Takový byl Václav Trégl

Takový byl Václav Trégl Originální název: Takový byl Václav Trégl
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Suchého kniha není životopisem či knihou vzpomínek. Na to je v ní život Václava Trégla připomenut pouze v hrubých obrysech. Přesto se věnuje cestě, po které se Trégl dostal k divadlu. Mapuje jeho začátky u bělských ochotníků, kariéru osvětlovače v Osvobozeném divadle a pozdější hereckou dráhu nastartovanou Voskovcem a Werichem. Zmíní také jeho hraní pro děti, profesní setkání s dalším bělským rodákem a umělcem Miloslavem Dismanem či poválečnou kariéru. Suchý shromáždil slušné množství kvalitních archivních materiálů, zejména fotografií, ale také dopisů, deníků, výpovědí kolegů či novinových článků, a část z nich využil v bohaté obrazové příloze knihy. Na úrovni textu však téměř opomenul jakékoli podrobnosti o Tréglově dětství, filmové kariéře či podzimu života v ústraní. Monografii tak můžeme vnímat jako důstojný pomníček seznamující nás s osobností oblíbeného herce, a první krok na cestě k vytvoření publikace, jež by jeho odkaz pojednala v celé jeho šíři. (Založil/a: alča87)