Študáci a kantoři

Študáci a kantoři Originální název: Študáci a kantoři
Poprvé vydáno celosvětově: 1937

BETA Dobrovský - 2005

BETA Dobrovský (2005) 152

Proslulá a pokolením za pokolením milovaná kniha o študácích a kantorech, jakási "přírodopisná studie" o člověku školním, jak to vyslovil sám Jaroslav Žák, obraz svérázného gymnaziálního prostředí, vyprávěný živým jazykem, opírajícím se o slang, humorné ztvárnění myšlenky, že život je vlastně sportovní zápas, škola pak "věčný zápas" študáků a kantorů.
Študáci a kantoři vyšli poprvé v roce 1937 a - i podle slov autora - "šli na dračku". Režisér Martin Frič je ve spolupráci s autorem předlohy zfilmoval a vznikl jeden z nejslavnějších českých filmů všech dob - Škola základ života. (Založil/a: amaryliss)

Magyana
  12. 4. 2013, 10:27
Báječná, vtipná knížka o odvěkém boji študáků s kantory. Povídky jsou příjemně okořeněné použitím studentského slangu.
jehlaspichlas
  2. 3. 2016, 20:24
Je to taková lehká oddychovka, která se čte velmi rychle a místy se i moc dobře zařehtáte různým příhodám a zkomoleninám mládeže třicátých let. Docela se mi to líbilo. Člověk tak příjde na jiné myšlenky, které ho trápí a během příjemné četby na ně na těch pár hodin zapomene.
Aratar
  28. 8. 2015, 16:31
Od vydání knihy již uběhlo takřka století a na jejím jazyku je to znát. Přesto si myslím, že mnoho postřehů je nadčasových a zasmějí se jim i příslušníci dnešní generace. Na použitém studentském, ale i učitelském slangu můžeme ocenit opravdu nepřeberné bohatství naší mateřštiny.
rosavtrave
  2. 11. 2011, 19:52
Knížka dle níž byl ve 40. letech natočen film se výborně se čte, je totiž dobře a vtipně psaná. Hodně věcí se odrazilo ve filmu samotném, a hodně věcí mi tak bylo známých. Ráda si ji přečtu znova.

Lomeril
  19. 3. 2010, 18:21
Ač některé pasáže už aktuální nejsou, zbytek knihy je prodchnut nádherným prvorepublikovým humorem, kterému se zasměje i dnešní středoškolák, protože spousta věcí se nezměnila.
IvKa785
  25. 11. 2011, 12:56
Svižný, milý humor, miluju pasáž s přezdívkami pro učitele - suchá lípa apod. Ač jde o více než 70 let staré dílo, neztranilo nic ze svého humoru.