Gottland

Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Dokořán - 2007
ISBN: 978-80-7363-142-0

Dokořán (2007) 978-80-7363-142-0 224

Polský reportér, označovaný v Polsku za nástupce R. Kapuścińského, vytěžil ze svých pobytů v Čechách „výbušnou“ knihu o naší zemi. Témata, z nichž některá patří k „neuralgickým“ bodům novodobých dějin českého národa a byla u nás zpracována v dlouhé řadě knih, shrnuje autor na několika stránkách a přináší v nich svůj pohled (nebo spíš nadhled) člověka odjinud, pohled neotřelý, nezatížený, který by mohl vést i u nás k reflexi opomíjených kapitol naší národní povahy.
Kniha získala Europan Book Prize 2009. (Založil/a: Khalidah)

Peetuliska
  24. 4. 2015, 13:28
Kniha je takovou sondou do české minulosti, konkrétně některých tabu nebo nevyřešených kauz. Nedokážu hodnotit věrohodnost jednotlivých zdrojů, ale kniha se četla dobře, místy mi přišla až absurdně humorná. Některé věci mi byly známé, jiné pro mě byly novinkou.
alča87
  18. 10. 2014, 8:26
Určitě zajímavá kniha. Ale obávám se, že každý čtenář ji vnímá podle svých politických názorů. Chybou je, že si některé věci nedokážeme přiznat. Pro mě nic nového a asi jsem čekala něco víc. Nad některými pasážemi jsem se pozastavila, ale když knihu srovnám s podobnými, které jsem četla dříve, žádný hlubší dojem ve mně nezanechala.
Fabienne
  19. 2. 2012, 9:10
Společnost je třeba donutit, aby si odvykla. Od všeho, co způsobuje snadnou radost.
Strana a vláda povolává likvidační komise. Mají co nejrychleji odevšad vymýtit romány dobrodružné, detektivní, zamilované, science fiction a horory. Prostě všechno podřadné.
Komise prohledávají knihkupectví, tiskárny a nakladatelství. Obzvláštní pozornost věnují antikvariátům. Zabavuje se tam množství "Neopatrných panen" a "Požárů v Metropolu". Aby ti, co hledají klamný pohled na vymyšlený svět v laciných románech, už nikde nenašli, co je těší. Smrt braku měla nastat přirozeným způsobem současně se smrtí kapitalismu v únoru 1948. Jenže to se nestalo. Roku 1950 se tedy dává ve známost, že vydání sebemenšího kapesního románu pro služky je protistátní čin.
------------------------

Gottland je bezesporu zajímavá kniha a čte se velmi dobře. Něco z uvedených skutečností jsem už znala, něco ne. Rozhodně ji doporučuji všem, kteří o této době moc nevědí a nechtějí číst obsáhlá historická pojednání.
achilles
  7. 8. 2015, 14:24
Nádhera. Česko potřebuje více cizích autorů psát o nás. V části o paní Moserové jsem si vzpomněl, jak sklízela posměšky, když se ucházela o post prezidenta ČR. Děkuji pane Szczygiel, že jste nám otevřel oči ve velice dobře napsané knize. Budu si nyní více všímat polských autorů.
prkali
  31. 5. 2016, 20:44
Komu se stýská po starých dobrých komunistických časech? Kdo je nezažil a sní o nich? Přečtěte si aspoň kousek Gottlandu...
Brak
Společnost je nutno donutit, aby si odvykla. Od všeho, co způsobuje snadnou radost.
Strana a vláda povolává likvidační komise. Mají co nejrychleji odevšad vymýtit romány dobrodružné, detektivní, zamilované, špionážní, science fiction a horory. Prostě všechno podřadné.
Komise prohledávají knihkupectví, tiskárny a nakladatelství. Obzvláštní pozornost věnují antikvariátům. Zabavuje se tam nespočetné množství Neopatrných panen a Požárů v Metropolu. Aby ti, co hledají klamný pohled na vymyšlený svět v laciných románech, už nikde nenašli, co je těší.
Smrt braku měla nastat přirozených způsobem současně se smrtí kapitalismu v únoru 1948. Jenže to se nestalo. Roku 1950 se tedy dává ve známost, že vydání sebemenšího kapesního románu pro služky je protistátní čin.
Jelikož komise selekce nezvládají, organizují se veřejné sbírky braku. Žáci základní školy v pražském Hloubětíně trhají knihy na malé kousky (hned tam, kde se knihy shromažďují), aby byla jistota, že se exempláře už nikdy nevrátí do oběhu. Děti nadšeně trhají Jasmíny pod balkonem a Tváře z podsvětí.
Během akce se používá termínu „literární brak".
Termín se stal epitetem, které lidem ničí život. Likvidační soupisy jsou plné označení "bezcenný brak", "prázdný brak", "bezmyšlenkovitý brak", "americký brak", "sentimentální brak" a podobně. Kapitalismus ho dělníkům nastrkuje proto, aby je otupil.
LadysR2
  16. 4. 2013, 19:22
Hmmm, dobře napsaný. Se znalostí témat. S citem a umem. Čtivě. Kauzy (nebo příběhy, jak komu libo), zde vyprávěné jsou každému čechovi více méně známé, ale i tak se člověk dozví nové detaily
vandrak
  2. 7. 2011, 0:00
Opravdu jedinečná sonda do života české společnosti. Autor si dokáže vybrat témata, o kterých samotní Češi neradi mluví či na ně zapomněli (příběhy okolo sochy Stalina např.). Dokáže si najít cestu k českým osobnostem a vést s nimi rozhovor tak, že i ony samotné se nakonec prezentují jinak, než jak je známe z českých médií. Měl bych-li práci pana Szczygieła shrnout pár slovy, byla by to slova pečlivost, sociální inteligence, empatie. Vřele tuto knihu doporučuji!
Evelýny
  25. 8. 2015, 1:45
Knihu jsem spíše četla ze zvědavosti a musím plně souhlasit s alčou87. Pár zajímavostí se v knize najde, ale mě nevyhovoval styl - takový neučesaný, neuspořádaný - mnohdy jsem byla dezorientovaná v čase a prostoru. Na mě nejvíce zapůsobil poslední příběh s názvem: Film se musí točit - příběh Jaroslavy Moserové a ubohého Zdeňka.
wendieta
  8. 10. 2014, 20:10
Nejlépe může náš národ vystihnout někdo "z venku", jako zúčastněný pozorovatel. Tohle přesně se Szczygielovi povedlo. Moc povedená a čtivá kniha o tom, jak se češi dokážou přizpůsobit každému režimu. Určitě si přečtu i jeho další knihy.
AkzuzkA
  10. 11. 2016, 10:11
Líbí se mi komentář umístěný na přebalu knihy. Napsal jej Zdenko Pavelka. "Szczygiel svým Čechům rozumí, až mrazí. Kdyby Češi četli , co o nich píší Poláci, věděli by o sobě víc." Kniha mně osobně pomohla získat jiný pohled na události, které jsou mi známé, ale umožnila mi také podívat se na problematiku, o které jsem měla jen mlhavé tušení. Velmi čtivé, dobře vystavěné, podložené fakty. Ke knize se jistě ještě vrátím...
Michelle S
  15. 2. 2016, 17:25
Zpracování i výběr témat na jedničku. Kniha mi sedla možná i proto, že s řadou Szczygielových myšlenek o Češích souhlasím a nad některými skutečnostmi už delší dobu dumám (Kdo proboha ještě poslouchá Gotta? A proč?!:-D Proč je českým národním "hrdinou" Švejk, kterými mi vždy přišel jako absolutní kretén? atd...).
I ne vždy příjemnou pravdu však dokázal autor podat laskavě a z knihy přímo čiší, že Čechy a ČR má vlastně rád.
Martin
  26. 9. 2014, 18:55
Je to dobře napsané biografické dílo pojednávající o životě několika Čechů, ale NIC VÍC. Kromě internetově proslaveného úryvku o společném nevědomí českého národa, jsem v celé knize nenašel jediný přesah, kterým by se dala zobecnit povaha českého národa - pokud vůbec ještě nějaký národ existuje (nemyslím si to a ani mě to netrápí). Nerozumím, proč se kolem této knihy utvořil takový poprask. V jedné reportáži jsem dokonce viděl rozohněného reportéra, který obviňoval autora z toho, že nazývá Čechy sraby... Jak k této myšlence dospěl, to vážně nechápu. Nejsem toho názoru, že se dá lidská společnost na tak malém území generalizovat. I v knize jsou popisovány natolik odlišné osoby! Zjednodušeně řečeno: Baťa je brán za dříče, vizionáře, autokrata; Baťova žena se ale byla ochotna vrátit zpátky do Čech i když věděla, že jí tam hrozí kvůli nacistům reálné nebezpečí (je tohle snad zbabělost?); Baarová si šla za svým bez ohledu na státní příslušnost či politiku (a co? dále popisovaní čeští zpěváci dělali to samé); Kubišová se vzdala možnosti emigrovat a prosadit se v zahraničí (lze to považovat za odvahu? důstojnost?); Palach, Zajíc, Adamec se upálili z politických důvodů - "vyloženě srabský čin..." (Popravdě nikdy se mi to tak úžasné nezdálo. To, co udělal Gabčík s Kubišem, na mě udělalo větší dojem); plno komunistů, kteří buď byli pokrytci, patolízalové toužící po penězích a moci, nebo prostě lidi, kterým bylo jedno, kdo zrovna seděl ve sněmovně... lidé, kteří jen chtěli žít své životy. Na druhé straně byli v knize popisováni i ti, kteří režim neskousli a postavili se proti němu. Prostě tak obrovské spektrum různých osobností a charakterů, že jediné, co tato kniha ukazuje, je, že JSME KAŽDÝ JINÝ.
dalimoni
  15. 8. 2011, 0:28
Přečteno za dva večery, Marius to napsal opravdu čtivě jako příspěvky do novin. Kdybych takovou knihu četl třeba o Polsku nebo Maďarsku, tak bych z toho asi neměl takový zážitek, protože polské nebo maďarské hrdiny neznám, ale jako Čech jsem si přišel na své. Některé věci jsou všeobecně známé, ale podrobnější souvislosti jsem se dozvěděl až tady. U nás v Ostravě šla premiéra Gottlandu jako divadelní hra, tu jsem bohužel neviděl a od známých jsem slyšel spíše kritiku, ale kniha byla výborná, vřele doporučji všem, co jí nečetli - neměli bychom zapomínat na dobu nedávné minulosti.
Tosim
  12. 12. 2013, 17:37
Nejlepší české sebereflexe často píší cizinci. V zemi, kde je nejceněnějším zpěvákem člověk, který je už přes třicet let hudebně mrtev, nikdy nezastával vyhraněný názor a přežil bez větších problémů tak protikladné historické epochy, se ani celkem není co divit.
kure91
  25. 11. 2015, 14:25
Knihu jsem si přečetl hlavně ze zvědavosti, neb byla jednu dobu docela často skloňována a teď jsem si konečně udělal čas na její přečtení. Jde o zajímavou četbu, ale jak píše alča87, hlubší dojem ve mě nezůstal a moc dalšího k tomu nemám co dodat.
charlosina
  4. 4. 2011, 18:26
Kdo neskáče, není Čech!

Jak se snášíte s Němci?
1939
"Tak co tu děláte?" ptá se novinářka Milena Jesenská chalupníka od Slaného.
"Inu, brambory mám osázené a žito taky. Bylo studené jaro, ale vzešlo to, jako zázrakem, krásně. V sadě asi pokácím staré dvě jabloně a vysadím nové, a stará už má mladé kačeny, jděte se podívat, jsou jako pampelišky. Tamhleten bezový keř nějak ostříhám, aby nezašel, aby ta zahrádka byla letos pěkná," odpovídá chalupník.
"Ale jak se snášíte s Němci?" opakuje otázku Jesenská.
"A co bych, oni si chodí a já si dělám," odpovídá klidně chalupník.
"A ničeho se nebojíte?"
"A čeho bych se bál?" diví se chalupník upřímně. A pak dodává: "Paní, člověk může umřít jenom jednou. A když umře trochu dřív, tak je holt o trochu dýl mrtvej."

Kus papíru
Jak tak před sebou držím tlustý scénář Ucha a režisér Kachyňa mě vybízí, abych si v něm zalistoval, vypadává ze svazku kus papíru.
"No jo, to je Procházkovo písmo. Podívejte se na to, třeba tam napsal něco o Uchu."
Ano, napsal.
"Tento příběh se nestal. Věci, které se opravdu přihodily, byly mnohem horší."
V.Silver
  12. 11. 2013, 20:28
Tato kniha má několik obrovských předností. Jednak je to nejčastěji zmiňovaný pohled zvenčí na Čechy a Česko, ale nutné je také zmínit úžasnou práci s fakty, volbou témat (Bože, to muselo být opravdu těžké!) a především vynikající styl paní Mariusze Szczygieľa, jehož snad každá věta má nějakou pointu - to je dnes opravdová vzácnost!
Egon Svratkin
  7. 10. 2011, 19:50
Knížka, která se čte naprosto sama. Výběr postav z české historie; objevení toho vypovídajícího, střetávání až absurdníh protikladů.. Velice povedená knížka, jakou o nás může napsat asi jedině někdo "zvenku".
(podobné: Ruská duše)
Alena Tyityisová
  21. 11. 2016, 12:06
Opravdu velmi dobrá a poučná kniha. Hodně po ní přemýšlím nad tím: Proč by v této naší zemi chtěli lidé žít?
Lindice
  1. 5. 2012, 22:55
Gottland (nezaujatý, stručný, výstižný, dojemný, zajímavý) by si měl přečíst minimálně každý Čech a každá Češka.
Brightone
  5. 11. 2016, 23:08
Kniha je mozaikou dejin Ceskoslovenska 20. stoleti. Co stripek to osud cloveka. Autor klouze po povrchu a ukazuje na prikladu jedincu, ze zivot nikdy neni cernobily. Je to oddechove, lehce bulvarni poctenicko.
John Sky
  30. 1. 2016, 19:51
Z celé knihy mě nejvíce zaujala první kapitola o Baťovi a pak už to šlo spíše sestupně. Když pominu tu část o Baťovi a také o Stalinově pomníku, tak převážná část informací pro mne nebyla až tak nová.
Santino
  27. 3. 2011, 20:19
Velmi zajímavé čtení. Docela mě překvapilo, jak si polský autor našel tu práci a chuť někdy se až pitvat v takových podbrobnostech naší historie. Ke konci trochu ztrácí tah a osobně bych vybral jiná témata ke zpracování, ale začátek o Baťovi a pak Stalinův pomník na Letné jsou vrcholem knihy. Škoda že se nenajde někdo z Čechů, kdo by zpracoval podobně historii Polska. 75%, slušné čtení, doporučuji.
heruon
  2. 11. 2013, 20:53
Pohled "zvenčí" je sice zajímavý, ale ne natolik, že by mě kniha uchvátila. Kapitoly o Baťovi a Stalinově pomníku jsou skvělé, ale zbytek knihy pokulhává.
Janka_Mlokmlok
  22. 11. 2011, 20:55
Především méně známé podrobnosti z naších moderních dějin mě zaujaly a potěšili. Doporučuji každému, komu není lhostejná naše nedávná minulost.
Pan Asu
  7. 5. 2011, 9:38

Díky za zrcadlo a opravdu zajímavé postřehy z naší historie....mažu si koupit vaši druhou knihu....\r\n
Je zajímavé, jak jsou poláci fascinování naším klidem.
Hlavně klídek čecháčci :-)