Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Průšvihy Zdeňky Baldové

50%
3 4
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Průšvihy Zdeňky Baldové Originální název: Průšvihy Zdeňky Baldové

Nejnovější vydání:
Petrklíč - 2012
ISBN: 978-80-7229-321-6
Počet stránek: 148
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 4x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Petrklíč (2012) 978-80-7229-321-6 148

Zdeňka Baldová je jedna z nejvýznamnějších představitelek generace umělců počátku dvacátého století. Výtečná herečka, v první řadě originální ženská komička, avšak současně také jedinečná interpretka realistických a naturalistických úloh v divadle a především prvorepubliková hvězda stříbrného plátna, která učinila ze svého šišlavého, brebentivého projevu, přeřeků i drobných nehod natolik velkou a pozitivně vnímanou luxusní přednost, že se stala ve své době dokonce jedinou herečkou, o které se dalo říci, že jí podobné „průšvihy“ skutečně slušely… Kniha Průšvihy Zdeňky Baldové se snaží postihnout všechny významné a zajímavé stránky života a originálního hereckého projevu umělkyně. Neulpívá přitom jen na všeobecně známých faktech. Zájem směřuje hlouběji pod povrch věcí a přináší tak celou řadu dosud nepublikovaných skutečností o Zdeňce Baldové. Popisuje například její radosti i strasti jako manželky velkého Karla Hugo Hilara, podrobně líčí kuriózní (dnes již veřejností zapomenuté) nedorozumění, které vzniklo roku 1934 mezi Hilarem, Baldovou a tehdejším ministrem školství a národní osvěty (kultury), poukazuje na její nejobávanější konkurentku a přední kolegyni ze scény Národního divadla v Praze – Mílu Pačovou, a pojednává také o životní roli Zdeňky Baldové – paní Dulské, kterou umělkyně přenesla na filmové plátno nejen díky svému umění, ale i vlivem osudové náhody, a sice předčasné smrti její herecké kolegyně… (Založil/a: alča87)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Lecter
80% 80% 80% 80% 80%
  5. 12. 2015, 6:40
...Má úcta,Živná...Pane profesore z měšťanky ho vyhodili,na řemesla se nehodí,aspoň tu madurídu kdyby udělal...
Národní umělkyně,ženská komička,Baldinka.Na divadle tyto herce už nezastihneme,zůstávají nám aspoň ve filmu.Za životní roli je vzpomínána zlá Paní Dulská,ale mně se líbí hlavně v komediích,kdy přicupitá a brebentí,se svým typickým projevem.Také to neměla v životě lehké,ale byla sluníčkem a obětavou manželkou doktora Hilara.
,,Pane,Vy jste epidemie!Vy jste všude...Vy jste mor!!!"

Evina Kalousová
60% 60% 60% 60% 60%
  27. 9. 2016, 17:19
Průměrná kniha o skvělé herečce. Jediné, co mě bavilo, byly ty hlášky. Paní Baldová byla vtipná už jenom když se na někoho podívala a začala šišlat - a šišlala skoro v každém filmu. :-D Hodnotím průměrným hodnocením tří hvězdiček.
zantalalia
20% 20% 20% 20% 20%
  20. 11. 2016, 23:01
Nevzpomínám si, že bych kdy dříve četla tak mizerně napsaný životopis. Nemohla jsem se tím prokousat, ač jsem přesvědčená, že právě životopis slavné a oblíbené herečky by měl být příjemnou, oddechovou a hlavně čtivou záležitostí. Zde převažuje úplně zbytečné vypočítávání rolí (vhodné spíš na konec knihy do nějakého seznamu), autorka se tak nějak ztrácí ve větách, že jsem se ztratila i já. No, dala jsem knihu do knihovničky hostům na hotel a již dva mě upozornili, že to taky nedali. A paní Baldová patří k mým nejoblíbenějším herečkám starého filmu - za její přítomnost v knize je jedna hvězda.