Tušivá rozpomnění

Originální název: Tušivá rozpomnění

Jitro - 2010
ISBN: 978-80-86985-10-7

Jitro (2010) 978-80-86985-10-7 230

Antologie z díla anglických básníků raného romantismu.

První generace anglických romantiků, zastoupená takovými velikány, jako byli William Wordsworth (1770-1850) či S.T.Coleridge (1772-1834), ale i básníky průměrnějšími, k nimž se řadí Robert Southey (1774-1843), bývá spojována s označením "jezerní básníci". Samo toto přízvisko zní romanticky a neméně romanticky působí i kraj, k němuž se vztahuje a kde tito tvůrci prožili část svého života, půvabný, divoký kout severozápadní Anglie.

(zdroj: anotace nakladatele, obrázek obalu převzat z internetových stránek Městské knihovny v Praze - dostupné z http://search.mlp.cz/?lang=cs&action=sTitul&key=3428973) (Založil/a: Mayaku)

Myrddin33
  9. 2. 2015, 22:29
Je pro mne trochu nelehké knihu hodnotit. Mé hodnocení je velmi ovlivněné láskou k Wordsworthovi a Coleridgeovi. A také knihu chtě nechtě musím podrobovat srovnání s knihou "Jezerní básníci" (překlad Zdeněk Hron), která se do jisté míry shoduje v uvedených básních, ale uchopení překladu je samozřejmě rozdílné. Ve srovnání s Hronovým vydáním pro mne toto bylo horší - u Hrona velmi oceňuji uvedení dobových textů, recenzí a dalších a také překlad Coleridgeových excelentních básní "Christabel" a "Láska" mne více oslovily v Hronově překladu.
Oceňuji ale v tomto vydání korespondenci Václava Renče s profesorem Stříbrným, protože jsem z ní zjistil, že máme stejný náhled na díla Coleridge a Wordswortha. A vlastně jsem si tak nějak ještě více zamiloval Coleridge, díky dalším překladům, jež nebyly v Hronově výboru.
A abych nebyl ignorantský vůči Southeymu. Sonet o huse mne opravdu pobavil. A báseň "Trpasličí skála" mne také velmi zaujala a i pod vlivem slov Václava Renče, totiž že je Southey těžko přeložitelný, brzy si jej vyhledám v originále a třeba i k němu najdu cestu.
Sice Hronův výbor hodnotím lépe, ale i tak této knize dávám plný počet, protože si jej jistě zaslouží. Renč měl skvělý cit pro jazyk a jeho překlad je tak opravdu kvalitní. Rozhodně mi kniha byla příjemným potěšením pro mou duši a opět mi posílila pouto k jezerním básníkům.