Dějiny Malajsie, Singapuru a Bruneje

Dějiny Malajsie, Singapuru a Bruneje Originální název: Dějiny Malajsie, Singapuru a Bruneje

Nakladatelství Lidové noviny - 2009
ISBN: 978-80-7106-501-2

Nakladatelství Lidové noviny (2009) 978-80-7106-501-2 392

Ačkoli byl v Evropě zájem o Malajský poloostrov probuzen popisem cesty Marca Pola, který tam pobýval na konci 13. století, tato publikace je první prací o dějinách těchto zemí. V posledním půlstoletí zaznamenala tato oblast pozoruhodný kulturní, politický a ekonomický vývoj, který je u nás znám hlavně prostřednictvím turistických kanceláří nebo ze zpráv o stále intenzivnější islamizaci. Starší dějiny jsou charakterizovány portugalskou, nizozemskou a britskou kolonizací 1511-1941, japonskou okupací 1941-1945 a léty dekolonizace. Nejstarší mají nejméně od počátků nového letopočtu svá období zlatých věků a úpadků a souvisejí s velkými státními útvary na kontinentu i v souostroví Fu-nan, Šrívidžája, Majapahit aj., o době ještě starší vypovídají bohaté archeologické nálezy. (Založil/a: alča87)