Čaroděj

Čaroděj Originální název: Volshebnik

Paseka - 2008
ISBN: 978-80-7185-946-8

Paseka (2008) 978-80-7185-946-8 76

Krátká próza z konce třicátých let, jež završuje ruské období Nabokovovy tvůrčí dráhy a řadu let byla pokládána za nenávratně ztracenou, si získala věhlas především jako text vzniklý z impulsu, jímž jeho autorem „poprvé chvějivě projelo“ téma pozdější slavné Lolity. Bezejmenný hrdina Čaroděje, vydaného poprvé z Nabokovovy pozůstalosti až v polovině osmdesátých let, sdílí osudovou obsesi svého následovníka Humberta Humberta a podobným způsobem se i zmocňuje předmětu své touhy; na omezené ploše povídky jej však na rozdíl od široce se rozbíhající látky románu Nabokov vede přímočařejším způsobem od prvního okouzlení dětským půvabem jeho oběti až k vyvrcholení jeho promyšleného ďábelského plánu. (Založil/a: Vencis)

MolkoZuzka
  25. 1. 2013, 16:50
Tak nádherně popsaná touha po dvanáctileté dívence. Je to až děsivé, když si uvědomím, jak moc se mi to líbilo.
MatesS
  9. 11. 2012, 11:50
První knížečka, která se mi od Nabokova dostala do rukou. A ihned jsem pochopil hlášku z knihy Hybatelé od Davida Mitchella: "Znáš Nabokova? Tak ho teď chvíli nečti, vedle něj se každej spisovatel cejtí jako idiot." Popis nejnižších pudů je uchopen nesmírně prozaicky a z celého příběhu jsem pak měl pocit, jako bych nevědomky fandil úchylákovi z parku. Čistá fantazie. Ani v písmenkové polévce bych nenašel tolik kombinací, jako se to daří Nabokovovi.
snedy
  7. 5. 2014, 10:42
Hrozná škoda, že tohle dílko nevyšlo v době svého vzniku. Hrozně rád bych si dnes zpětně přečetl o reakcích. Už se těším na Lolitu, tahle předehra mi ukázala, že se mám na co těšit.