Reportáž psaná na oprátce
Originální název: Reportáž psaná na oprátce

Torst - 2016
ISBN: 978-80-7215-527-9

Torst (2016) 978-80-7215-527-9 390
Ottovo nakladatelství (2008) 978-80-7360-710-4 502
Torst (1995) 80-85639-46-7 352
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1953) 148

"Reportáž" sestavená z motáků, které Fučík posílal z vězení (rukopisy vynesl tajně dozorce).
Po svém zatčení gestapem údajně Julius neprozradil ani slovo, i když byl bolestivě mučen.
Zápisky z vězení se rozhodla Fučíkova manželka zveřejnit, a tak se staly symbolem síly a nezdolnosti, vzorem pro socialistickou mládež. Fučík byl tak trochu zneužit (pochybuje se o jeho naprosté "věrnosti" kamarádům) - rukopis byl údajně dezinterpretován a upraven způsobem, aby se opravdu mohl stát oním "vzorem" a "symbolem". (Založil/a: Edgar)

vladislaus
  22. 11. 2011, 19:05
Nevím jestli Fučík byl někdy v Rusku, aby viděl ten bordel, který tam vládl. Jestli byl Sovětský svaz jeho vzor a on tam nebyl, tak byl oklamán demagogií a idejemi, za které zemřel, jako spousty fanatiků církve. Je třeba si uvědomit, že tato kniha je demagogie, jistě že líbivá. Takových bylo i 30 případů majora Zemana, na které se pořád rád dívám. Je to super, ale je to vymývání mozku.
barbiegrrrl
  12. 1. 2012, 20:35
Ke knize jsem přistupovala bez jakýchkoli předsudků. Začala jsem číst... nic co by mě extra chytlo, ale ani nemůžu říct, že bych se vyloženě nudila. Zprvu tedy celkem neutrální pocity. Postupem času jem si však začala všímat věcí, které jsem měla problém překousnout. Co se týče Fučíkova obdivu ke komunismu a Sovětskému svazu, nemám problém s jeho přesvědčením, protože bylo logickým důsledkem doby a situace, ve které se tu lidé nacházeli. Nadruhou stranu mi to zakrátko zavánělo nesnesitelnou agitkou. No ale to byl dost možná Fučíkův záměr (samozřejmě až na tu nesnesitelnost). V podstatě mi nevyhovoval jeho způsob psaní, ale zásadní problém mám s tím, že jeho vyprávění se jeví jako nějaká "autoheroizace", ta jeho nezlomnost a odvaha není jen naznačena a nevyplývá jen z textu, on o ní vyloženě mluví a sám sebe bronzuje. Takový je alespoň můj pocit, a je to pocit silný. Tak přemýšlím, zda je vůbec možné, že takto vypadal původní text...
Jan.S.Harold
  29. 10. 2014, 10:48
Velice silné svědectví, možná jak sám Fučík zdůrazňuje „o lidech, nikoli o době nebo jen o době“, ale pořád pro mě zatím nejsilnější kniha o době druhoválečné, co jsem přečetl. Taky obdivuju, že i v tak vypjaté situaci, kdy asi nebylo úplně snadné najít klid na psaní, si dokázal udržet velice pěkný a čtivý, byť novinářský (ale tak byl to novinář), styl. Jan Werich prý napsal Fučíkově ženě, že je to příběh, který dalece překonává všechna slavná minulá i budoucí dramata Hollywoodu (nebo tak něco), a myslím, že je to do značné míry pravda. Fučík byl zjevně normální přemýšlivej kluk, kterej ale dokázal vstoupit do válečného konfliktu a udělat kus velmi nebezpečné, ale potřebné, práce, a nakonec pro to i přijít o život, a to ne zrovna snadným a bezbolestným způsobem. Netruchlete pro nás, ve vašem štěstí bude žít i kus štěstí našeho. Jo, ta perspektiva nadčasovosti a představa, že svým utrpení píšu dějiny, to je takové zvláštní, kór když mam tělo rozsekaný do krve... Na to už nějak nejsme zvyklí. Ale určitá síla a naděje v tom je, a jestli něco nám v ČR, nebo i na Západě, v současnosti chybí, tak to jsou fakt asi vzory. Hulk nebo Thor jsou moc fajn, ale nějak to není to vono... Možná tak Captain America by byl Juldovi vlastně troška podobnej. No, každopádně jsem z knihy velmi přijemně překvapen a už teď vím, že se k ní ještě mockrát vrátím. Dokonce mám vyloženě chuť ji začít číst znova rovnou, hned, a to se mi možná ještě u žádné knihy nestalo.
xerdsfsd
  5. 7. 2014, 14:29
je mi docela záhadnou, kde se projevuje v Reportáži psané na oprátce jaká demagogie, je to příběh, názory a postřehy bojovníka, který byl zajat a popraven, bojoval za osvobození vlasti a rozhodně ne jako nějaký fanatik církve, ale jako vlastenec, byl členem nejúdernější složky československého odboje - komunistického odboje.
Pokud byl veden idejemi a jimi bezpochyby veden byl, pak je těžko mu to vyčítat, i jiné ideje jiných, kteří pro ně položili životy byly následně pokaženy a zneužity. Na hrdinství Julia Fučíka, na jeho dílo a na mimořádnou kvalitu jeho Reportáže, jednoho z nejpřekládanějších českých děl, to nemá žádný vliv. Do nebe se nedoplivne.
a pro Semikrásku - lépe než přiznal se, že promluvil by bylo asi uvést popsal jak gestapo vodil za nos
pro barbiegrrrl - není vyloučené, že kdybys seděla ty v cele smrti, nudila by ses méně
MsAndy
  23. 5. 2016, 20:02
Kniha byla psána z pozice komunisty, který silně prosazuje svou ideologii, to je právě důvod, proč dávám pouze 2 hvězdy. Autor je přesvědčen o budoucnosti socialismu a zmiňuje se o něm snad na každé stránce, místy to působí jako óda. Nicméně popis života ve vězení i ostatních postav byl zajímavý.
Sedmikráska
  7. 7. 2012, 14:44
Co se oné úpravy rukopisu zmíněné výše v popisu knihy týká, mělo snad jít o vynechání jedné nebo dvou kapitolek, v nichž přiznal, že promluvil (čímž se později vysvětlovalo to, že ho gestapo nechalo žít tak dlouho).
ScheRas
  26. 6. 2013, 10:47
Dle mého názoru velice silná a povedená kniha. I přes prasácké zneužití komunistickým režimem je porevoluční verze, kam byli dodány i původně vynechávané pasáže, bezpochyby velice živou a umě napsanou vzpomínkou na nacistické vězení a praktiky v nich. V komentářích je spousta slov o tom, že měl Fučík vymytý mozek a že celá kniha je komunistickou agitkou. Nelze s tím tak uplně souhlasit. Obdiv ke komunismu není vůbec nic špatného, už tisíckrát bylo napsáno, že komunismus je velice dobrá myšlenka, bohužel nerealizovatelná.
bubka
  5. 8. 2012, 19:15
shora uvedené "názory" a pochybnosti zcela a naprosto vyvrátila dvě nezávislá zkoumání, obě zveřejněná . Kniha podle mne byla vydána proto, že stejně jako deník Anny Frankové nebo Zlomky života Marušky Kudeříkové vypovídal o odvaze a duchovní svobodě člověka v hrozné a zcela bezvýchodné situaci, a stejně jako obě další díla má varovat, takové tlachy jako se objevují shora na to nemohou nic změnit, ti lidé se zachovali ve své situaci tak, jak já bych nedokázala a možná ani Edgar, Fučík je zneužíván až teď, ale na jeho lidské velikosti mu to nijak neubírá
YanSboryl
  22. 11. 2011, 18:17
Knihu jsem si koupil ze zvědavosti a nebyl jsem zklamán. Nejdříve bych chtěl podotknout, že nejsem žádný zastánce komunismu, právě naopak! Pro správné pochopení je důležité si uvědomit tehdejší situaci. Okupace nacisty, cenzura, potírání všech ostatních názorů a především komunismu. J. Fučík si stál za svým životním cílem a tím byla spravedlivá společnost ( ač komunistická ) - s tím co se stalo po porážce nacistů v naší zemi to nemá nic společného! Vždyť to co tu nastalo bylo právě to, proti čemu on bojoval! Rusko pro lidi tenkrát byla naděje a většina nově získaných spolupracovníků pana Fučíka nebyli ani tak komunisté, jako spíš lidé, kteří chtěli bojovat. Je pochopitelný komunistický odkaz na tuto publikaci, ale stejně nesmyslný jako odkaz nacistů na Nietzscheho nadčlověka.