Rozhovory

Rozhovory

Nezjištěno / Jiné - 2013
ISBN: 978-80-903678-7-6

Nezjištěno / Jiné (2013) 978-80-903678-7-6 332 Nakl. Camera obscura, Příbram

První část knihy Rozhovory I zahrnují překlad rozhovorů s žijícím klasikem světové kinematografie Ermannem Olmim (24. 7. 1931) vedených Charliem Owensem v publikaci Ermanno Olmi (Gremese Editore, 2001, 2008). Druhou část Rozhovory II tvoří původní rozhovor nazvaný Asiago 28. 5. 2011, který v režisérově domově v severoitalském Asiagu vedl filmový historik Petr Slinták. Nejznámějšími Olmiho filmy u nás jsou dnes patrně Strom na dřeváky (1978) a Sto hřebů (2006). Naše kina dále uvedla mimo jiné jeho filmy Čas se zastavil (1959), Místo (1961), Snoubenci (1963), Sapéři (1970) a Ať žije paní! (1987). Česká televize pak kromě Stromu na dřeváky a Ať žije paní! také Biblické příběhy (1/19) Genesis (1994) a Sto hřebů. Obsáhlý oddíl Rozhovory I pojednává chronologicky o téměř všech filmech dokumentárních a o všech filmech celovečerních, natočených do roku 2001. Každému celovečernímu filmu je věnována jedna kapitola, jež se tak stává záznamem režisérova svědectví o nejrůznějších událostech kolem a při vznikání každého jeho filmu. Rozhovory II zahrnují tvůrčí období let 2001-2011 včetně realizace režisérova scénáře v Čechách. Pokoušejí se porovnat českou filmovou novou vlnu a Olmiho filmy 60. let, zejména Formanova Černého Petra a Olmiho Místo, a jednotlivé režisérské osobnosti obou kinematografií tehdy i dnes. Nejsou opomenuty ani česko-italské dějinné a kulturní souvislosti v rámci Rakouska-Uherska, jehož součástí byla i Benátská republika. Kniha zahrnuje Galerii fotografií barevných i černobílých ze všech Olmiho celovečerních filmů a z řady jeho filmů dokumentárních, podrobnou Filmografii, Výběrovou bibliografii s důrazem na české a slovenské prameny, Rejstřík jmenný a Rejstřík uměleckých děl. České vydání Olmiho Rozhovorů je jediným vydáním původní knihy Ermanna Olmiho za hranicemi Itálie vůbec. (Založil/a: alča87)