Kniha o životě a smrti

Kniha o životě a smrti Originální název: Boken om San Michele

Ikar - 2004

Ikar (2004) 408

Axel Munthe se stal po Alfredu Nobelovi a Astrid Lindgrenové jedním z nejznámějších Švédů dvacátého století a Kniha o životě a smrti, jeho životní příběh okořeněný filozofickými poznámkami, vtipem a nezkrotnou fantazií, okouzluje od svého prvního vydání v roce 1930 generace čtenářů po celém světě. Munthe, lékař a spisovatel, jemuž se za života nedostávalo velkého uznání ani od lékařů, ani od spisovatelů, ale jeho pacienti a čtenáři ho milovali, byl vnímavý k lidem, zvířatům i krajině kolem sebe. V Knize o životě a smrti líčí strhujícím způsobem a naprosto originálním stylem svůj rozporuplný život úspěšného lékaře nejbohatších vrstev i lidumila snažícího se pomáhat těm nejprostším, kteří to potřebovali nejvíce a mezi nimiž se patrně cítil nejlépe. Od zpohodlnělé šlechty trpící množstvím napůl smyšlených neduhů si jako populární doktor bral vysoké honoráře, z nichž si mohl postavit proslulou vilu na Capri, ale chudé léčil zdarma a neohroženě se vydával do míst, kde se zoufale nedostávalo lékařů: do Neapole za epidemie cholery, do Messiny po zemětřesení. Na Capri pak nalezl kraj svého srdce, který ho okouzloval svou historií i přetrvávající atmosférou poklidu, míru, ráje. Knihou o životě a smrti, která odráží mimořádnou osobnost svého autora a po právu se stala jeho nejslavnějším dílem, se Munthe zařadil k velkým světovým prozaikům a jeho postřehy o životě, smrti a lidském údělu mají trvalou platnost.

Ukázka z textu:
"Jeden starý básník řekl, že bohové prodávají všechno za přiměřenou cenu. Měl ještě dodat, že své nejlepší zboží prodávají nejlevněji. Všechno, co má pro nás skutečnou hodnotu, si můžeme koupit lacino, jen to přebytečné se nabízí hodně draho. Nejkrásnější dary života nejsou na prodej, neboť ty dostáváme od nesmrtelných bohů darem. Dopřávají nám pohledu na východ i západ slunce, na plující mraky, na moře, lesy a pole. Ptáci nám zpívají zdarma, můžeme si nádavkem u silnice natrhat luční květy. Do slavnostního, hvězdami osvětleného sálu noci není nutno platit vstupné."

AXEL MUNTHE (Založil/a: Tyet)

Martin Fredrik Axel Munthe Martin Fredrik Axel Munthe
*31.10.1857 - †11.02.1949

chdasa
  7. 2. 2014, 8:13
Četla jsem tuto knihu cca 2roky na zpět, byla jsem z ní nadšená, hltala jsem každé slovo, aby jste tuto knihu pochopili musíte nejdřív prožít různé strasti v životě (úmrtí v rodině, nemoci). Např. když je zemětřesení a spadne nemocnice a zemřou všichni lidé, na rozdíl od lumpů ve vězení, kterým se nic nestane, dále, že hodní vždycky na všechno doplatí apod. Ale nechci vás odradit. Opravdu jsem četla každé slovo, ale musíte už být duševně zralejší a vnímat myšlenky. Knihu jsem si nakonec sehnala v antikvariátu, tak jsem z ní byla nadšená. Snad se bude líbit i Vám.
bez_nazvu
  4. 9. 2011, 23:08
marne jsem se snazil prokousat za ten zacatek...nicmene po tretine jsem to musel odlozit, protoze jsem se pristihl pri tom, ze vlastne nevim co nam to ten Pan vypravi....co to bylo s tema trpaslikama o kterejch jsem zpocatku doufal ze jde o metaforu, nicmene po case jsem zjistil, ze autor je pravdepodobne o nich pevne presvedcen...nevim, nedocetl jsem to nebudu srazet hodnoceni...
Zaori
  5. 8. 2010, 16:46
tato knížka mě naprosto dostala. Bylo trochu obtížné se prokousat začátkem (a koncem, který byl podobného ražení), ale pak už to bylo jen hltání písmenek :) úžasné