Originální název: Vešnije vody

Odeon - 2014
ISBN: 978-80-207-1527-2

Odeon (2014) 978-80-207-1527-2 172
Práce (1977) 152

Romantický příběh o čisté, ale nenaplněné lásce se sice odehrává na šlechtickém sídle v polovině 19. století. (Založil/a: lord.vader)

janeicka
  24. 5. 2014, 8:19
Má první zkušenost s autorem a hned výborná. Jarní vody se čtou velmi lehce, a jako bych četla příběh ze současnosti, mohl by se odehrávat v jakékoli době :-) Líbilo se mi, že nám autor dává na konci příběhu a po mnoha letech jakousi naději a příslib dobrého konce.
Rames
  14. 5. 2014, 14:04
Zchudlý ruský šlechtic Sanin se ve Frankfurtu zamiluje do italské dívky Gemmy.
Čistou lásku však vymění za vášnivou avantýru a tím ji ztrácí navždy.
Ivan Sergejevič Turgeněv mě nadchnul jednoduchostí vyjadřování, zdržel se melancholických výlevů a tak neztratil pozornost čtenáře.
Sacrifice
  23. 1. 2015, 19:41
Mé setkání s Jarními vodami bylo romantické už od počátku. Místo večeru v hospodě jsem se rozhodla koupit si knihu na večer. S mou slabostí pro ruská jména a úzké knihy jsem něžně otáčela v rukou tu zelenou knížku a po pár vteřinách bylo rozhodnuto.
Líbí se mi, jak to celé začíná v samotě velké místnosti se vzpomínkami nad starou korespondencí a ještě víc, jak to končí s nadějí muže, co má mládí za sebou. Pravá rajda taky nechybí a tak není proč váhat - po tomhle sáhněte.
thierry
  17. 3. 2012, 10:04
Nesmírně čtivá novela ideální na jedno příjemně strávené odpoledne. :)
Jinak ještě k Turgeněvovi, ze kterého se už opravdu stal můj oblíbenec - pomůžu si několika větami z předmluvy, jelikož to tak hezky říct neumím:
- A co říci o jedinečných Turgeněvových popisech přírody, zejména ruské přírody, o tom, jak věrně umí zachytit duševní hnutí a citové stavy člověka, především milujícího člověk, a vůbec jakým je mistrem v postihování všeho, co souvisí s láskou? Opravdu nic než plně souhlasit s Dobroljubovem, který obrovskou účinnost Turgeněvova umění líčit lásku charakterizoval těmito nadšenými slovy: "V jeho vyprávění cítíme vlnění dívčí hrudi, tichý vzdech i zvlhlý zrak, slyšíme každý tep vzdouvajícího se srdce a naše vlastní srdce umdlévá a zmírá bolným citem a požehnané slzy najednou vstoupí do očí a z hrudi se cosi dere - jako bychom se shledali se starým přítelem po dlouhém odloučení, nebo jako bychom se vraceli z ciziny k rodnému místu."
- Své mistrovsti Turgeněv prokázal i pokud jde o styl. Zde se velmi mnoho učil u Gogola, zejména z jeho schopnosti několika málo, zdánlivě bezvýznamnými a zhusta jako by nepřímými narážkami charakterizovat postavu tak, že by to ani sebepřesnější a sebeobšírnější popis zdaleka nedokázal.
Dokonale vystiženo.