Proměna a jiné povídky
Originální název: Proměna a jiné povídky

Omega - 2014
ISBN: 978-80-7390-222-3

Omega (2014) 978-80-7390-222-3 240
Československý spisovatel (2009) 978-80-87391-08-2 232

Tento výběr povídek spisovatele Kafky obsahuje povídky
Rozjímaní, Ortel, Proměna, Venkovský lékař, V kárném táboře, Umělec v hladovění a další. (Založil/a: Edgar)

ForFreedom
  23. 6. 2011, 13:53
Proměna určitě Kafkova nejpřístupnější práce, ostatní povídky, vyjma snad ještě Ortelu a Kárného tábora, jsou už vesměs jen pro nadšence; ostatně i kvalita, respektivě spíš hodnota (kdyby byl autorem někdo jiný a ne záhadný Kafka) je kolísavá, nicméně jako doplněk k většímu porozumnění jeho tvorbě neocenitelné.
A obrovské plus za zařazení Rozjímání, tyhle kratičké prózy jsou fakt skvost!
Romanka
  22. 8. 2016, 7:24
Některé povídky mě zaujaly více, jiné méně. Nejvíce se mi líbily asi tyto: Odmítnutí, Ortel, Proměna, V kárném táboře a Umělec v hladovění. Další mi v paměti moc neutkvěli ale myslím, že se k tomutou souboru povídek ještě ráda někdy vrátím a uvidím.

Proměna: Dokonalá psychopovídka, naprosto mě dostala představa, jak Řehoř po proměně chladně uvažoval nad tím, co bude s jeho rodinou, jak je zaopatří atd. Žádný velký vyšilování že je ze mě mega brouk. Kafku teprve poznávám a sem zvědavá na další díla.
Abigor
  15. 8. 2013, 12:20
Kafka mi příjde opravdu těžkej... Proměně ne a ne přijít na chuť, ty ostatní povídky mě formou, ani obsahem moc nevzaly, ale ta první část - Rozjímání... To je maso! Velmi krátké, ale ta nálada, která z nich prýští, jako bych se vznášel v éteru, kde mě do hlavy mlátí tisíce otazníků a místo kyslíku vdechuju marnost. Nemůžu říct, že by mě Kafka bavil, jde mi jen o ten pocit, kterej se noří z nánosu nudy, ta marnost, bezcílnost a splín. Po přečtení se ze mě nestal Kafkův fanda (a že jsem si to koupí té knihy sliboval), ale nelituju toho, že jsem si to koupil a přečetl. Třeba se k tomu někdy vrátím a skončí to jinak, teď ale ne. Forma, ani obsah mi nic neříkají, jde jen o asociace, představy v hlavě, který s obsahem nemají nic společnýho, něco jako skrytý poselství. Možná, že právě o tomhle Kafka je. Čertsámví...
nef7
  2. 6. 2011, 12:13
Ja bych knihu urcite nudnou nenazyvala. Myslim, ze prostrednictvim techto povidek (nazyvejme je povidkami pouze kvuli nazvu titulu, protoze jak bylo receno, v mnoha pripadech skutecne o povidky nejde) se muzeme ponorit do osobnosti Kafky samotneho. Ne, ze bych na toto byla nejaky odbornik :), ale misty mi z techto kratickych prispevku uplne vylezal jeho profil cloveka. Myslim, ze pokud clovek zna urcite kontexty Kafkova zivota, pak mu kniha da urcite hodne. Neni to urcite neco na kraceni dlouhe chvile. Nejde zde o strhujici pribehy a pointy. Ale zamilovala jsem si atmosferu techto zalezitosti a mnohdy se za radky skryva vic, nez pouhy pribeh. Na me ze vseho nejvic (dokonce i vic nez Promena) zapusobila povidka Ortel. Ta je velmi silna. Kafka zde (jako ve vetsine techto povidek) pracuje s motivem viny.
Lucy Sisk
  4. 3. 2014, 22:56
Postupné odcizení a odloučení od své rodiny, která na něm byla závislá a když jí nemohl dále finančně pomáhat ho odsunula na druhou kolej až ho odstavila úplně. Jen jeho sestra byla pro něj svým způsobem nakloněná. Zajímavé bylo, že si Řehoř vlastně ani neuvědomoval, že je o tolik jiný a že mu jeho rodina nerozumí. On si připadal normální, ale tušil, že práce pro něho bude teď mnohem těžší - přeci jen to pro něho nebylo něčím strašným nebo těžko zvládnutelným.
Claire27
  17. 8. 2016, 19:30
Proměna byla výborná, o tom žádná, ale knihu hodnotím jako celek a se všemi povídkami jsem spokojená nebyla. Jako další z těch povedených bych uvedla Sen, Ortel, Starý list a V kárném táboře. Ostatní mě bohužel nijak nenadchly a některé mě opravdu málem unudily. Kafku mám moc ráda, ale všechny jeho povídky nejsou pro mne tím pravým šálkem čaje.
Karliiina
  28. 10. 2014, 14:57
Rozhodně zvláštní , po přečtení první povídky jsem nevěděla, co si o tom mám myslet. Žádná zápletka, žádný složitý nebo zajímavý děj, zkrátka kus minulosti naplněn spoustou emocí. Ale to je prostě Kafka.
Mně osobně se krátké, třeba třířádkové, kousky líbily mnohem více, než ty další, např. Proměna.
Nevím, jestli bych se pro tuto sbírku rozhodla i např. na jaře, ale teď na podzim to pro mě mělo neocenitelnou melancholickou hodnotu.
klertecka
  30. 5. 2011, 20:09
Proměna byla fajn, nebyla sice tak dobrá jako Proces (jenže tomu se nevyrovná nic), ale bavilo mě to. Narozdíl od těch ostatních povídek. Ty krátký zamyšlení bylz krásný, ale ty delší povídky... Nějak mě nechytly, bohužel. Škoda. Nicméně Kafka se řadí mezi mé nejoblibenější spisovatele tak i tak.
Annienka
  6. 6. 2012, 12:16
Na Kafkovi hrozně obdivuju, jak každou situaci, která třeba nemá vůbec žádnou důležitost, dokáže tak mistrně racionálně rozebrat do úplné maličkosti. On dokáže psát úplně o čemkoliv, na několik stran a rozebrat to ze všech možných úhlů, fakt bych tohle chtěla umět.