Nenávidím a miluji

Šulc-Švarc - 2005
ISBN: 80-7244-178-7
Počet stránek: 2005

Šulc-Švarc (2005) 80-7244-178-7 2005

Psychologický román je příběhem o velké lásce a nenávisti v nerovném manželství středoškolského profesora a jeho žačky. Diametrálně odlišné povahy obou hrdinů na sebe v manželství začínají narážet a oba se od sebe vnitřně vzdalují. Mužův rozumový, neidealistický a přitom vždy odpouštějící postoj ostře kontrastuje s manželčinou sensitivní, výbušnou a lehkomyslnou povahou. Román je koncipován jako osobní zpověď profesora bývalému žákovi. Atmosféru dokreslují dobové události šedesátých let, které sice zasahují do života obou hrdinů, ale v zásadě na jejich problémy nemají žádný vliv. (Založil/a: aktak)

Rinae
  13. 12. 2015, 10:22
I ctihodní učitelé se mohou zbláznit do svých studentek, to se stává. Jenže u hlavního hrdiny nejde pouze o nějaké tělesné poblouznění, a přestože nedokáže své mladinké milé dát, co by chtěla, prokáže jí nesmírnou oddanost. Rozhodně stojí za víceré přečtení.
Broza
  31. 7. 2016, 12:54
Obsahuje spoiler spoiler ,,Byla to lhostejnost, její lhostejnost ke mě, ta mrazivá voda, která trhá nejpevnější hráz, síla daleko ničivější než nenávist, protože láme pouta sice pozvolna, ale bezpečněji."

Bylo to zvláštní. Ač jsme se snažila Magdalénu pochopit, nedokázala jsem to. Stalo se jí spoustu zlých věcí, se kterými bych se možná ani nedokázala vypořádat - ale velmi mě zklamala opuštěním dítěte. A nemyslím moment kdy odjela do ciziny, dítě ji "nezajímalo" prakticky celou dobu.
Werner je velmi zvláštní člověk a myslím, že Magdalénu doslova k mnohým věcem dohnal. Přála jsem mu celou knihu, aby se konečně vzepřel. Ale pokaždé polevil. Vždycky. Tak postupně měkla i moje náklonnost k němu.
Neli.studentka
  7. 11. 2013, 10:34
Velmi pěkná kniha. Jedná se o vyprávění jednoho muže, a přesto to není nudné. Jen závěr mě zklamal. Byl dramatický, ale čekala jsem, že se hlavní hrdina zachová jinak.
DejnaDee
  6. 6. 2014, 12:41
Bezprostřední osobní dojmy sdělit nemohu, neboť jsem knihu četla coby nástiletá. Kouzlo příběhu, citlivé i napínavé vyprávění mne tenkrát ale tak dostalo, že jsem čtení naprosto hltala. Nádherně napsané, působivé a obrovsky lidské. Je to skutečně literární skvost.