Na motorce kolem světa

Na motorce kolem světa

Podtitul: Stíhání stínů na cestě kolem světa

Originální název: Long Way Round: Chasing Shadows Across the World
Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Bodyart Press - 2012
ISBN: 978-80-87525-11-1

Bodyart Press (2012) 978-80-87525-11-1 400

Většině motorářů nestačí jenom jezdit po městě. Za chvíli je ovládne nutkání jezdit pořád rychleji a na vzdálenější místa a podlehnou lákadlu otevřené cesty. Ježdění na motorkách není jenom o tom, že tam prostě napálíš nejvyšší rychlost. Je to taky o tom, že si dáváš načas, pomalu polykáš kilometry, křižuješ silnice, necháváš se unést kamkoliv tě cesta zavede, neděláš si starosti s tím, kam máš dojet a užíváš si jízdu.

Tento příběh jistě znáte z televizního pořadu, který byl u nás vysílaný pod názvem Na mašině kolem světa. Kniha přináší hlubší a otevřenější pohled na často strastiplnou cestu na dvou kolech , byť s podpůrným týmem v zádech.

Nakladatelství: Radomír Fiksa (Založil/a: Moreanne)

Charley Boorman Charley Boorman
*23.04.1966

Ewan McGregor Ewan McGregor
*31.03.1971

Vatanen
  17. 12. 2013, 18:07
Zajímavý cestopis i pro mě jako člověka, jehož jedinou zkušeností s motorkou je jízda na Babetě. Ewanovo vyprávění mě baví o něco víc, přijde mi pozitivnější a celkově bližší, Boorman se často ve vyprávění zaplétá do věcí, které pro takový cestopis nejsou úplně nutné. U jeho úvah v pasážích o ČR jsem si říkal, že musel spadnout snad z Marsu. Jinak zábavné počtení, spokojenost. Příliš se ovšem nevyznamenala redakce, pustit do světa titul s tolika hrubkami, překlepy a v některých místech podivnou větnou stavbou, to by se stávat nemělo.
sicherecka
  2. 9. 2015, 22:38
Jelikož je momentálně moje motorka nepojízdná a moc mi chybí, vyhledávám poslední dobou seriály, filmy, rozhovory, videa a knihy, obdobné této. Tak trochu i proto, že sama moc necestuji a už vůbec bych si netroufla jet na motorce někde na konec světa.
Přečtení knihy předcházelo sledování seriálu a jak už to tak bývá, některé pasáže byly v knize a na filmové pásce odlišné. Tak trochu jsem se tím možná i připravila o možnost si to všechno sama za sebe představit. Ale nevadí.
V knize se střídá vyprávění Ewana a Charleyho o cestě, zážitcích, lidech, krajině, zemích, motorkách, radostných, rozporuplných i ne zrovna veselých chvílích. Kniha je čtivá, hlavně Ewanovy části, i když v některých částech lehce zmatená v tom kdo, co a s kým. Možná je to vinou překladu. Také na mě působil rušivě pravopis a překlepy. Korektura zřejmě neměla svůj den. Na knihu asi moc lidí nenarazí, ale přesto se mohlo nakladatelství vyznamenat více.
Pominu-li výše zmíněné, kniha byla pro mě hodně zajímavá, zábavná a každý den jsem se těšila, až ji otevřu, budu moci cestovat dále a třeba se přesunout z autobusu do Geru. Tu divnou polévku bych si ale nedala.