Finské pouto

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0801-9

Argo (2013) 978-80-257-0801-9 411

Finské pouto je podmanivě vystavěný psychologický thriller ze současného Londýna. Kniha ve Finsku zaznamenala nebývalý úspěch u odborné i laické veřejnosti.

Finská grafička Lia žije osaměle v Londýně a jen těžko se seznamuje s novými lidmi. Když však poprvé v životě spatří oběť vraždy a potká okouzlující krajanku Mari, její život nabere dramatické obrátky – Mari má výjimečnou schopnost „číst lidi“, vidět v nich víc než ostatní, a proto pracuje v tajemném Studiu na Bankside, které občas bere spravedlnost do vlastních rukou a bojuje proti nebezpečným politikům či mafiánským gangům. Lia spolu s Mari nevěřícně vstupuje do zločinného podsvětí – dokáže včas rozlousknout záhadu, co je Mari zač a proč se s Liou vlastně spřátelila?
Pekka Hiltunen, původní profesí novinář, získal za tento románový debut v roce 2012 ocenění Vuoden johtolanka za nejlepší kriminální román, cenu Stopa roku od Finské detektivkářské společnosti a od nakladatelstvím Gummerus cenu za nejúspěšnější knihu roku. Finské pouto bylo též nominováno na prestižní cenu deníku Helsingin Sanomat jako debut roku. Kniha si rychle získala pozornost i v zahraničí, v současnosti je překládána do francouzštiny, polštiny a češtiny. (Založil/a: ilon-a)

Pekka Hiltunen Pekka Hiltunen
*1966

Vatanen
  10. 6. 2013, 14:12
Tohle je nejhorší finská kniha, jaká se mi kdy dostala do ruky. Jednoduchý děj bez zápletek, plytké až hloupé dialogy, nelogické jednání postav, schopnosti Policie na úrovni Bratrstva kočičí pracky, laciná klišé typu prostitutek a mafiánů z postsovětských republik, nevypsaný styl autora. Marketing opět odvedl skvělou práci, bestsellerem udělal takovou slátaninu. Jedno z těch mnoha ocenění, které autor za knihu dostal, by mohl věnovat čtenářům, kteří našli dostatek morálky a přetrpěli to do konce marně čekajíc na nějakou myšlenku, vysvětlení, nebo snad dokonce zvrat. Hodně jsem přemýšlel, jestli dát "hrůza", nebo aspoň tu jednu hvězdu, tak dávám hvězdu nejspíš jen za to, že jsem knihu dostal darem. P.S. Taky už by Argo mohlo pochopit, jak nepraktické jsou tyhle formáty knih, které jsou těžké jak kovadlina, špatně se čtou a hned se jim odírá obálka.