Originální název: Ohlas písní českých

SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění - 1954

SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1954) obsahuje Ohlas písní ruských i Ohlas písní českých
Mladá fronta (1951) 136

Ohlasy písní českých - 57 písní. Čelakovský v Ohlasu vyjádřil ráz českého lidového života, obraz českého venkovského lidu z konce třicátých let. Odlišnost lidové poezie ruské a české charakterizoval Čelakovský úvodním srovnáním krajinného rázu ruské a české země. Na rozdíl od Ohlasu ruského, ten český nemá hrdinské písně. Mnohem častější jsou satirické a výsměšné písně a popěvky, mířící hlavně na vrchnost a na maloměšťáka. (Založil/a: Kamelou)

nevermore
  12. 8. 2012, 17:39
Jedna-li tě opustila,
nahradí ji stokrát jiná :)
Švarný hochu, nezoufej.
Bujným větrům žalost dej!

Srovnáme-li s Ohlasem písní ruských, tak ty jsou podstatně více epické a daleko naturálnější.
Karliiina
  26. 9. 2014, 14:43
Zprvu jsem Ohlas písní českých hodnotila kladně, básně nebyly nijak těžké, spíš vcelku příjemné. Ale bohužel oproti Ohlasu písní ruských mi to teď přijde spíše slabší.
Jormont
  5. 5. 2013, 14:14
Na první pohled banální básničky z prostředí českých vesnic a krajin. Ve své době se už minuly, ale z odstupem času se jedná o zásadní dílo české ohlasové poezie.
verkat
  30. 9. 2016, 20:28
Některé básně slušné, jiné spíše průměrné, celkem dobře se čte, ale žádný velký zázrak. Rozhodně slabší než Ohlas písní ruských.
KMaaaja
  12. 3. 2011, 20:03
Sice si už přesně nepamatuji o čem různé básně byly, ale byla jsem překvapená, jak dobře se četly. Moc jsem si od této knihy neslibovala, takže předčila moje očekávání.