Je těžké být bohem

Laser-books - 2002
ISBN: 80-7193-131-4

Laser-books (2002) 80-7193-131-4 194
Svoboda (1983) 405

Don Rumata,proslavený milostnými románky a svým šermířským uměním vede dvojí život. Pro okolí je podivínským šlechticem a pro své kolegy je výzkumníkem na primitivní planetě, který operuje v terénu a zkoumá vývoj primitivní kultury na úrovni pozemského středověku. Nenávist obyvatel k pokroku a intelektu jej často staví k otázkám, zda by se dalo zásahem moderní technologie (pro zdejší obyvatele by to byl zásah bohů) pomoci trpícím lidem ke štěstí. Rumata zjišťuje, že je opravdu těžké být bohem. (Založil/a: magnas)

vladislaus
  11. 5. 2013, 11:43
Možná je uklidňující, že dilemata románových lidí-bohů asi nebudeme nikdy řešit. Ale přece jen, nejsou náhodou i u nás národy, které jako bohové zasahovali, zasahují, či budou zasahovat v různých světových oblastech, ať už vojensky, politicky či ekonomicky?
ondrasek
  5. 5. 2014, 7:39
Po jednačtyřiceti stranách jsem knihu odložil, nebavila mě a nemohl jsem se zorientovat v ději. Takže nehodnotím.
magnas
  23. 3. 2013, 9:58
Tato kniha je nejem kritikou násilných revolucí, ale i sondou do duše člověka, který ze své pozice "vyspělejšího" člověka zvažuje, jak pomoci světu, který si nedokáže pomoci sám. Výborná atmosféra knihy je naplněna myšlenkami, nad kterými stojí za to přemýšlet. U mě jedna z nejlepších sci-fi knih vůbec
mumin
  13. 10. 2015, 19:29
Opět skvělí bratři Strugačtí. Zpočátku je trochu obtížné zorientovat se v záplavě jmen a místních názvů, ale pokud se čtenář „prokouše“ začátkem knihy, objeví se před ním přesvědčivý obraz cizí planety, který nápadně připomíná evropský středověk. Špinavý, barbarský, plný násilí a intrik.

Historik Anton (vystupující jako don Rumata), který přilétá ze Země 22. století, je postaven před náročný úkol. Instrukce mu velí zachovat se jako nestranný pozorovatel, svědomí mu ovšem nedovolí přihlížet vraždění nevinných a ničení intelektuálního dědictví. Kam až může zajít, aby zabránil zbytečnému krveprolití a zároveň nevystavil sám sebe smrtelnému riziku? Lze vytvořit harmonickou společnost zásahem zvenčí nebo si každá civilizace musí projít vlastním složitým vývojem? A jak život v nepřátelském prostředí formuje jeho samotnému? („Co se to se mnou stalo? Kam zmizela od dětství pěstovaná a vštěpovaná úcta k sobě podobným, k člověku, k oné pozoruhodné bytosti nazývané člověkem? Mně už teď nikdo nepomůže, pomyslel si s hrůzou. Já už je přeci doopravdy nenávidím, já jimi pohrdám…“)

Víra ve světlou (i když komunistickou) budoucnost, lidský rozum a humanitu. Myšlenkově silná alegorie současného světa. Světa, ve kterém stále existují regiony na úrovni středověku, kde touha po moci je silnější než lidskost a kde vlády preferují poslušnost před svobodou, individualitou a kreativitou.
Ravi
  17. 6. 2016, 22:51
Velmi vyspělý text, který je někdy až filosofickou reflexí lidské historie. Měl jsem dojem, že se úvahy hlavního hrdiny sem tam velmi citlivě dotkly nejen lidské historie jako takové, ale také prostředí, ve kterém autor žil. Hrubá síla vítězí nad trpělivostí a vzdělaností, která je znovu a znovu utápěna ve vodě, jako koťe, zatímco mrzké pudy ženou lidstvo dál a jediná vlastnost, která umožňuje všem ty hrůzy přežít, je přizpůsobivost. Skvěle zpracovaný text, který skrývá mnohem více, než se na první pohled zdá. Pár sci-fi knih už za sebou mám a toto je jedna z nejlepších.
cizinec
  25. 12. 2014, 18:34
Kvalitně sepsaná kniha. Pro porovnání doporučuji shlédnout filmovou adaptaci z roku 1989 (tu z roku 2013 ne, ta je ... moc umělecká).
Jan66
  25. 4. 2014, 16:28
Vynikající kniha,která donutí člověka přemýšlet jak nad sebou samým tak i nad lidstvem, doporučuji přečíst.