Matčin portrét v americkém rámu

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Havran - 2012
ISBN: 9788087341087

Havran (2012) 9788087341087 165

Memoárový román vykresluje portrét matky (Judit Vajdové, ženy z významného maďarského rodu Csernovicsů a manželky židovského advokáta Ödöna Vajdy) na pomyslném plátně, vypnutém mezi předválečným, komunistickým a současným Maďarskem na jedné straně a Spojenými státy, symbolem svobody a nového začátku na straně druhé. Mimořádný osud ženy, která je po trýznivém a protiprávním věznění donucena opustit vlast, kde zanechává syna, je vykreslený na podkladu opětovných setkání těchto dvou lidí, olemovaný americkou svobodou a podtržený socialistiskou nesvobodou. Odpovídá na otázku, kterou si klade každý z nás - co všechno je třeba obětovat, abychom žili tak, jak opravdu chceme? Tragičnost doby dokresluje zcela nerománová autentická příloha dopisů a dokumentů Drahý dobrý Mátyási Rákosi, týkajících se propuštění autorovy matky na svobodu.
(z anotace nakladatele) (Založil/a: Olii)

Miklós Vajda Miklós Vajda
*??.??.1931