Spiritualita zdola

Originální název: Spiritualität von unten

Karmelitánské nakladatelství - 2002
ISBN: 80-71925-59-4

Karmelitánské nakladatelství (2002) 80-71925-59-4 94

V dějinách spirituality existují mezi jiným dva proudy: jednak spiritualita shora, jednak zdola. Spiritualita zdola je toho názoru, že Bůh k nám nemluví jen v Bibli a prostřednictvím církve, nýbrž i prostřednictvím nás samých, prostřednictvím našich myšlenek, citů, našeho těla, našich snů a dokonce i prostřednictvím našich ran a našich domnělých slabostí. Spiritualita zdola byla praktikována především v mnišství. Dávní mniši vytyčili okruh vlastních náruživostí a začali se sebepoznáním, aby byli schopni poznat pravého Boha a setkat se s ním. Evagrius Ponticus formuluje tuto spiritualitu zdola klasickou větou: „Chceš poznat Boha? Poznej nejdříve sám sebe“. Výstup k Bohu vede sestupem do vlastní reality, včetně hlubin nevědomí. Spiritualita zdola nevidí cestu k Bohu jako jednosměrnou ulici, na níž se stále více k němu blížíme. Cesta k Bohu vede spíše oklikami a bludnými stezkami, různými „krachy“ a zklamáními nad sebou. Vůči Bohu mne neotvírá ani tak má vlastní ctnost jako spíše moje slabost, moje nemohoucnost, ba dokonce i můj hřích. (Založil/a: vladislaus)

Anselm Grün Anselm Grün
*14.01.1945

Meinrad Dufner Meinrad Dufner
*1946

PiGiFr
  13. 10. 2013, 18:31
Tahle knížka je opravdu výborná. Ukazuje na to, že nejde jen mít vzory a chtít být jako Naši vysnění hrdinové, to bychom se jenom neskutečně trápili, že se nám to nedaří. Máme být originální. Každý má jiné dary, jiné vlastnosti. Začněme u sebe, najděme v čem jsme každý z nás dobrý a v tom se zlepšujme. Tak můžem být šťastní a třeba i okolí k nám může tak trochu "vzhlížet"... (Ikdyž tato knížka zrovna pýchu na mysli nemá.)