Farářova dcera

Poprvé vydáno celosvětově: 1935

Volvox Globator - 2000
ISBN: 80-7207-337-0

Volvox Globator (2000) 80-7207-337-0 229

Orwell napsal román v roce 1935. Děj se odehrává v jihovýchodní Anglii počátku 30. let, kdy víru, upadající za malicherných sporů jednotlivých vyznání, střídá kult materiální. A tak lidé nemají ani Boha, k němuž by se utíkali, ani peníze, s jejichž pomocí by unikli peklu na zemi, které svými předsudky, hloupostí, omezeností, lhostejností a zlobou připravují jeden druhému. Co je víra, co jen zvyk, co dává životní pouti smysl, co je štěstí a svoboda, proč děláme to, co děláme? O tom s kousavým humorem i vážně tento román vypovídá.

jehlaspichlas
  10. 2. 2016, 18:39
Přestože se knížka četla svižně a rychle, nalezl jsem v ní malou nepochopitelnou a nevysvětlitelnou dírku, co se týkalo toho dívčího bezvědomí. No budiž, kdyby dostala něčím po hlavě, ale z ničeho nic bloudí Anglií - je krapet přitažené za vlasy. Jako pozitivum mohu vyzdvihnout Blairovu znalost návyků a zvyků a objevování světa a sama sebe, kam až třebaže ne svou vinnou se může člověk dostat a jak z toho vybruslit, co s ním daná zkušenost dokáže udělat za divy? To se týká celkem každého z nás během vývoje každého jednotlivce, ať už je to dřív nebo později, získáme zkušenosti, zmoudříme anebo si nabijeme každopádně hubu.
annihilation
  22. 4. 2014, 20:07
prvu - nedoporučuji tuto Orwellovu knihu srovnávat s sociálně-kritickými poklady jako je 1984 nebo Farma zvířat. Pokud to totiž uděláte, nebude se vám líbit, což by v tomto případě byla škoda. Hrdinka knihy je vylíčená jako šedá myška, která se bojí projevit, aby se neznelíbila Bohu. Popírání sebe sama jí pak přiměje k útěku, kde je však stejně nešťastná. Na této osobní rovině se rozplétá hluboké polemizování o víře a samozřejmě svobodě. Krásně ukazuje rozvrstvenost společnosti (rozdíly muž-žena, bohatý-chudý jsou více než patrné), stejně tak problémy mezi lůzou a otřesným prostředím na školách. Na osobní rovině by tato kniha neměla valný význam, ale kvalitní vyprávění, které zobrazuje tehdejší poměry na něj vrhá naprosto jiné světlo. Není to kniha o problémech člověka, hlavní postava je jen uměle vykonstruovaná, aby mohla procházet jednotlivými prostředí, které Orwell zamýšlel zobrazit v jejich ubohosti.
muchy
  4. 10. 2015, 20:33
Rozhodně zajímavá kniha, ale úplně něco jiného, než známá Orwellova díla (Farma zvířat, 1984), která opět nabízí úplně jiný pohled na věc a jde do psychologie a přemýšlení. Určitě mohu doporučit, i když za mě "jen" 68%.
Sati
  30. 8. 2013, 20:23
Kniha sama o sobě mi nepřijde nijak skvělá, do začtení jsem musela trochu nutit, ale konečný popis, vykreslení prostředí a etapy, jakými si Dorothy prošla mě přece jen donutily, abych ji dočetla. Nicméně, Orwell má lepší knihy.
Coffey77
  27. 7. 2012, 19:22
Když si čtete osudy Dorothy mezi spodinou Londýna a následnou cestu na venkov za výdělkem, musí vás až zamrazit, co si lidé, kteří nic neměli, museli protrpět. Buďme rádi za to, ve kterou dobu a na kterém místě můžeme žít.