Originální název: Metráček

Erika - 2002
ISBN: 80-7190-721-9

Erika (2002) 80-7190-721-9 335

Hrdinkou je Jitka, má nádvahu a trpí tím, že se ji ostatní smějou. Má ale sílu a z toho si udělá přednost. Tělocvikář ji vybere do týmu na turnaj ve vybíjené. Tam si také Jitka vyslouží přezdívku Metráček, od cizího kluka na tribuně. A právě ten kluk ji přivede do atletického oddílu. Jitka začne házet koulí a prožije první lásku.
V pokračování je Jitka už na střední škole, bude z ní zdravotní sestřička. Honza, kluk z oddílu, se kterým chodí chce využít její práce v nemocnici, aby se dostal k efedrinu. Jitka se musí rozhodnout. Buď čestné chování a ztráta Honzy, nebo krádež a láska může pokračovat. (Založil/a: misssicccka)

Reetri
  25. 2. 2012, 11:36
Ach, nostalgická vzpomínka na dětství, v němž jsem tento krásný dívčí román četla. Filmové zpracování je také hezké, ale ne tolik, jako knížka v mých očích.
Pend
  24. 2. 2013, 10:27
Klasika dětské literatury, zejména té dívčí. Možná dnes již trochu naivní, ale dobře napsaná, čtivá, postavy mají věrohodné charaktery.
Nantong
  16. 11. 2014, 19:03
Knihu jsem četla v době dospívání, kdy jsem chodila na základní školu. Příběh hlavní hrdinky mě v té době velmi bavil, kniha patřila tehdy mezi mé oblíbené.
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 18:41
Viděla jsem film, ale podle mého názoru je kniha o moc lepší. Přeci jenom to ukazuje hlavní hrdinku v jiném světle a taky si ji mlžu představit i jinak než jak je vykreslená v televizi.
moonchild
  21. 10. 2013, 15:28
Metráček mne moc nezaujal.Ani film se mi moc nelíbil.Ale kdysy to byl hit.Příběh Jitky se mi moc nezdá.
Paio
  12. 12. 2012, 2:51
Kniha mého mládí, kterou nadevše miluju. Roztomilí příběh o dospívání, dívčích problémech..o všem, co trápí nejednu dívku.
pove
  2. 1. 2012, 17:18
Nemá chybu! I filmové zpracování se povedlo, ale kniha je prostě kniha. Jitka a její problém s nadváhou, první láska, Bohoušek - no co, co...
Knihomolka
  20. 9. 2012, 9:37
Klasika. Knížky typu Metráček, Kopretiny pro zámeckou paní nebo Údolí krásných žab jsou perfektní nadčasové dívčí romány, které ani v dnešní uspěchané a přetechnizované době nezapadnou.
we.ri
  4. 12. 2012, 20:48
Jitku jsem měla strašně ráda, hrozně jsem s ní všechno prožívala, protože jsem to četla, když mi bylo 14 - tudíž jsem byla v letech hlavní hrdinky. Jelikož jsem byla taky jemně při těle, hrozně jsem chtěla zhubnout vrháním koulí :D Dodnes tu knihu mám moc ráda.
Monika Houšková
  27. 6. 2016, 15:17
Obyčejný příběh obyčejné oplácané holky. Film si ráda pouštím jako kulisu a ke knize se taky určitě vrátím.
MRTY
  5. 1. 2016, 16:37
Tuhle knihu jsem si přečetl pouze kvůli nepozornosti ve škole. Dívky jí dostaly jako povinnou četbu a chlapci dostali knihu jinou, kterou si už nepamatuji. Když pak ve škole vyšlo najevo, že jsem četl "holčičí" knihu, tak jsem se samozřejmě stal na chvilku terčem posměchu a tím hůře jsem si připouštěl, že se mi kniha vlastně líbila a přečetl jsem ji téměř jedním dechem :D Hlavní hrdince jsem opravdu fandil a od té doby jsem na "oplácanější" spolužačky koukal v daleko lepším světle...Jako výchovný prostředek pro vzbuzení empatie třídních posměváčků na základních školách výborné:D
CZ-Milka
  3. 1. 2014, 9:20
V dospívání jsem knihy pana Rudolfa neměla ráda a zdá se, že ani postupem let se na tom nic moc nezměnilo...