Originální název: El ingenioso hidalgo Don Quixote de la Mancha

Československý spisovatel (2012) 978-80-7459-057-3 686
Levné knihy KMa (2005) 80-7309-190-9 773
Odeon (1966) 732
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1955) 1138

Kniha Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha z roku 1605 je pravděpodobně nejslavnějším španělským románem a jedním z klíčových děl světové literatury. Jeho autorem je Miguel de Cervantes y Saavedra. Jedná se o román z období renesance, který uvedl do literatury komicky vyjádřený rozpor mezi skutečností a iluzí.

Román se skládá z dvou částí. První část vyšla roku 1605 v Madridu pod názvem Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha a stala se bestsellerem.

Roku 1614 bez Cervantesova povolení vyšla pod názvem Segundo tomo del ingenioso hidalgo Don Quixote de la Mancha - que contiene la tercera salida, y es la quinta parte de sus aventuras druhá neoficiální část tohoto úspěšného románu podepsána pseudonymem Alonso Fernández de Avellaneda.

Cervantes reagoval vydáním druhé části svého románu (1615) pod názvem Segunda parte del ingenioso cavallero Don Quixote de la Mancha do které zakomponoval narážky na Avellanedovo neoficiální pokračování Don Quijota.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: lord.vader)

Ghoulman
  14. 9. 2016, 9:54
Autor očividně začal psát Důmyslného rytíře dona Quijota za účelem vysmátí se všem těm opravdu naivním rytířským románům o dokonalých mužích, vzdychajících po lásce dokonalých panen a překonávajících nekonečné překážky v jejich nekonečných těžkostech. Ale když čtete pozorně, začnete postupně vnímat více než pouhý výsměch. Najednou vám mezi stránkami pomalu, ale jistě začíná prosvítat něco víc. Autorův (původně netušený) obdiv. Obdiv k bláznovství, které si jde za svým nehledě na posměch, ústrky a krutost okolí. Obdiv ke cti, která se stala tragickou proto, že v očích obyčejných lidí již není více než šílenstvím. Obdiv k duchu jednotlivce, který se ve své nekompromisnosti nakonec stává jediným skutečně počestným člověkem. Člověkem, pro něhož ještě pojmy jako odvaha, láska a rytířství nevymřely a který i přes předem jistou porážku ve svém boji neustává...
Tanmut
  29. 9. 2014, 22:39
Dobrodružství s klasickou literaturou II aneb co jsem se naučil při čtení Důmyslného rytíře dona Quijota de la Mancha.

1: První díl je parodie rytířských romancí, druhý díl zase apologetika prvního dílu.
2: První díl je nudný, druhý je mnohem horší.
3: Don Quijote nebyl don, titul si bez skrupulí přivlastnil.
4: Tento román byl za ta století tolikrát analyzován, interpretován a převyprávěn, že jsem jej nevyhnutelně začal číst vyzbrojen vnucenou znalostí charakteristik postav a "symboliky" jednotlivých dobrodružství. To vedlo ke zjištění, že...
4a: V rozporu s populární romantizací díla Quijote nebyl snílek, nýbrž pomatenec. Každý, kdo se k němu přirovnává, si říká o to samé přízvisko.
4b: V rozporu s populární romantizací díla Sancho Panza nebyl věrný šibal-zbrojnoš, nýbrž hamižný a mocichtivý hňup: jeden z nejpozoruhodnějších blbů naší doby, jak seznal bakalář v druhém díle.
5: Na začátku druhého dílu se Sanchova manželka jmenuje Tereza Panzová, kdežto na konci prvního Juana Panzová, protože v Manche je zvykem, že ženy přijímají příjmení svých manželů, zatímco zcela jinde se jmenuje Marie Gutérrezová.
6: Samotné dobrodružství bludy postiženého bludného rytíře činí jen malou část prvního dílu, tvoří totiž kostru pro plejádu různých povídek, z nichž mně se nejvíc líbila ta o otrokovi, který osvobodil Maurku z jejího bohatství, aby se mohla stát křesťankou.
6a: Boháči prostě nevědí, co roupama dělat. To se ještě zřetelněji projevuje ve druhém díle
7: Jako jedno ze zásadních děl (západní)(humoristické) literatury obsahuje první díl plno fekálního humoru. Takže pokud se divíte, proč se v tom filmu zase prdí, zde máte vodítko.
8: Druhý díl lze klidně označit za praotce telenovel. Quijote byl sice blázen a Panza blb, avšak ve srovnání s tím, jak se ve druhém díle chovají ostatní, z toho nevycházejí úplně nejhůř. Ostatní se chovají jako úplní kreténi, mimochodem: "Ti Iberové jsou ale blázni," řekl by Obelix.
9: Cervantes byl antiislamista, islamofob, nebo jiný neologismus (tehdy tomu říkali řádný křesťan), jímž jsou dnes někteří lidé častování. Jak jinak si vysvětlit třeba přirovnání "vylhaná jako zázraky Mohamedovy".
10: Už v sedmnáctém století slula fantasy literatura jako brak.
11: Snad aby se postava vyvíjela, transformoval autor v druhém díle Panzu z nesympatického hňupa na nesympatického tlučhubu.
12: Cervantése postihl psotník jistě podobný tomu, když se Kurt Vonnegut sprostě obořil na P. J. Farmera, kterýžto vydal dílko pod pseudonymem Kilgore Trout. Španěl to ovšem vyšperkoval tím, že za ochránce svých autorských práv zvolil přímo svého rytíře. Nevím, co si od toho sliboval. Ony pasáže jsou navíc ještě nudnější než Panzovo blábolení.
13: Co jsou to mišpule.
14: Opravdu to není sranda. Ani trochu.
15: Má vůle je tak silná, jak je tento román dlouhý. Kam ji upřít?
VerenaLord
  30. 1. 2013, 10:55
Tuhle knihu jsem si nikdy nedokázala plně oblíbit. Příběhy pomateného Dona Quijota mě strašily v podobě povinné četby, takže jsem se neustále přemáhala a četla kousek po kousku až do posledního řádku. Bohužel nikdy z hlavy nevymažu příšerné slovní spojení ,,boj s větrnými mlýny". Rozhodně mi kniha nepřišla zábavná, ale to je otázkou vkusu.
pchmelda
  20. 9. 2015, 12:56
Obsahuje spoiler spoiler Když chce někdo přespávat v hradní tvrzi, roztínat obry od hlavy až k patě, rubat krky draků, bít líté saně, v prach drtit vojska, potápět válečná loďstva a mařit dílo černokněžníků, může. Stačí bezmezná víra. Nezáleží už pak na tom, zda je ten hrad pouhou krčmou, obr starým mlýnem nebo armáda jen stádem neškodných ovcí :) Rytíř Smutné podoby jakoby mi u ucha potichu šeptal: "Tvoříš si sám svůj vlastní svět... It´s all in your head."
LadysR2
  30. 1. 2013, 9:48
Strašák v podobě povinné četby se po letech stal četbou nepovinnou, tudíž doceněnou. Fakt jsem se místy pěkně nasmál. Jinak takovou klasiku nemá cenu komentovat :-)
Pim
  9. 5. 2013, 6:48
Z této knihy jsem byla trochu zmatená. Nejdřív mě příjemně překvapilo, že to není nějaká náročná klasika, což jsem od tohoto díla očekávala. Knížka byla místy humorná a příběhy (nebo spíš zastřená mysl) Dona Quijota zábavné. Alespoň zezačátku. Pak už se to tak nějak opakovalo a knihu jsem i odložila, abych se k ním po přestávce vrátila. Byly zde ale také vedlejší příběhy a ty byly často zajímavější než hlavní příběh. Nepochopila jsem však, proč zrovna boj s větrnými mlýny je jediný zástupce této knihy, o němž se ví. Příhoda na pár řádků... Asi si přečtu ještě s odstupem času a uvidíme...
Ailees
  17. 9. 2012, 20:20
Tahle kniha mě straší už velice dlouho. Styl, kterým je napsaná i její humor (pokud jaký byl, protože nic vtipného jsem na ní neshledala) jsou mi naprosto cizí. O první části se dá alespoň říci, že je stravitelná a více méně i čitelná. Smysl druhého dílu mi naprosto unikal - i když to lze možná přičíst skutečnosti, že jsem o narážkách na neoficiální pokračování nevěděla (těžko říct, zda by mi to k něčemu pomohlo).
Bred
  9. 9. 2014, 21:28
Zeptejte se kohokoliv na ulici, jestli zná Dona Quijota, a nějaké jeho dobrodružství. Určitě řekne, že zná, a potvrdí Boj s větrnými mlýny. Nicméně, v mé verzi knihy je tento boj na straně 24... Copak dál nic není? Dalších 450 stran ničeho? Jsem v polovině, a líčení příhod D.Q mi přijdou spíš smutná, celé je to takové bláznivě nešťastně zamilované, uchylné, divoké... Jsem v polovině, ale zatím nedokážu říct, proč jsou postavy D.Q a Sancho Panzy natolik obdivované...
Dodatek: Dočteno. Chápu, že je to jedno z veljých španělsky psaných děl, ovšem pro dnešní dobu už poněkud mimo chápání běžného čtenáře. Prostě stylem ani obsahem mi to nesedělo, trochu to připomíná Švejka (mraky vedlejších vyprávění), ale vtip nenácházím.
Jana Edita
  24. 4. 2016, 15:39
Literární, nadčasový skvost, při jehož četbě jsem se nahlas smála, dokonce i v metru. Se smutkem mohu konstatovat jen to, že jsem Quijotovi i Sanchovi fandila, že jsem jim velmi rozuměla. Nejsem já taky tak trochu blázínek?
ideal_alien
  19. 12. 2015, 19:35
Opravdu velmi zvláštní kniha, nad kterou, ať chcete či nechcete, přemýšlet. Jsem ráda za to, že je kniha z úplně jiného soudku, než jsem zvyklá. Super!
BíláVrána
  23. 3. 2013, 11:41
Začetla jsem se před mnoha lety, kdy ji měl bratranec jako povinnou četbu do školy. Rychle jsem si dona Quijota oblíbila, je to sympatický podivín (a ty já tuze ráda). :-)
Svým způsobem se mi kniha jeví jako nadčasová - i v 21. století působí poměrně moderně a jistě příjemně.
John L. Flow
  29. 4. 2010, 14:18
Je pravda, že místy je děj velmi zpomalený, ale komické části jsou až neuvěřitelně vtipné. Velice zajímavé mi také přišly vedlejší příběhy, které mě začaly zajímat více než hlavní děj. Druhý díl je zajímavý už jen tím, jak se obouvá do plagiátu.
Saphir lune
  4. 2. 2016, 13:19
Chvilkami jsem se zasmála, ale na ten počet stránek (oba díly) to bylo docela málo. Po Labyrintu světa je to druhá nejobtížnější knížka, kterou jsem četla (skoro co věta, to odstavec, starší výrazy, časté odbíhání od hlavího příběhu), přesto jsem měla z toho čtení určitý "umělecký" požitek, párkrát jsem s tím už sekla, ale vždycky jsem se k tomu zase vrátila. Přesto si nejsem jistá, jestli těch necelých 800 stran za to stálo.. uf.
vikhy
  23. 9. 2014, 15:41
Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha je docela povedené dílo, které mi ovšem stačilo číst pouze jednou. Nemám touhu vracet se k této knize a číst ji znovu.
Tomáš Kužel
  27. 1. 2014, 13:49
Mám knihu asi třetí den a v mezích času jsem se dostal na konec první knihy. Don Quijote mě zatím baví, a docela jsem si jej oblíbil, doufám ze dále nebudu zklamán.

Edit: Tak knížku jsem dočetl a ke konci byla už trošku chaotická, ale i tak se mi knížka líbila a stála za přečtení.
Eula
  14. 10. 2013, 1:43
Vůbec nevím, co na tom všichni vidí (možná to bude tím, že už to bude pár let, co to člověk četl). Nenadchlo, ale sluší se přečíst. ;) Líbily se mi dodatky a poslední kapitola: výměna rolí Sancha a Dona Quijota.
Hříbek
  27. 4. 2011, 20:47
V první části mě více než samotný Don Quijote zaujaly vedlejší příběhy. Druhý díl byl pro mě poněkud utrpením. Don Quijote byl pro mě stále nezajímavý a nudný, o to víc mi bylo líto Sancha, který přestože se ukázal jako důvtipný člověk se selským rozumem, byl stále terčem nepříliš vtipných triků. celkově kniha není ani z poloviny tak nesrozumitelná jak se tvrdí. pravda, místy zdlouhavá, ale stojí za přečtení.
Misut
  6. 3. 2011, 22:26
Takhle kniha je pro mě ohromným zklamáním, slyšel jsem o ní hodně, dokonce jsem si jí pořídil a je to podle mě prostě slátanina, hrdinovi prostě hráblo a následný humor je prostě příliš jednoduchý. Kdyby tady bylo tlačítko přidat mezi neoblíbené, tak ho s chutí zmáčknu.