Originální název: Der Vorleser

Prostor - 2009
ISBN: 80-85190-71-0

Prostor (2009) 80-85190-71-0 200
Prostor (2002) 80-7260-065-6 202

Příběh mladíka zamilovaného do mnohem starší ženy, o jejíž temné nacistické minulosti se dovídá teprve později byl přeložen do sedmatřiceti jazyků a zfilmován. Jako vůbec první německá kniha se ocitl na vrcholu prestižního žebříčku New York Times. Stejnojmenný snímek byl v roce 2009 nominován an pět Oscarů a představitelka halvní ženské role Kate Winslet získala Ocara za nejlepší herečku. (Založil/a: misssicccka)

Peetuliska
  17. 5. 2015, 21:42
Kniha je založena na minimu dialogu, důraz je dán na pocity a úvahy hlavního hrdiny, kdy se zaobíra svým vztahem ke starší ženě a následně její vině za 2.světové války. Ví, podstatnou informaci, která by mohla její následný život změnit, neví ovšem jestli mu přísluší do toho zasahovat. Kniha, nebo spíš knížečka ( je opravdu velice malá), má krátké kapitoly, které vás ani nemohou stihnout nudit, i kdyby chtěly. Kniha se mi líbila, četla se mi dobře.
Nestea
  9. 3. 2012, 21:42
u této knihy jsem se celkem nudila. Pro mne začal příběh žít až v poslední části knihy. Nyní se podívám na filmové zpracování ať to mohu posoudit. Příběh je zajímavý, nicméně zpracování mne moc nenadchlo - čekal jsem něco více.
Lecter
  14. 11. 2015, 4:40
Příběh moc pěkný,trošku mohl být víc rozvedený.V první půlce mě opravdu štvaly ty opakující se pocity chlapce,ale v jeho věku to bylo asi nejdůležitější.Jak postupně zraje a odhaluje životní příběh své lásky,to už je daleko lepší.Závěr taky hezký,ale zdá se mi,že ta druhá polovina jede moc rychle ke konci a celé to na mě působilo tak nějak studeně smutně.
marta-b
  11. 5. 2010, 8:31
Zvláštní knížka. Téma války a minulosti hlavní hrdinky s ní spojenou je určitě dobře zpracované, ale tak nějak se mi nelíbil ten vztah mezi oběma milenci. Není to klasická romance, je tam spíš víc negativních věcí, ale asi to jinak nešlo, když mezi nimi byl takový rozdlíl a ona byla bývalá dozorkyně. Závěr knížky mě docela dostal, bylo to popsané dost sugestivně. Literární zpracování skvělý, ale nečetla bych to asi znovu.
chrispe
  11. 11. 2012, 20:45
Tu knihu už nejspíš nikdy číst nebudu, ale stejně si ji nechám v knihovně... asi pro sichr. Hannu jsem si svým způsobem zamilovala, Michaela jsem chvílemi i nesnášela. Film jsem viděla také, ale myslím, že tu knihu a postavy nevystihl.
antoniana
  16. 8. 2014, 9:22
Tahle kniha je zvláštní (film jsem neviděla), střídají se zde zajímavé a nudné pasáže. Místo to odsýpá a pak to drhne, každopádně konec byl zajímavý.
Alyss Mainwaringová
  2. 5. 2015, 15:02
Příběh Hanny je silný a myslím, že není možné s ní necítit... To co udělala ona i jí podobné je strašlivé, neodpustitelné a zároveň zoufalé. Kniha mě zasáhla a přemýšlet o ní budu ještě dlouho. Zdlouhavé pasáže, přestože mě moc nebavily, jsou na svém místě a přispívají k čtenářově otupělosti a melancholii nad osudy postav. Čtyři hvězdy za podle mě trochu odbytý závěr.
Martin
  15. 6. 2012, 22:33
Der Vorleser byla povinná četba, kterou jsme četli ve třídě v Německu. Měsíc jsme ji pak společně rezebírali a interpretovali. A díky tomu jsme se dostal k obsahu, který by mi asi jinak unikl. V každém případě má Předčítač velmi zajímavý příběh, který stojí za předčtení!
karkulin1982
  13. 12. 2013, 22:55
Knihu jsem četla dlouho před vlnou hysterie z úžasného filmu, který se mi až tak nelíbil a Kate Winslet mi byla vyložene nepříjemná. Kniha se mi v té době tak hrozně moc líbila a konec s vyústěním celého příběhu mě naprosto dostal a ukápla i nějaká ta slza.
jana80
  19. 1. 2012, 20:44
Úžasná kniha. Překvapivě i filmové zpracování mě velmi nadchlo. Válka sice není mé oblíbené téma, ale tady bylo podáno trochu jiným způsobem, který mě osobně velmi zaujal.
misssicccka
  16. 3. 2010, 13:07
Výborné!!!
Barca9358
  25. 2. 2016, 20:33
Tohle byla celkem příjemná kniha. Žádné zbytečné prodlužování děje, zajímavé téma a přestože je v příběhu jakási romantická linka, není to žádná připitomělá slátanina.
jakub.s
  27. 5. 2011, 14:58
Tohle je pro mě historicky první kniha, která se mi líbila méně než film, škoda. Čekal jsem opravdu víc; tři hvězdičky si každopádně zaslouží.

(zvláštní, potřebuju ještě osm znaků)
Kačiska
  26. 5. 2013, 22:49
Kniha me nadchla stejne jako film... Dokazala sem se celkem vzit do \"kuze\" hl.postavy .. :-) krasne je tam popsan vztah " behem a po" s Hannouz
Zvejka
  6. 9. 2012, 0:07
Pro mě fascinující a mrazivý příběh o vztahu, který hlavní postavu, Michaela, ovlivnil na celý život. I po dlouhé době, kdy už spolu neměli nic společného, se mu vztah znovu ztvárňuje před očima a zase rozpadá, společně se vším, co si kdy o Hanně myslel.
(Ze začátku jsem se obávala, že mi četbu zkazí to, že jsem nejdřív viděla film, ale naštěstí se tak nestalo. Představa Hanny jako Kate Winslet mně při čtení překvapivě seděla.)
Lihunka
  1. 12. 2015, 22:29
Kniha se zdá být zpočátku zajímavým příběhem mladíka, který se zamiluje do starší ženy. Důležitá je ale i doba, kdy se příběh odehrává. Autor nám nabízí zajímavý pohled na to, jak se Německo vyrovnává se svou minulostí.
Filmové zpracování je vynikající, nicméně kniha lepší.
Angie91
  9. 7. 2014, 14:40
Knihu jsem měla ještě před tím, než z toho Hollywoodští udělali senzaci a musím přiznat, že mám strach se na to podívat, neboť si myslím, že je obtížné vystihnout situaci a určité pozadí této knihy, kterou jsem si oblíbila. Je velmi čtivá, no a asi tak uprostřed začíná opravdový zlom a jízda, až je vám na konci hlavních hrdinů až trochu líto.
jjitka
  11. 2. 2013, 23:23
Souhlasím s názorem, že vidět film dříve, než číst knihu, byla dobrá věc. Film se mi moc líbil, nemohla jsem se od něj odtrhnout. Avšak u knížky tomu bylo jinak - delší pasáže, ve kterých se víceméně nic neděje mě unavovaly, ačkoliv se mi postavy knížkou díky těmto pasážím staly bližší.
Goofy
  4. 10. 2015, 18:33
Kniha se mi moc líbila, ale musím přiznat, že ačkoli se mi to nestává, filmové zpracování se mi líbilo víc (ale to možná bude tím, že film je jedním z mých nejmilejších vůbec).
Každopádně knihu doporučuji.
manrin
  9. 10. 2013, 22:42
Tato kniha mě velice zasáhla, a i když jsem ji přečetla až po zhlédnutí filmu, byla to záležitost jednoho odpoledne, doslova mne pohltila a nechtěla pustit, stejně jako Hana zasáhla do života Michaela už navždy. I když je to romance, jakou by mnozí odsoudili, já jsem jim jejich lásku přála a dýchala na mě z řádků svou velkou hloubkou a opravdovostí. Z příběhu přímo sálaly emoce a já prostě nedokážu Hanu odsoudit za její činy... Spíše je mi jí líto a odpouštím jí. Muselo to tak skončit.
Jaknive
  17. 10. 2012, 20:46
Jedna z mála knížek, u které jsem byla ráda, že jsem viděla první film. Nějak jsem se do ní nemohla dostat, ale představa Kate Winslet v roli Hanny - to se pak četlo samo. Být to ale naopak, tak nevím, nevím..
mamlas
  30. 9. 2011, 8:01
Pro mě byla kniha mnohem lepší než film. Ač na Ralpha Fiennese nedám dopustit, snímek mě tolik nechytnul. Knihu jsem četla v angličtině, což samo o sobě mělo své kouzlo, ač to není originál. Neokoukaný příběh lidského osudu a tak to má být!
Ay'Le
  28. 2. 2011, 16:24
pro me zklamani - cekala jsem vic a nakonec jsem se docela nudila..i kdyz ta neakcnost pasivita hlavniho hrdiny i to jak to vsechno popisuje jako kdyby se to nestalo jemu (dost lhostejne zdalo se mi) je pravdeopodobne autorova stylizace mne to nesedlo a jediny co bylo nakonec dobry ze se to cetlo rychle;)

btw co to je ze komentare nesmi byt pod 150 znaku?:D asi jsme tu dlouho nebyla:)))