Osudná vejce, Psí srdce

Osudná vejce, Psí srdce Originální název: Rokovyje jajca, Sobačje serdce

Lidové nakladatelství - 1990
ISBN: 80-7022-019-8

Lidové nakladatelství (1990) 80-7022-019-8 213

Dvě groteskní novely - Osudná vejce a Psí srdce - plné napětí, bohatého děje, překvapivých zvratů a komediálnosti jistě upoutají i neobvyklým námětem. Osudná vejce v sobě zhmotňují Darwinovu teorii: náhodně objevený paprsek probouzí k životu nové a nové jedince, silnější požírá slabšího a tak katastrofa na sebe nenechá dlouho čekat. V Psím srdci se naopak setkáváme s experimentem, kdy známý profesor transplantuje psu hypofýzu a mužské pohlavní orgány.

Bulgakov využívá fantastiky k odhalení problémů reálného života, apeluje na lidskou zodpovědnost. (Založil/a: Vencis)

vladislaus
  30. 10. 2013, 5:29
Psí srdce se mi líbilo více, viz hodnocení u samostatného vydání. Osudná vejce měla být kratší. Na grotesku se mi to zdálo příliš popisné. Novely nedosahují kvalit Mistra a Markétky.
s-reader
  15. 6. 2010, 6:42
Novela Osudová vejce byla zfilmována, existuje ruský film, který naprosto následuje duch Bulgakovova díla. Pokud někdy budete mít tu možnost, shlédněte ho, ujišťuji vás, že nebudete zklamáni.
inhalium
  21. 6. 2011, 16:41
Četla jsem skvělé vydání Psího srdce s ilustracemi Michaela Rittsteina. Toto dílo nedosahuje kvalit Mistra a Markétky, ale rozhodně stojí za přečtení.
kingmaker
  17. 11. 2011, 15:55
Také v tomto díle, respektive dílech, zůstal Bulgakov věrný svému vtipu a satiře a neúprosně kritizuje lidskou malost v jakékoliv podobě. Zároveň ale přináší hold lidské velikosti a vynalézavosti.
melpamene
  7. 8. 2010, 17:43
obe povidky jsou naprosto precizni sci-fi, fantasy, hororovou vizi.. a soucasne take jasnym dukazem toho, ze michail bulgakov o mile predbehl svoji dobu..