Schindlerův seznam

ISBN: 978-80-7335-214-1

Leda (2009) 978-80-7335-214-1 383
Mht (1996)
Mht (1994)

Strhující a proslulé románové zpracování osudů Oskara Schindlera - bezohledného kariéristy, válečného zbohatlíka, milovníka elegance, přepychu, alkoholu a krásných žen, jenž ve stínu osvětimských komínů našel svoji lidskost a riskoval nejen majetek, ale i vlastní život, aby nedopustil vyvraždění tisícovky „svých židů". Román sugestivně líčí vývoj a střety individualit - obětí, pasivních účastníků a iniciativních vykonavatelů - zapojených do obrovité byrokratické mašinérie zla.

Steven Spielberg použil motivy románu pro natočení slavného stejnojmenného filmu. (Založil/a: skjaninka)

vladislaus
  21. 10. 2012, 14:39
V průběhu čtení jsem si pustil také film, který jsem viděl asi před deseti lety. Chtěl jsem porovnat úroveň zpracování tématu a zjistil jsem, že přestože film je vynikající, tak na knihu nemá. Tu sílu emocí a hrůzy, které židé prožívali, kniha předala minimálně dvojnásob, než dokázal film.
Rutsuka
  9. 10. 2013, 15:25
I když vím, jaké hrůzy se za války odehrávaly (představit si to ale ani omylem nedokážu), stejně mě při čtení vždy zamrazilo, když byly popisovány konkrétní situace. Velmi silný příběh, velmi děsivé, že se to všechno stalo (a s tím i mnoho dalších a rozsáhlejších šíleností)a také nepochopitelné (v dobrém slova smyslu) a obdivuhodné, co všechno byl Schindler schopen udělat, aby zachránil alespoň část lidí. No a taky si asi přestanu stěžovat na "přecpané" vlaky...
marta-b
  17. 3. 2010, 20:20
Úžasná a drsná knížka. Její příběh mě vážně sebral, no a film podle ní se taky vydařil i když na knížku mu ještě malý kousek chyběl, aby ji překonal. Ve filmové adaptaci se totiž nepodařilo zachytit všechny ty děsivé emoce.
Claire27
  4. 9. 2015, 18:53
Druhá světová válka je děsivým obdobím, a osobností jako byl Oskar Schindler se moc nenajde. Nejprve jsem zhlédla brilantní film od Stevena Spielberga, který mě donutil zakoupit si tuto knihu. Jsem moc ráda, že jsem tak učinila, neboť je stejně skvělá jako film. Nechává nás blíže nahlédnout do života Schindlera, který po válce nikdy nenabyl takového bohatství jako během ní. Avšak tím největším bohatstvím bylo jeho srdce, které zachránilo tisíce lidí před jistým osudem. Silná, drsná kniha, kterou by měl přečíst každý.
Jokolo
  16. 9. 2015, 23:17
Rád bych se vyhnul srovnání s filmem, ale tady se to moc nedá, protože film je takřka věrnou kopií skoro každičké části knihy, možná jen ve filmu bylo lépe znázorněno "čištění" židovského ghetta ve Varšavě.
Těžko se to dá hodnotit, není to fikce. Při čtení vás bude mrazit, na to se připravte, už jen proto, jak neuvěřitelně uvěřitelně je to všechno napsané. No a pak vám dojde, že tomu vlastně věřit nemusíte, že se to všechno doopravdy dělo a klasický filmový hrdina jako Oskar Schindler doopravdy existoval a narodil se v Čechách, a to je pak zážitek, na který se těžko zapomíná. Některé pasáže už pravděpodobně z hlavy nikdy nedostanu.
Nemá smysl tu popisovat, jak byla doba strašná, jak se k sobě lidi chovali, atd. K tomu si nečtěte moje komentáře. Přečtěte si knihu.
23.44
  10. 3. 2012, 19:08
Nikdy mě nepřestane udivovat, čeho jsou lidé schopni... Bez jakýchkoliv příkras popsané postavení židů za 2. války. Zpočátku až novinářsky popisné, kdy jsem trochu měla obavy, aby hlavní postavu autor lacině neglorifikoval, ale děj se rozjede do napínavého vyprávění, ze kterého jde mráz po zádech tím spíš, že jde o realitu převedenou do literární podoby. Chvílemi jsem měla slzy na krajíčku.
Ryan
  27. 11. 2013, 18:52
Film je rozhodně větším zážitkem, což však neznamená, že Keneallyho kniha není zajímavý čtení. Je, jen ne po celou dobu. Prostřední část knihy je taková nijaká a házela dílo do průměru. Posledních 100-150 stránek to ale naštěstí zachránilo, a tak mohou kladný pocity převažovat.
Nikol
  21. 12. 2010, 0:21
Ať už byl Schindler jakýkoliv, tak "kdo zachrání jeden život, zachrání svět" ... Výborné čtení a o píď lepší pokoukání (snad poprvé mi film dal větší emoce)...