Originální název: Indiánský běh, Křepelice, Když milujete muže, Krákorám

ISBN: 978-80-207-1246-2

Odeon (2007) 978-80-207-1246-2 157
Knižní klub (2002)
Grafoprint-Neubert. (1992)

Kniha shrnuje dosavadní prozaické dílo jedné z nejvýraznějších osobností 90. let. Indiánský běh, publikovaný r.1988 v samizdatu, zaujal sugestivním tématem i originálním zpracováním - vzpomínky na dětství, dospívání a dospělost v období totalitního režimu jsou nejen kontroverzní výpovědí o době, ale i o reálných lidech, byť skrytých za důmyslnými přezdívkami. Novely Křepelice a Když milujete muže přidávají k osobním prožitkům a traumatizujícím pocitům téma mateřství a lásky, jedno chápané jako radost, druhé jako osud. Třetí próza je příběhem ženy, již komunistická justice a poté zas mladší žena odejme milovaného muže. Román Krákorám děj fragmentarizuje do krátkých kapitol a úsečných vět. Vnímáme posun od niterné výpovědi k obecnějšímu sdělení o naší posttotalitní současnosti: příběh se prolíná s kronikou doby - volbami, privazizací, podnikáním, nezaměstnaností, rasismem... Při četbě je latentně přítomna otázka: opravdu jsme se zbavili cejchu minulosti? (Založil/a: marta-b)

marta-b
  16. 3. 2010, 14:07
Líbil se mi autorčin originální nápad pojmenovat celou svou rodinu indiánskými jmény, protože tak už v podstatě naznačila role, jaké tito lidé hráli v jejím životě. Zprvu to působilo trochu chaoticky, ale po pár stránkách už bylo zřejmé, koho má Boučková na mysli. Nejvíc se mi líbila povídka "Končiny štěstí, končiny ticha", která vypráví o vztahu Alfy a jejího ženatého milence.
Buřinka
  24. 9. 2016, 11:57
Tuto knihu - souhrn čtyř kratších próz Terezy Boučkové jsem četla už před nějakou dobou a mám ji i v knihovničce. Autorka píše vcelku poutavě, z českých autorů patří dle mého mínění k těm lepším. Z těch 4 próz se mi asi nejvíc líbilo "Krákorám". Odehrává se v posttotalitní době ("Staronový pan prezident zvolil ke své první inauguraci dlouhé seriózní kalhoty..."). Stojí za přečtení.
Kavischka
  27. 6. 2010, 14:45
Já osobně se musím přiznat, že jsem knihu Rok kohouta nedočetla, nudila mě. Ale z této knihy jsem byla unešená, a nejen proto, že kniha je pí. Boučkové prvotinou. Geny se nezapřou:)Měla jsem jí půjčenou a po dočtení jsem knihu okamžitě objednávala a koupila. Jsem hrdým majitelem:)