Zmizet

Zmizet Originální název: Zmizet

Host - 2011
ISBN: 978-80-7294-439-2
Vyšlo jako e-kniha

Host (2011) 978-80-7294-439-2 344 Vyšlo jako e-kniha.
Host (2009) 978-80-7294-317-3 344

Soubor tří nekrátkých povídek ZMIZEL, NA KRÁTKO a PŘIJEĎ. Všechny tři mají stejné téma: někdo někdy nikam zmizel...v prvním příběhu se jedná o bratra vypravěče...jeho bratr zmizel v dětství neznámo kam...
V druhé NA KRÁTKO vypráví příběh malý chlapec, který se po sporech s matkou a nevlastní sestrou a po setkání s vlastním biologickým otcem a po zklamání z něho rozhodne zmizet ostatním ze světa.
Ve třetí VĚNEČEK jde o návštěvu dvou nevlastních sester, jež jedna druhé zmizely ze světa po smrti spojovacího článku rodiny - jejich matky. (Založil/a: misssicccka)

s-reader
  16. 11. 2011, 15:59
Kromě motivu mizení mají povídky Petry Soukupové ještě další společné jmenovatele. Jedním z nejvýraznějších jsou spory mezi sourozenci. Svět sourozenců je světem nepochopení, soupeření o pozornost rodičů a častých výbuchů nenávisti. Emoce jsou tak silné, že je zmírní pouze čas a ten není vždy kdispozici. V povídkách Petry Soukupové se objevují stále stejné typy postav, otcové, kteří nejsou příliš spolehliví, potýkají se alkoholem, autoritu si musí vynucovat, matky, které se marně bojují s absencí zázemí fungujícího partnerského vztahu. Rodina je plná napětí a generačních střetů.
Autorka se snaží o kombinaci různých pohledů - pohledů dětí, pohledu rodičů i nezaujatého pohledu popisného. Je to velmi zajímavý přístup, ale vyprávění se ztrácí dynamiku a pointa je málo výrazná, příběh k pointě nesměřuje. Dramatické momenty zanikají a jeví se ve vyprávění Petry Soukupové jako běžné, nejobyčejnější příhody, které zažíváme každý den.
Kůstka
  28. 8. 2012, 23:00
Zajímavě a hodně poutavě napsané. A nemusí to být hned nějaký milionkrát propletený příběh s mnoho postavami, aby zaujal. Stačí 3 různé povídky s různými lidmi a zaujme to stejně dobře. Vztahy mezi rodiči, mezi rodiči a dětmi a hlavně mezi sourozenci.. Člověk by nevěřil, kam až takováhle dětská "nenávist" nebo spíš závist a žárlivost, zajde. Na konci poslední povídky na mě padl takovej zvláštní smutek až to úplně přebilo ty okamžiky, kdy jsem se u něčeho i zasmála.. Ono stačí málo a hned může být všechno úplně jinak..
marta-b
  3. 5. 2013, 22:55
Zajímavé povídky se silným příběhem plným emocí a rodinných dramat. Téma zmizení se ale na můj vkus opakovalo trochu moc jednotvárně. Ve všech povídkách to bylo stejné. Navíc nefungující a nechápavý otec, závislý na alkoholu a tak nějak se ztrácející v čase. Trochu mě překvapilo, že může mezi sourozenci být tolik nenávisti, ale z těch zážitků hlavních postav to tak nějak samo vyplynulo. Že potom člověk i rozuměl tomu, proč může brácha nenávidět svého bráchu. Že za to můžou hlavně rodiče. Někdy mě trochu rušila ta nespisovná čeština, ale je fakt, že to místy bylo i vtipné právě díky tomu, jak to bylo napsané.
nef7
  23. 9. 2011, 14:27
Líbila se mi první povídka a také schopnost autorky držet čtenáře neustále ve střehu. Jinak mi však trochu vadil styl psaní - krátké úsečné věty, které mi často navozovaly pocity čtení ze slabikáře. Ačkoliv chápu, že ústředním tématem bylo zmizení (ztráta někoho z rodiny), ke konci knihy mi trochu překáželo opakování se neustále stejných motivů mezi povídkami (všude špatné sourozenecké vztahy, všude je otec alkoholikem atd...) Kniha je však čtivá a první povídka velice silná...
MargarethMatthews
  29. 3. 2012, 16:51
Z počátku jsem nějak nemohla dokonale strávit autorčin styl psaní, ale postupně jsem se do děje dostala a všechny tři povídky přečetla velmi rychle. Pořád mne příběh nutil číst dál a dál, abych se dozvěděla, jak to všechno vlastně dopadne. S odstupem času se mi ale začaly povídky slévat díky podobnému námětů "zmizení", ale i přes to všechno tato četba patří k velmi kvalitnímu strávení času...
AkzuzkA
  27. 2. 2011, 22:33
Jednoduchým jazykem autorka popsala vztahy mezi rodiči a dětmi. Vztahy, které se nějakým způsobem dotýkají každého z nás. Soukupová bravurně propracovává okamžiky, které jsou zdánlivě nicotné, mohou ale ovlivnit další životní cesty. Čtenář si při čtení uvědomuje, jak málo stačí, aby se přihodilo neštěstí, které nelze vzít zpět. Doporučuji k přečtení!
zarran
  27. 4. 2010, 10:10
Za tuto knihu získala Petra Soukupová cenu Magnesia Litera za nejlepší českou knihu roku 2010.
Více informací najdete zde: http://www.magnesia-litera.cz/index2.php
Tosim
  29. 8. 2013, 15:25
Kouzlu knih Petry Soukupové jsem propadl, je to vynikající tím spíš, že námětově se nejedná o nic převratného, ale emocemi, postavami a často také (filmovou) formou se zaryje hluboko pod kůži. O to víc zamrzí autorčina participace na projektech typu Ulice, svěřil bych jí český film, vyšel by z toho rozhodně dospělý vztahový tvar, žádná Monyová. 90%.
Franny_Glass
  8. 4. 2011, 15:09
Myslím, že Magnesii literaturu dostala právem. Neuvěřitelně čtivá a zájímavá knížka, která dokáže zaujmout. A co víc, když už si myslíte, že se nic dalšího nemůže stát, přijde další obrat.
Melancholicko - tragická pojednání o (nejen) sourozeneckých vztazích. Občas z toho na vás padne šílenej smutek, ale pak čtete o tom, jak šestiletýho kluka sere škraloup a musíte se usmívat. Už nad tím jazykem. Mě absolutně dostala. Zaslouží 5/5. A ještě víc čtenářů!
misssicccka
  16. 3. 2010, 14:17
Autorka mě nadchla jak knížkou K moři, tak povídkami ze ZMIZET. Doporučuji. Už se těším, až vykouzlí další dílo :).
cachanell
  19. 10. 2015, 19:09
Jedinečné povídky. První povídka mi skoro vzala dech. Dočetla jsem a přemýšlela. Kniha je také vydaná jako audiokniha. Skvěle opětovně převyprávěná první povídka Kryštofem Hádkem. Mohu jen doporučit v obou verzích.
lucascus
  23. 6. 2015, 21:46
Všechno zachránil třetí příběh. Poté, co první dva se sice dobře četly, ale neměly prakticky žádný přínos, třetí v pořadí zachraňoval situaci, a stálo by za to, ještě více ho rozvésti a třeba časem na něho navázat. Každopádně ale Soukupová není šálek mé kávy...
Michelle
  18. 3. 2012, 22:14
Všechny tři povídky jsou nápadité, zajímavým stylem napsané a neuvěřitelně čtivé. Nejvíce se mi líbila asi poslední - Věneček.
Saxana
  15. 1. 2016, 14:38
Moje první zkušenost s Petrou Soukupovou a ohromné nadšení. Něco takového jsem dlouho hledala. Ve třech povídkách mistrně vykreslené rodinné vztahy, které mají společný motiv zmizení. Kniha je velmi čtivá a tak realistická, občas se v některých postavách a jejich pohledech na okolní svět člověk najde, vzpomene si na takové ty dětské křivdy, zvlášť pokud má sourozence. Z některých momentů jsem měla úplně sevřený žaludek, jako bych to sama prožívala. Určitě si přečtu další knihy od této spisovatelky.
Tamara
  5. 4. 2015, 8:06
Povídky o zdánlivých maličkostech, které nás směřují. Střípky z rodinného života, které jej nenávratně mění, jsou popsány tak uvěřitelně a krok za krokem, že člověka nutí přemýšlet o jeho životních "maličkostech". I když jsem místy bojovala s formou, obsahově mě kniha dostala.

Leonita
  16. 3. 2015, 15:46
Tohle by si povinně měli přečíst všichni, co mají i nemají sourozence a jsou nespokojení s tím, jak to u nich v rodině chodí. Až mi z toho bylo úzko, jak někdy člověk vidí jen své hlouposti a pak by dal cokoliv za možnost se omluvit, ale už není komu...
Čekanka
  11. 12. 2013, 18:09
První povídka Zmizet - geniální, překvapující, drásající. Stále si kladu otázku, proč tato fabule? Kde se v tak mladé ženě vzala?
zuzan_drak
  4. 2. 2013, 8:55
Tato kniha mě do slova a do písmene nadchla. Nemám jiných slov, snad jen, že s nadšením budu očekávávat další knihy této autorky :)
tejnuska
  12. 12. 2012, 20:00
Díky stylu psaní, který je v knize používán, pro mne kniha byla velmi čtivá. Při čtení knihy jsem byla překvapená s jakou lehkostí a samozřejmostí se dočítáme o nemilých věcech. Ony "hrůzy", které se postavám stávají se dozvídáme jen tak mimochodem, jako by se nic nedělo. Jako kdyby v danou chvíli určitý počin nic neznamenal a až s odstupem času se ukáže, že šlo o zásadní věc. A o to víc při čtení knihy mrazí. Skvělá kniha, která stojí za to!
blacknins
  1. 6. 2012, 15:25
Slečna Soukupová je bravurní spisovatelka, dle mého úsudku a tahle kniha to jen dokazuje!
zdennyve
  30. 3. 2011, 14:08
vynikající kniha! vede k přemýšlení co se stane když někdy nechceme nebo neumíme naslouchat!Doporučuji všem ženám v nelehké situaci! v knihovně se musím podívat po dalších knížkách od p.Soukupové