Originální název: Peer Gynt

Artur - 2012
ISBN: 978-80-87128-91-6

Artur (2012) 978-80-87128-91-6 232 Edice D č. 99
Divadelní ústav (2006)

Peer Gynt je veršované drama napsané norským spisovatelem Henrikem Ibsenem v roce 1867. Drama je ještě v mnohém ovlivněno romantismem (zejména ve zdůrazňování norské přírody a mytologie). Drama je velmi symbolické, má mnoho významových rovin. Je psáno sdruženě rýmovaným (někdy pouze asonujícím) tónickým veršem po vzoru severských lidových balad. Hlavním tématem díla je rozdílnost životních hodnot jednotlivých lidí. Hra souvisí s předchozí Ibsenovou hrou Brand, má tvořit její umělecký protipól. Některé motivy díla zároveň satirizují konflikty v dobové společnosti.

Scénickou hudbu ke hře složil na Ibsenovu žádost norský skladatel Edvard Grieg, učinil tak v podobě dvojdílné orchestrální suity jménem Peer Gynt (opusy 46 a 55). Tyto skladby patří k vrcholům Griegova díla, nejznámější jsou části V síni horského krále (I Dovregubbens hall, dříve samostatně jako opus 23) a závěrečná Solvejgina píseň. Drama bylo také mnohokrát zfilmováno. Do češtiny bylo přeloženo několikrát, mimo jiné Bohumilem Mathesiem a Josefem Vohryzkem.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: veris)

Myrddin33
  27. 2. 2013, 23:18
Jak krásné bylo číst Peer Gynta a k tomu poslouchat hudbu k ní složenou skvělým Griegem! Možná i kvůli té hudbě na mě tak zapůsobil ten příběh. A rozhodně také doporučuji.
ilon-a
  4. 3. 2013, 21:09
Průběh děje mi v některých chvílích asi nebyl úplně jasný a nebyla jsem si jistá, že příběh správně chápu, ale rozhodně to byla nádherná rýmovačka a moc mě bavilo to číst. Ibsen má můj obdiv, že tohle dokázel složit...
djarda
  25. 9. 2014, 18:14
Velmi silna hra o tom, jak je nemožné změnit svůj osud, když se nezměníme sami, a že sobeckost nám nic dobrého nepřinese ani neušetří stejné tak že nás na mizinu může dovést prostopášné rozdávaní...
veris
  16. 3. 2010, 17:03