Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Bože chraň aspidistru

90%
5 20
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Bože chraň aspidistru
Autor:
Originální název: Keep the Aspidistra Flying
Poprvé vydáno celosvětově: 1936

Nejnovější vydání:
Volvox Globator - 2001
ISBN: 80-7207-395-8
Počet stránek: 242
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 3x v oblíbených
v přečtených 30x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 19x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 2x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Volvox Globator (2001) 80-7207-395-8 242

Tento sociální román má tak jako mnohá jiná Orwellova díla autobiografické rysy. Jeho hlavní hrdina Gordon Comstock, začínající básník a občanským povoláním prodavač v knihkupectví, živoří na hranici bídy a marně se snaží zůstat věrný dráze, pro kterou se rozhodl. Nakonec je donucen prodat své literární schopnosti lukrativněji a končí v pokřivené idylce středostavovského života - v idyle, jejímž symbolem je ona všudypřítomná květina za okny anglických domácností, aspidistra. Vyznění románu nejlépe zachycuje už jeho motto, upravený úryvek z epištoly sv. Pavla Korintským: "Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, a peníze neměl, nic nejsem.".

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

janeicka
80% 80% 80% 80% 80%
  13. 11. 2013, 22:33
O peníze jde vždy až na prvním místě, a i když se jim hlavní hrdina Gordon pokusí vyhlásit válku společně s bojkotem kapitalistického způsobu života, takže klesá stále níž a níž do bahna Londýna, stejně pod vlivem jedné životní události zjistí, že svým chováním jako jednotlivec nic nezmění, je potřeba změnit nejprve celý systém jako celek.

Pro mě trošku slabší Orwellův román, ale občas jsem se u líčení některých životních událostí hlavního hrdiny zasmála, takže hodnotím čtyřmi hvězdičkami.
jehlaspichlas
80% 80% 80% 80% 80%
  3. 2. 2016, 21:17
Mnozí lidé žijí v určité iluzi, že jako jednotlivec něco změní. Ale bez určitého příjmu se neobejdete, ať děláte cokoliv. A hlavním cílem knihy je, jak žít, tudíž jít s proudem, stejně vás to přinutí, neboť je to vaší vlastní přirozeností a navíc existujou i jiné alternativní možnosti, o které tato lehce úsměvná, leč v současné době dosud aktuální knížečka pojednává a navíc se čte s opravdovou lehkostí.

U některých pasáží, jsem se opravdu rozchechtal a je v ní tolik moudra a známých věcí, o kterých se psalo už před sto lety.