Originální název: Mördare utan ansikte

Host - 2013
ISBN: 978-80-7294-843-7

Host (2013) 978-80-7294-843-7 300
Olympia (2002) 80-7033-620-X 222

Jedné lednové noci kdosi zavraždí postarší manželský pár ze Skane. Než ale Maria Lövgrenová vydechne naposledy, vyřkne slovo „cizinec“. Za nějaký čas vypukne požár v místním uprchlickém táboře a jeden uprchlík ze Somálska zemře násilnou smrtí. Hrozba je očividně míněna vážně. Nelítostnému vrahovi se postaví do cesty komisař Wallander.

Detektivní román se odehrává v 90. letech 20. století v malém městečku na jihu Švédska.
Na malé osamocené usedlosti dojde k brutální vraždě starých manželů, pro kterou zdánlivě neexistuje žádný motiv. Případem se zabývá zastupující šéf místní policie Kurt Wallander, který má jen málo stop. Jedna z nich vede k přistěhovalcům, další odhaluje dvojí život zavražděného. Mimo případ ale řeší Wallender i svoje osobní porozvodové problémy a vztah k dalším členům rodiny. Román se zároveň dotýká problémů s přistěhovalectvím a nacionalistickým hnutím. (Založil/a: Nantong)

vladislaus
  2. 10. 2014, 15:13
Čtenáři, kteří rádi hledají vrahy mají v této knize smůlu. Nemají šanci. Hraje zde velkou roli náhoda a to kvalitu knihy snižuje. Navíc jsou zde ve špatném světle zobrazeni Češi.
VerenaLord
  10. 5. 2016, 10:37
Průměrná kniha o tajemné vraždě ve Skane. Bohužel jediné, co na celé knize bylo zajímavé, byla vražda, kterou nakonec hodí na triko dvěma Čechům (ano, jména jsou evidentně typicky česká). Chybí mi víc pavučinek, které by příběh lépe pospojovaly, propletly a zkompletovaly. Jinak proti stylu psaní nic nemám, čte se pěkně.
Rames
  22. 12. 2014, 19:14
Dost dobře se nedá chápat proč byla vražda tak brutální když šlo vlastně o loupežné přepadení, zpočátku bylo naznačeno že jde o minulost obětí ale pak se autor vydal jiným směrem a příběhu to hodně uškodilo. Čtenář má pocit že se případ vyřešil sám bez pomoci policie o které se dozvídáme kdo jaký má soukromý problém a kdo Wallanderovi čistí fleky na obleku než abychom sledovali linku vyšetřování která mizí v mlze.
Martin Klíma
  6. 4. 2016, 20:52
Vrazi bez tváře, vrazi s tváří

Máme tu další knihu Henninga Mankella a tentokrát jde o první případ z kriminální série s komisařem Kurtem Wallanderem. Na osamocené farmě objeví vyšetřovatel krvavou lázeň. Starý muž byl brutálně zavražděn a jeho žena, přiškrcená zvláštním uzlem, vzápětí umírá v nemocnici. Před smrtí však stačí zašeptat slovo „cizí“. Toto jediné slovo rozpoutá vlnu násilí proti žadatelům o azyl z nedalekého utečeneckého tábora. Záhy dojde k požáru tábora a k brutální vraždě somálského uprchlíka. Má však komisař opravdu hledat mezi cizinci. Vždyť bratr zavražděné odhalil nové skutečnosti, které vše komplikují?

Máme zde další kriminální sérii s jedním hlavním vyšetřovatelem? Musím říct, že ano a je to jenom dobře. I zde totiž neočekávejte nic jiného než kvalitu. Mankell se ptá, jestli opravdu stačí jedno jediné slovo a všechna zloba se obrátí proti těm, kteří nejsou na daném místě úplně doma. Bohužel se zdá, že ano. Samotného komisaře si rozhodně zamilujete. Je to takový morous nejistý, kterému utekla žena a ani alkohol už mu nepomáhá. Přesto je to sympaťák.

Mankell do svého příběhu opět tahá trochu politiky a ukazuje, jaká je společnost. Dokonce sám autor přiznává, že je tak trochu rasista a přistěhovalci mu zrovna nevoní. To však nic nemění na tom , že Mankell tento žánr umí a neprávem je mnohdy odsouván na druhou kolej například oproti Larsu Keplerovi. Nutno tedy říct, že se vám do ruky dostane kvalitní příběh s kvalitním hlavním hrdinou. Pokud by se vám komisař Kurt Wallander moc zalíbil, tak nabízím možnost vidět ho ve dvou vizuálních úpravách. Oba seriály nesou název Wallander, jeden je ze švédské produkce a druhý z britské.
Domovoj
  24. 7. 2014, 12:42
Mě osobně se knížka líbila. Určitě je na ní znát, že se jedná o první knihu ze série, příběh ještě není tak důkladně propracovaný jako v těch ostatních a závěr je nedodělaný, řekla bych trochu "odfláknutý", jako kdyby nezbýval čas knížku dopsat. Proto také strhávám jednu hvězdičku.
Na druhou stranu ale, v porovnání s Nesbovým Harry Holem (kterého mám také nesmírně ráda), je mi Kurt Wallander tak nějak bližší a uvěřitelnější, postava, s jejímiž pocity se více ztotožňuji.
Pro mě touto knihou začíná série hodně povedených politických detektivek s komisařem podle mého gusta a těším se na další díly. Jen mě mrzí, že (trochu nelogicky) už vyšel poslední díl a vím tedy, jak to vše skončí.
Eidalon
  7. 4. 2015, 21:26
Druhý můj pokus a setkání s dílem pana Mankella mne přineslo očekávané. Klasický krimi příběh z počátku devadesátých let minulého století velmi připomíná reálný děj a odhaluje tvrdou policejní práci, která se skládá se spousty mravenčích rutinních úkonů, kdy se skládají informace jako kamínek ke kamínku, až se podaří seskládat mozaiku, která načrtne konečné řešení.

Kniha nepřekypuje žádnými složitými zápletkami či náhlými zvraty, nevyskytují se zde nadprůměrně inteligentní zločinci se zvrhlými choutkami a motivacemi svých činů, které Vám berou dech. Popisuje dennodenní práci policie se všemi jejími problémy, radostmi i starostmi.

Kurt Walander je schopný vyšetřovatel a policista, který pracuje v malém provinčním městečku na jihu Švédska Ystadu (18.500 obyvatel), které je dominantou švédského regionu Skåne na pobřeží Baltského moře.

Čtyřicet tři let, dospělá dcera a manželka, která ho opustila, dementní otec, sestra žijící daleko, to jsou rysy, které z Walandera dělají tak trochu vlka samotáře, ale autor zde svého hrdinu zdaleka tak „nedémonizuje“ jako jiní spisovatelští kolegové (Harry Hole, Harry Bosch či Carl Morck). Kurt je dobrý policista, ale i obyčejný člověk se svými chybami, které mu komplikují osobní i profesní život, který ale spolupráci s kolegy jen vítá.

Kniha začíná brutální vraždou dvou starých lidí žijících na švédském venkově, které policisty trápí přes půl roku. Zdánlivě nikam nevedoucí vyšetřování se rozběhne po odhalení utajovaných skutečností, aby své hrdiny zavedlo do slepé uličky a následně je náhoda nasměrovala tím správným směrem. Právě na tomto příběhu je vidět, jak v řadě věcí rozhodují maličkosti, náhoda a štěstí. Za tím vším je ale poctivá vyšetřovatelská práce.

Dvojnásobnou vraždu pan Mankell okoření trochou politiky a další vraždou, když si malinko „povzdechne“ na imigrační strategií Švédska počátku devadesátých let a nad tím, jaké to s sebou nese problémy pro obyčejné lidi země. Zde si do knihy programově propašoval svůj názor na věc a naznačil, kam to až může vést.

Bohužel žijeme o 25 let dále než kniha vznikla a nezbývá, než konstatovat, že jeho pochyby a strach z přílišné benevolence politiků na imigrační problémy nese dnes svoje „ovoce“ v podobě nezvladatelných problémů, za které si vlastně můžeme sami.

Vrazi bez tváře jsou třetí Mankellovou knihou s Walanderem, tentokrát mohu hodnotit výše, než Psi z Rigy (to je hodnoceno jinde) a dávám slušný nadprůměr – téměř čtyři hvězdy.

I když ve srovnání s dnešními díly tato kniha již trochu zestárla, ale ona nepřekombinovanost a poctivost nakonec u mne jsou spíše tím pozitivem.
teite
  28. 12. 2014, 10:48
Nevím, do jaké míry je kniha dost bídně napsaná a do jaké se na tom podílí velice bídný překlad, který často dokáže zabít i sebelepší dílo. Každopádně po přečtení se rozhodně nepoženu do knihkupectví ani knihovny pro další díly. Měla jsem dojem, jako by se autor nemohl rozhodnout, zda chce psát detektivku, nebo politický rozbor, a vznikl z toho tak trochu kočkopes. Wallander je sympatická postava, ale nemůžu se zbavit dojmu, jako by tu tohle všechno už někdy bylo, chybí mi větší osobitost.
Kebab Bursa
  14. 5. 2013, 8:10
Chápu, že vydavatel představuje svého "koně" jako autora toho nejlepšího, co skandinávská detektivka dnes znamená, ale tady je mimo. Mankell rozhodně nepatří do stejné řady jako Nesbo nebo Larson, zkrátka spíše takový chvost druhé ligy. Opět přepálené sociální téma, zápletka mizerná. K tomu děsivý překlad, překlepy. A jména typicky českých emigrantů? Já taková v Čechách nikdy neslyšel. Nevím, jestli je diletant Mankell nebo vydavatel.
kure91
  24. 3. 2013, 12:54
Hodnotím rozhodně lépe než Mrtvé ve člunu, docela čtivá kniha, ale celkocě musím říct, že mi Henrik Mankell jako autor moc nesedl
roccia
  10. 6. 2013, 0:42
Kniha byla celkem čtivá, ale jak je zmiňováno níže, s Larssonem nebo Nesbo se opravdu nedá srovnávat. Osobně jsem se i chvílemi ztrácela v postavách, bylo jich tam hodně a jména byla podobná, musela jsem listovat zpět - a musím říct, že u jiných severských detektivek jsem tento problém neměla.
kozisek1
  13. 7. 2015, 17:33
Knihu jsem dočetla. Spisovatel nicméně nebude asi patřit mezi oblíbné. Snad to možná dělá i překlad.