete nebo ne :-) A ten konec.... Palec nahoru!
XZvire
  4. 11. 2013, 11:44
Vtipné, napínavé, čtivé, poutavé... Po dlouho době mě dokázalo zase něco nadchnout. Opravdu skvělé čtení, nejlepší případ Carla Morcka..
MMacicekk
  26. 12. 2015, 14:08
Další skvělý případ Carla Morcka a jeho oddělení Q. I když vlastně už od začátku víme, kdo je vrah, nakonec se dočkáme nečekaného finále. Napětí od začátku až do konce. A to mě na Olsenových knihách baví.
Lídinka
  23. 10. 2014, 0:13
Je to povedená kniha jako všechny od Olsena, které jsem zatím četla, ale narozdíl od nich mi přišlo, že je zde příliš rychlý a stručný konec. Neškodilo by pár stránek navíc. To mě trochu zklamalo. Jinak se mi kniha moc líbila, téma je rozhodně zajímavé. Je vidět, že autor nejde pouze po detektivní zápletce, ale také poukazuje na různé problémy společnosti.
delfinek
  1. 1. 2014, 19:03
Skvěle zpracovaný příběh o sociální nespravedlnosti, úžasný jazyk ("...jejich vzájemnou náklonnost by dokázala zatlačit do země i motýlí křídla...")napínavé a čtivé.
Susan94
  3. 1. 2016, 16:09
Podlé mého názoru zatím nejlepší díl, Olsen se opravdu stává můj velmi oblíbený autor. Tento příběh je opravdu úžasný a zároveň velmi, velmi "drsný". Rozhodně se bude lišit názor na knihu pokud jí čte muž, nebo žena a já si troufám říci, že pro ženu je to čtení opravdu drastické a měla jsem z toho chvílemi zmrazení. Doufám, že by dnešní společnost něco takového nedovolila. Pokud máte rádi autora i trochu drsnější čtení, rozhodně by jste tuto knihu měli mít ve své knihovně!
koki.veru
  10. 9. 2015, 9:30
Stejně jako ostatní díly této série, i tento díl byl úžasný, čtivý a napínavý. Miluju knihy od tohoto spisovatele a okamžitě se jdu pustit do dalšího dílu.
Vaclav.Kostal
  3. 3. 2016, 19:02
Kniha o rasismu a nenávisti a díky politické straně Curta Wada a jejich názoru na uprchlíky bude tato knížka každým rokem aktuálnější. Také se dozvíte trochu málo o dánské novodobé historii, hlavně co se týká násilí páchaného na ženách, doporučuji si o ostrově Sprogo najít další informace na internetu. 80%
Věra Zdražilová
  27. 1. 2016, 9:03
Trošku mi to připomíná film Padlé ženy nebo Requiem pro panenku. Co se všechno může stát, když se taková žena konečně dostane na svobodu...
DejnaDee
  19. 6. 2014, 13:33
Opět to nemělo chybu, naprosto skvělé napsané, napínavé a dech beroucí čtení. Myslím si, že každý další díl má stoupající úroveň a je lepší a lepší. Už se nemohu dočkat dalších knížek.
1x
marcelline
  4. 3. 2016, 22:02
Jednoduše perfektní! Za mě zatím nejlepší díl z celé série. Kniha se mi skvěle četla, byla napínavá až do konce a ten závěr....prostě geniální!
civrss
  2. 1. 2016, 9:42
Olsena považuji už dlouhou dobu za jednoho z nejkvalitnějších autorů severských detektivek a Složka 64 mi to opět potvrdila. Ze všech předchozích posunula laťku ještě o level výše. Četla se opravdu jedním dechem a po dlouhé době se mi stalo, že jsem přečetl víc jak polovinu za jeden večer. Dějové linky se skvěle propojovaly, inteligentní a uvěřitelný příběh vnutí čtenáři pocit opravdovosti. Opravdová špička moderní a velmi chytré detektivky. Pevně věřím, že kvalita u dalších dvou knih nešla dolů.
Agasi
  13. 7. 2014, 21:18
Skvělá kniha, nelze ji odložit, a po přečtení se ještě dlouho vracíte k tomu, kdo byl vlastně největší oběť, doufám že budou další knihy
Caty
  27. 4. 2014, 10:21
Po dlouhé době kniha, od které jsem se NEMOHLA odtrhnout a měla jsem těch několik set stran přečteno za den a půl. Neskutečně čtivé a úžasně propletené, vše dává smysl a aaaaaa:D Prostě docela boží!
Tamara
  30. 12. 2013, 0:03
Chytání několika desítek much jednou ranou. Překombinovaná konstrukce děje. Zase další urputný pokus o napodobení Stiega Larssona. Některé načrtnuté linie děje vyšumí do ztracena. Z knížky je cítit, že tento snaživý Dán je placený od počtu slov, možná dokonce od počtu zavražděných. Připomíná mi to návštěvu McDonalda - člověk ví, že konzumuje "s....y", ale nedá mu to a musí to dotáhnout do konce:)