Hořký návrat

Hořký návrat
Originální název: The Day of the Beast
Poprvé vydáno celosvětově: 1922

Daren Lane přežil zákopovou válku a vrací se z Evropy domů, kde zjistí, že život, který opustil, je rozbit. Jeho snoubenka na něho zapomněla, jeho místo v zaměstnání bylo obsazeno a jeho chatrné zdraví se rychle zhoršuje. Ale Lane není z těch, kteří se dají porazit a s pomocí věrné lásky silné ženy čelí své největší bitvě. (Založil/a: Francoa)

Zane Grey Zane Grey
*31.01.1872 - †23.10.1939

Francoa
  19. 3. 2013, 9:11
Je to další vážnější práce Zane Greye,ale vyjímečná ,protože je to Eastern.Kniha vyšla v roce 1922,ale u nás byla přeložena, až v roce 1994.Zane Grey se přestěhoval do Middletownu a žil tam v letech 1914 až 1918 a sbíral materiál pro tuto knihu.Dokonce navštěvoval kursy tance,aby poznal zvyky a chování tamní mládeže.Když kniha vyšla,většina kritik se nesla v tomto duchu:
Omáha,Nebraska "World Herald" (duben 1923) ."Dost nepěkný a věříme i celkově hodně nadsazený obrázek poválečných podmínek dnešní Ameriky...Sentimentálnost je častá...Podle našeho mínění by p. Grey udělal lépe,kdyby se vrátil zpět k jeho pohádkám o "Čisté přírodě" a ponechal začazenou stránku života k pojednání někomu jinému"
Rochester,New York,"Post Express" (říjen 1922).Zane Grey není přímo vhodný pro vypracování takovýchto obsahů.Jeho doménou je divoká příroda...V románu je mnoho skutečných pocitů,ale jeho melodramatický charakter bude manifestem spíše k nekritickému čtenáři.V knize je spousta dobře napsaných stránek,ale daleko nižší kvality,než jsou autorovi předešlé romány..."
Jedna z mála kladných kritik,což je zajímavé,pocházela z města Salt Lake City,které Greyovi nebylo moc nakloněno pro jeho knihy o Mormonech Jezdci z purpurových stepí a Tajemství Arizonské divočiny. Salt Lake City,Utah "Desert News" (září 1922) "Zane Grey vypráví příběh o silné předzvěsti.Je to ryze americké,chutná starým amerikanismem,kterým jsme se kdysi chlubili.Je to jednoduché,vítězící ,upřimné a přitom okázale napsané tak,aby to vyhovovalo takovým účelům,jaké jsou běžně přičítány románům.Domníváme se,že to připomene i nejobyčejnějšímu čtenáři,jestli je svědomitý a něco co sám připustí,že by se nemělo zapomenout!"Přes nepřízeň kritiky se román dostal do seznamu nejlépe prodávaných knih.Měl již tolik věrných čtenářů,že každý román patřil mezi bestselery.Někteří čtenáři psali Greyovi,aby se vrátil k milovaným příběhům ze Západu.