Na Sibiř

Na Sibiř

Knižní klub - 2013
ISBN: 978-80-242-3869-2

Knižní klub (2013) 978-80-242-3869-2 176

Jesper a jeho malá sestra vyrůstají na dánském venkově za druhé světové války, vypořádávají se s odtažitými rodiči, početnou výstřední rodinou a chladným větrem. Jesper sní o cestě na jih do Maroka, zatímco jeho sestra touží dostat se na Sibiř. Sebevražda jejich dědečka, nástup puberty a především německá invaze však jejich idylické dětské vztahy zpřetrhají. Po letech se Jesperova sestra marně snaží zakotvit v některém ze skandinávských měst. Uzavřena do své samoty doufá ve znovusetkání s bratrem…
Něžně melancholický, poutavý portrét výjimečné ženy od autora románu Jít krást koně (Knižní klub, 2007), vydaného ve 37 jazycích.
Próza Na Sibiř byla nominována na Severskou cenu za literaturu. (Založil/a: ilon-a)

Per Petterson Per Petterson
*18.07.1952

psychoklara
  3. 8. 2014, 10:05
Obsahuje spoiler spoiler Mrzí mě, že jsem se té Sibiře nakonec nedočkala. Trvalo dlouho, než jsem se začetla, a i když byl příběh zajímavý, závěr mě velmi zklamal. Nemám ráda konce typu "do ztracena". Pokud sáhnete po knize pro to, že snad očekáváte nějaké pěkné vyprávění ze Sibiře, můžete si ušetřit námahu. Pokud si ale chcete přečíst o neobvykle silném sourozeneckém poutu ostře kontrastujícím s vlažnou rodičovskou láskou, pak je možná tahle kniha to pravé...
LadysR2
  17. 4. 2015, 17:10
Po Jít krást koně lehké zklamání, ale pořád pěkné čtení.
Krize, nástup nacismu v Evropě, invaze Němců do Dánska, vztahy v rodině hrdinky a hrdinčino putování po Skandinávii...
To všechno mě vlastně bavilo, ale nějak jsem něco postrádal. Neumím to vysvětlit. Přesto tato útlá knížka stojí za přečtení. Za mě lepší tři hvězdy

jamalka
  10. 6. 2013, 22:08
Mrazivé , ale zárovneň milé a láskyplné, aneb tisíc podob lásky- tentokrát variace na tu sourozeneckou.
cenevrec
  28. 4. 2014, 8:16
Souhlasím s jamalkou. Mrazivé, ale zároveň protkané hřejivou sourozeneckou láskou. Celkově je to takové smutné, ale krásné čtení. Rozhodně řadím mezi své nej knihy a určitě si od autora přečtu další.