Lešetínský kovář

Lešetínský kovář Originální název: Lešetínský kovář

Topič - 1946

Topič (1946)

V této skladbě se objevuje motiv vzpoury soudobého ostrého sociálního zaměření. Báseň postihuje změny na českém venkově i sílící lidový odpor proti tlaku německého kapitálu. Kovář odolává houževnatě nátlaku cizích podnikatelů, kteří chtějí zakoupit jeho kovárnu.
Do vesnice Lešetice přivandrují němečtí továrníci. Za velmi krutých podmínek zaměstnávají muže, ženy i děti a pranic se nestarají, jestli někdo v jejich službě zemře a zanechá po sobě rodinu, která nemá, jak by se protloukla.
Navíc postupně vytlačují původní obyvatele pomocí výhrůžek anebo jednoduše tak, že jim znemožní sehnat si práci, takže se musí odstěhovat, aby přežili. Pouze kovář nechce odejít ze své půdy.
Kovářův pomocník Václav se zamiluje do jeho jediné dcery Lidušky, a odchází, aby vydělal peníze a oni se mohli vzít. Liduška mu slibuje, že na něj bude čekat.
Léta běží, kovář zůstává, ale prohrává soudy s továrníky a daří se mu zle. Do vesnice se vrátilo několik původních obyvatel. Jeden z nich hledal svou dívku a našel jenom její hrob. Z bídy se podvolila továrníkovi, otěhotněla a když se dítě narodilo, utopila se i s ním.
Kovář s těmito lidmi sedává po večerech u sebe a nejraději mluví o době husitské, kdy Češi vzali do rukou zbraně a bránili svou zem.
Kováři přijdou zabavit dům a kovárnu, on se však s přáteli brání a rozvášnění lidé zapalují kovárny a honí své utlačovatele.
Pro kováře opět přijdou i s posilami a smrtelně ho postřelí. Ve chvíli, kdy umírá, se vrací nyní bohatý Václav, který oznamuje, že továrník odtáhl a podniku se ujal pravý Čech.
Václav sám chce koupit kovárnu a oženit se s Liduškou. Kovář šťasten umírá. (Založil/a: Kamelou)

Luci-ye
  27. 12. 2014, 18:45
Moc pěkné, i když smutné, hlavně co se týká vylidnění vesničky, stavení továrny.

(z II., str. 16:
"Hledí úval postrašený /
hledí teskně družné chýše, /
jak z těch ruchů širé stěny /
chvatné rostou výš a výše, /
jak se otvory v nich šklebí /
oken nesčetných, jak vedle /
komín titán vzrůstá k nebi, /
nad nejvyšší horské jedle, /
teď již nad kostelní kříž /
a dál u závratnou výš'.")

Je to zajímavý podnět k zamyšlení - dřív pro lidi znamenalo jejich řemeslo a rodná ves všechno. Na všem záleželo. Ještě se mi líbí sousloví "bůh našich časů, bůh zisku"...to sedí i dnes. Pěkné, pane Čechu!