Originální název: Vesnický román

ISBN: 978-80-7399-317-7

Tribun (2008) 978-80-7399-317-7 203
Československý spisovatel (1973)
Mladá fronta (1958)

Vesnický román je první dílo z řady tzv. Ještědských románů, jejichž autorkou je Karolína Světlá. Na příběhu hlavní hrdinky Sylvy a jejího milostného vztahu se ženatým Antošem je řešeno právo jedince na vlastní štěstí a svobodu, které je potlačeno egoismem druhých, mravními a společenskými předsudky.

zdroj: www.wikipedia.org (Založil/a: aktak)

Ariko
  14. 11. 2014, 19:45
Četba na maturitu, ale zároveň příjemně strávený čas. Nečekala jsem tak pěkný zážitek a baly jsem příjemně překvapená. Karolina Světlá je nadčasová a doufám, že se k nějakému jinému dílu ještě dostanu. Snad si přečtu i Kříž u potoka.
lensha95
  5. 9. 2012, 15:26
Knihu jsem si vybrala k maturitě a byla jsem mile překvapena, jak dobře se mi četla. Jedna z mála knih, z kterých bych maturovala ráda. Kniha se opravdu čte jedním dechem a určitě si od této autorky přečtu i něco dalšího.
Ducii
  28. 10. 2016, 16:10
Karolína Světlá do třetice opět nezklamala. Velmi dobře napsaný román, o lidech, kteří jsou ctnost sama. Konec se přiznám jsem nečekala ani v nejmenším takový, jaký autorka vymyslela.
ribička
  4. 9. 2010, 15:56
Byla jsem překvapená, jak dobře se mi to četlo. Byli v tom intriky, pokus o kouzla i láska. Další romány už jsem nečetla, ale po Vesnickém románu se na ně chystám.
Martin_cz
  12. 12. 2013, 1:18
Z povinné četby, alespoň z mého kánonu na střední škole patřila k té lepší půlce. Zajímavý příběh, bohužel bylo, tedy pro mě, nadmíru patrné, že knihu psala žena. Což by samozřejmě ničemu nevadilo, ale tady mi to prostě přišlo takové více patrnější a podstatné. Gendeři, zabijte mne.
moniii_ch
  20. 9. 2016, 22:38
Pověsti Karolíny Světlé hrozně škodí, že je to četba k maturitě, a každý už z toho má osypky, které se ještě třikrát zhorší, když se do knihy jen nahlédne. Styl psaní jak z roku... proboha!... no... 1899!
Jaký poklad se skrývá pod obálkou si ten, kdo nečetl, nebo ten, kdo četl s nechutí maturanta, nedokáže představit. Pro mě je Světlá mistryně psychologie a lidské povahy, dokáží jí vylíčit věrně, ale ani za mák předpojatě. Nepíše jednoduché charaktery: zlý, hodný, poctivý... píše charaktery ve všech svých příčinách a důsledcích. A píše je tak krásně, že by si jeden přál, aby opravdová lidská povaha nebyla ve skutečnosti tak mělká.
Luci-ye
  29. 8. 2013, 11:54
Také souhlasím, že se to čte samo. Mě hrozně baví číst si o přehnaně poctivých a pracovitých lidech, mezi něž Antoš patřil. Příběh je zajímavý. Narozdíl od Kříže u potoka tu ale nenajdeme žádný happy end, bohužel.
Zdá se mi neuvěřitelná povaha toho Antoše. Nepřirozeně v sobě potlačoval touhu žít jako ostatní, například zajít do hospody. Nebo to, že nikdy neuhodil pěstí do stolu, obrazně řečeno. Nikdy nevybouchl, přičemž by na to měl plné právo v nelehkém soužití se starší rychtářkou.
Děkuju za pěkné počtení, paní spisovatelko :-)
Zgorboid
  19. 12. 2013, 15:02
Celý život se vyhýbám českým autorům a autorkám, ale v tomhle případě to stálo za přečtení. Dobře vystavěný děj, vynikající po příběhové rovině a skvěle budované napětí.