Řeka bohů I.

ISBN: 978-80-7218-787-4

Alpress (2007) 978-80-7218-787-4 739
Alpress (1999)
Alpress (1994)

Pravěký Egypt byl zemí faraonů. Královstvím vybudovaným na zlatě a legenda zničená chamtivostí po bohatství a po moci. Ústy neobyčejně nadaného otroka Taita je čtenář vtažen do velice živého a barvitého příběhu, který se rozvíjí s napětím a prudkostí již od první stránky, a tak se mu dostává možnosti vžít se do tajemna pradávných dob.

vladislaus
  18. 5. 2012, 15:47
Jak vidím, tak dávám nejmenší hodnocení. Proč? Ze začátku mne kniha chytla a moc se mi líbila. Když však došlo k exodu hlavních hrdinů na jih, začalo mne vyprávění nudit. Připadalo mi to jako cestopisné romány Julese Verna a z těch už jsem vyrostl. Doporučuji knihu pro mládež, ale starší sečtělí čtenáři již knihu podle mého názoru neocení.
Richie
  2. 10. 2014, 17:54
Velmi čtivý dobrodružný román, posazený do období starověkého Egypta (zhruba konec 12. dynastie a začátek druhého přechodného období). Historická úroveň románu je ovšem velmi nízká - historické události popisované autorem lze brát pouze s velkou rezervou, popř. je nutné je zcela odmítat jako zřejmou fabulaci.
Román je šikovnou kompilací dobrodružství, romantiky, lásky i zrady, což z něho činí vyhledávané a všeobecně uznávané dílo - pro mě ovšem díky historické nevěrohodnosti pouze lehce nadprůměrné kvality. 70%
Ducii
  4. 7. 2015, 16:29
Příběhy ze starověkého Egypta mám ráda, ale tenhle mě docela nudil. Klidně by to mohlo být delší, nebo rozděleno do více dílů (pak bych pravděpodobně nedočetla všechny). Upřímně nechápu, co na tom všichni mají, proč to tolik opěvují. Mě to moc neoslovilo a další části Řeky bohů číst nebudu.
Mariana.
  6. 8. 2012, 13:40
Čekáte filozofické orgasmy? Chcete se honit po ulicích NY? Když ne v reálu tak alespoň v knize..? Chcete stále nějakou akci bez prodlev vyprávění? Tak si vezměte Hercula Poirota ,nebo co podobní lidi čtou já nevím, a jeďte o domeček dál :). To zde nenajdete. Sice jsem jí četla někdy už asi před 9 lety, ale byla krásná a krásně se četla. A tehdy jsem ji přečetla několikrát. Postavy krásně vykreslené, vyprávění překvapující..//Velmi dobrý oddych.//
LadysR2
  5. 3. 2013, 17:48
Tak jsem to dočetl. Možná, že je příběh zajímavěší tím, že je psán podle nalezených svitků cca 3000 let starých, ale to je tak všechno. Sice to má spád, ale mám pocit, že to byl záměr. A všudybílek všechnoználek otrok Taito mi ke konci už lezl na nervy. Chtěl jsem dát dvě, dám slabé 3
Laponka
  14. 3. 2011, 21:11
Naprosto super kniha, nejdříve mě to děsilo jak počtem stran tak počtem dílů:) Pak jsem viděla film na motivy těchto kknih a naprosto mě pohltil, až jsem se přiměla k jejímu přečtení. Další díly už mám na dlouhém seznamu knih k přečtení:)

Hajinka: další 4 díly;) Teda my doma máme 5 dílů:)

ribička
  4. 9. 2010, 15:38
Knížku přečtete jedním dechem, ale Sinuhetovi se nemůže rovnat. Je to psáno velmi populárně, lacině a po přečtení celé trilogie mám dojem, že autor nachází vzrušení v masochismu, protože to, co dělá svým postavám, není normální a neříkejte mi, že to k tomu patří.
Ailees
  27. 12. 2011, 20:49
Období starověkého Egypta je mé oblíbené, a tudíž do stejné kategorie patří i Řeka bohů - hned za Egypťana Sinuheta, který je prostě bezkonkurenční. Romantika, napětí, dobrodružství, daleká cesta - nic nechybí. Proto nemůžu udělat nic jiného, než se připojit k většině zde komentujících, a vřele doporučit! :)
skjaninka
  24. 1. 2010, 12:03
myslím, že nie len pre priaznivcov Egypta......:-)
Podľa mňa dosť dobré čítanie, popravde jedno z takých na ktoré sa nezabúda, ale to je asi tým, že som priaznivcom starej egyptskej kultúry.
rahzul
  24. 1. 2014, 17:51
Z počátku jsem tomu nemohl přijít na chuť, a to i přesto, že příběhy ze starověkého Egypta mám hodně rád. V jistém okamžiku se však situace změnila a zbytek knihy jsem dočetl jedním dechem. Velice poutavý příběh, velmi čtivé.
Hazakiros
  4. 11. 2013, 14:43
Povedená záležitost, která potěší snad každého milovníka starověkého Egypta. Životní putování Taity , který se z obyčejného zmrzačeného otroka vypracuje v oblíbence své paní. Dobře se mi to četlo.
Plue
  11. 11. 2015, 22:22
Otrok Taita retrospektivně vypráví svůj příběh a seznamuje nás se svým životem ve starém Egyptě. Vyprávění je poutavé, lehce se čte a děj svižně plyne - přisuzuji to hlavně krátkým kapitolám, které mě potěšily. Avšak postrádala jsem v knize napínavou zápletku. Z Taitova povídání bylo totiž lehké předvídat, co se stane.
Také mě zklamalo, že autor v textu uvedl, že opium je bílý prášek, což není pravda :D
bratr_jezek
  18. 12. 2014, 9:57
Historická kniha se zajímavým hlavním hrdinou, trochu tajemným eunuchem Taitou se po právu dočkala i filmového přepisu. Velmi příjemně vás vtáhne do děje a naservíruje čtivý příběh jedné zakázané lásky.
Ra-Amon
  6. 4. 2012, 17:35
Když jsem četl Řeku Bohů poprvé před deseti lety,byl jsem z prvního dílu nadšen a hned jsem si běžel koupit druhý díl. Ten mi tolik kdysi nezaujal,ale teď po deseti letech spíše naopak. V tomtu prvním díle,jsou pasáže,které jsou méně zajímavé,ale po pár stránkách zase letí děj svižně. Takže tento první díl pro mě odpovídá tak čtyři a půl hvězdičky,ale zaokrouhlím dolů na čtyři.
Afire
  24. 11. 2014, 22:56
Za mě jednoznačně 100%. Na začátku jsem pro brutalitu popisů některých scén chtěla knížku odložit, naštěstí mi zvědavost nedala a četla jsem a četla a četla, tahle knížka nemá hluché nebo nezáživné místo. I popisy míst či bitev mají spád. Brečela jsem, smála se, bála a kdyby to byl film, chvílemi bych zavírala oči a škvírkou mezi prsty opatrně nakukovala. Taita jsem si zamilovala.
Prometheus.Nox
  29. 4. 2012, 9:14
Knihu jsem si přečetl na doporučení od přítelkyně, ačkoliv mi chvíli trvalo ji otevřít, protože historie Egypta mi vesměs moc neříká. Jakmile jsem to ale udělal, už jsem se od knihy neodtrhl a přečetl ji téměř jedním dechem (a na tom, že má trochu větší počet stránek, vůbec nezáleželo). Díky vyprávění otroka Taity v první osobě prožijete napínavý příběh (v podstatě si nevzpomínám na místo, kde bych se netěšil, co bude dál) a k tomu se nenásilnou formou jakoby mimochodem dozvíte zajímavosti ze starověkého Egypta a způsob tehdejšího myšlení a života. Skvělý literární kousek, který mi potvrdil známé rčení, že se kniha nemá soudit podle obalu :-)
hasickat
  15. 8. 2011, 16:45
Místo povinné četby jsem se na střední škole raději věnovala knihám od Wilbura Smithe a tahle knížka mě dostala. Přečetla jsem ji už třikrát a ráda se k ní vracím.
Honzy
  1. 7. 2010, 20:06
Nádhera! Úžasně podaný děj v úžasném prostředí... Skvělý příběh, dobře zpracované postavy, slušně zvládnuto gradování napětí. Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl!
Yggdrasil
  4. 3. 2013, 13:36
Myslím, že lepší knihu "beletristickou" o starověkém Egyptě nenajdete. Nádherně napsaná, postavy úžasně vykreslené, Taitu si přímo zamilujete a dýcháte s ním až do konce. Co se týče v komentářích zmiňovaného zfilmování - ani se na to nekoukejte, oproti knize se zfilmování zdá odpadem.
Veassë
  10. 8. 2013, 14:22
Vynikající kniha, skvěle napsaná a která okamžitě zaujme svou dějovou plynulostí. Vedle Sinuheta patří mezi mé oblíbené příběhy ze světa Starého Egypta.
Kimon
  17. 3. 2013, 14:36
Nejlepší román, který Wilbur Smith napsal spolu s dalšími volnými pokračováními. Po tomto ohromném úspěchu u mě i jiných českých čtenářů, a nejenom českých, postupně kvalita u nás vydávaných, pravděpodobně již starých tzv. "šuplíkových" děl W. Smitha upadala a postupně jsem Smitha sám osobně přestal kupovat pro nepřijatelnou komerčnost jeho knih. Jakoby to snad už ani nepsal autor "Řeky Bohů", jakoby by vznikaly pod jeho jménem na pomyslném výrobním pásu další díla, jejichž autorem snad ani Smith nebyl.
koriandr
  24. 12. 2015, 0:39
Průměrné hodnocení pro průměrnou knihu. Smith umí řemeslo, ale plete si archetypy se stereotypy. Jinak je to pěkné čtení na dovču. (třeba do Egypta;))
Arequipa
  4. 3. 2012, 21:53
Historické romány ze starověkého Egypta nevyhledávám, ale na Řeku bohů nedám dopustit. Autor dokázal neskutečným způsobem držet tempo vyprávění. V místech, kde jsem měl pocit, že tempo mírně upadá, se děj opět naplno rozběhl.Srovnání se Sinuhetem se nabízí. Můj subjektivní pocit: Řeka bohů se čte jedním dechem (až konzumně napsané), Sinuhet má asi větší duchovní hodnotu.
škodnejtapír
  12. 10. 2011, 21:47
Úžasná kniha. Už si ani nepamatuju, kdy naposled(jestli vůbec) mě nějaká kniha takhle nadchla a prožíval jsem osudy hrdinů tak silně, jako teď s Taitou, Tanem, Lostris a dalšími. Po dočtení mi bylo úplně smutno(a je stále), že už jsem na konci a chtěl jsem se vrátit o pár dnů zpátky, kdy přede mnou byla ještě spousta stránek a já se mohl těšit na další a další dobrodružství. Taita je takový Jára Cimrman, všechno umí, všechno zná(kromě tajemství funkce mozku:-), ale všechny ty jeho dovednosti jsou popsány celkem uvěřitelně, takže člověk jen žasne, jaký to je genius. Prostě kniha pro všechny s romantickou duší a fantazií.
Becky13
  3. 2. 2016, 12:31
Pro Egypt z dob faraonů mám slabost, takže za mě super čtení. Příběh byl poutavý, čtivý. Někdy vypravěč zabíhal zbytečně moc do podrobností, ale po přečtení série Píseň ledu a ohně a knihy Zebra už mě asi nemůže jenom tak něco překvapit :) Abych nepěla jen ódy - vypravěč Taita mě chvilkami opravdu štval svojí domýšlivostí a svým "všeználkovstvím."
Clarifoog
  22. 8. 2014, 15:01
Kniha měla hezkou atmosféru. Nicméně Taito byl až moc velký všeuměl :) Kniha je spíše pro mladší, ale dokážu ji ocenit i já.
Smile
  10. 8. 2014, 15:44
Tak mě osobně si tato kniha získala už od začátku, příběh byl poutavý, postavy promyšlené a nechybělo napětí. Co mě bohužel zklamalo, to byly pokračování.
Milena_P
  24. 8. 2013, 12:37
Tuto knihu jsem poprvé přečetla více než před deseti lety. Následoval druhý i třetí díl, ale čtvrtý jsem po několika desítkách stránek odložila. Už to prostě bylo moc. No a teď jsem se vrátila k mé nejoblíbenější jedničce, těším se na Lostris a Taitu :)
meesha
  8. 5. 2013, 14:09
Sérii Řeka bohů jsem četla už několikrát a jsem si jistá, že ji ještě několikrát přečtu :) vždy mě chytne a nepustí a u poslední stránky posledního dílu je mi líto, že už není další pokračování...
Lutein
  23. 1. 2013, 16:34
Za sebe musím říct, že mě kniha uchvátila. Díky ní jsme se začla více zajímat o historii. Četla jsem ji už několikrát a stále objevuji něco nového. rozhodně doporučuji.
D-is
  1. 9. 2012, 22:20
Knížku jsem si koupila po přečtení doporučení na netu a byl to nejlepší kup z mé knihovny! Je naprosto úžasná, pomalý začátek, ale pak to stojí za to, neuměla jsem od ní odtrhnout oči, hned jsem si koupila ostatní díly a nelituji :-)
Monny3
  10. 2. 2012, 15:11
Poprvé jsem Řeku bohů četla asi v 15 letech, kdy mě naprosto uchvátila, příběh hlavních hrdinů jsem prožívala s nimi a hltala jsem každou stránku. O deset let později mě kniha k oněm pocitům částečně přenesla a je stále stejně čtivá. Příběh je milý a intenzivní, hlavní hrdiny si člověk prostě zamiluje a přeje jim splnění jejich snů.
Druhý díl mě překvapil, dobovým zasazením a vlastně i příběhem, ale opět hodnotím velmi kladně.
Třetí a čtvrtý díl už jsou na můj vkus příliš fantasy, hlavně ten poslední, prostý podklad boje lásky proti nepřejícnosti jako by se ztrácel pod smyšlenkami o neuvěřitelných schopnostech nesmrtelného mága, bohužel.
První díl tedy 5 hvězdiček, kvůli postupnému poklesu "úžasnosti" poslední díl 2 hvězdičky.
itomisak
  9. 2. 2012, 15:37
Jednoduše geniální a strhující knížka ... absolutně mě to vtáhlo do děje a nepustilo do poslední stránky ...
Pokračování v druhé knize mě bohužel tolik nenadchlo a 3 a 4 díl mám ještě před sebou.
Nechal bych si doporučit něco podobného ... díky
Petrolejka
  2. 10. 2011, 23:07
Kniha mého srdce!!!Dojemný,napínavý a krásný příběh, který vtáhne člověka do doby starověkkého Egypta!!! Nenašla jsem lepší počtení! Chválila jsem doma na každém kroku,takže jsme přečetli všichni :-)
Sova
  28. 8. 2011, 13:46
Pro mě je tohle jedna z nejlepších knížek, jaké jsem kdy četla. A troufám si tvrdit, že je jedna z nejlepších vůbec. Tak dokonalé umění nejen vypravovat,ale i přiblížit čtenáři každý detail tak věrně a podrobně, že si lehce přestaví každou krajinu, každou postavu... Prostě dokonalé. Nemluvě o nádherném a smutném příběhu, plném lásky a utrpení. K tomu ještě spousta poznatků z doby starého Egypta. Přiznám se, že při smrti Tana jsem byla víc dojatá než u Lostris. A konec mě fascinoval. Jestli je pravda, že někde v horách dodnes je pohřbený Tanus a celý ten děj je alespoň přibližně pravdivý, pak je to úžasné.
veronika.23
  25. 7. 2011, 11:33
Díky tomuto historickému románu jsem se dozvěděla hodně o starověkém Egyptě, a začala jsem se o něj trochu zajímat. Autor píše moc chytlavě, mám ráda jeho romány. Další díly řeky bohů jsou velmi zajímavé, kdo je nečetl, určitě neváhejte a pusťte se do toho!
boudicca
  4. 7. 2011, 13:25
Snad nejlepší historický román z prostředí starověkého Egypta, co mi kdy prošel pod rukama. Máme doma všechny čtyři díly i anglickou verzi jedničky, která mě nadchla asi nejvíc. Líbí se mi prolínání fantasy prvků s dobovými reáliemi, Smithův neuvěřitelný vypravěčský talent i příběh jako takový :)
erwe
  22. 4. 2011, 11:50
Úžasné knihy, naprosto mě pohltily! Jak se prosím jmenuje film, který byl podle této předlohy natočen? Hledal jsem na internetu a nic jsem nenašel....
Hajinka
  14. 3. 2011, 20:22
Byť se může zdát odstrašující, že kniha má přes 700 stránek a k tomu ještě další 3 díly, tak věřte, že všech zhruba 4 000 stránek :-D přečtete jedním dechem. A za chvilku. Wilbur Smith sepsal tak strhující příběh, že se s každou další stránkou budete čím dál tím více hltat osud královského otroka Taity.
baruberka
  3. 12. 2010, 21:12
Skvělá kniha o starověkém Egyptě. Už ani nevím kolikrát sem ji četla, ale myslím, že se mi nikdy neomrzí. A nejvíc zbožňuji toho samolibého, mírně nafoukaného, ale za to velice chytrého a prohnaného Taitu. Velmi doporučuji, kdo nečetl o mnoho přichází.
kati1
  17. 8. 2010, 12:21
Mi se kniha líbila velmi, obsahovala snad všechno, co mám ráda a co mne nutí číst dál, napětí, dobrodružství, láska. I když jsem se zpočátku obávala historického románu, děj mne mile překvapil. Malinko mne sice "rozčilovaly" všemožné schopnosti vypravěče - otroka Taity, ale papír snese vše a této knize dávám za jedna.
fix.a
  9. 1. 2010, 9:53
Jedním slovem - kýč. (Pokud tedy asi nejste příznivcem egyptské kultury, ale i tak je to kýč.) Komerční populární tlachání na 500 stránek bez žádné umělecké hodnoty.