Neviňátko

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Knižní klub - 2013
ISBN: 978-80-242-3914-9

Knižní klub (2013) 978-80-242-3914-9 352

Další akcí a napětím nabitý thriller, jehož hlavní protagonistkou je hrdinka Lovkyně informací (Knižní klub, 2012), provokativní a asociální Vanessa Michael Munroeová, žena bez nervů, ale i bez pudu sebezáchovy. Před osmi roky byla pětiletá Hannah unesena za mexické hranice, do světa kultu Vyvolených. Osm let stoupenci Proroka dítě ukrývají, převážejí ze země do země a chrání jejího únosce. Několik následovníků však ze sekty uprchne a rozhodne se Hannah osvobodit. Jediný způsob, jak toho dosáhnout, je věřit někomu, kdo nikomu nevěří… a nikdy se nevzdá. (Založil/a: Nantong)

Taylor Stevens Taylor Stevens
*1972

Barabura
  21. 2. 2014, 10:10
Trochu slabší zápletka než v Lovkyni informací, ale zpracování, akce, dialogy a hlavně vztahy mezi hrdiny opět vynikající. Člověk má celou dobu pocit, že je v jejich hlavách a nebo je dalším členem týmu. A to, že autorka Taylor má za sebou podobné zkušenosti z dětství a mládí jako hrdinka Michael dodává příběhu na autentičnosti. Michael a Miles mi budou hodně chybět než se dočkám dalšího příběhu.
Rutsuka
  26. 6. 2014, 16:13
Stejně jako v prvním díle se mi líbilo neobvyklé prostředí, zápletka i hlavní postavy. Čte se to rychle, děj je napínavý a celkově se mi líbí styl psaní. A když čtenář ví, že je kniha napsaná podle vlastních zkušeností autorky v životě v podobně úchylné sektě...no, co na to říct, hrůza. Díky Neviňátku se mi ještě více prohloubil odpor k různým sektám a náboženským fanatikům a podobným vymývačům mozků. Váhám mezi 4 a 5 hvězdami a těším se na třetí díl :)
Eidalon
  25. 3. 2014, 10:09
Druhá kniha Taylor Stevensové Neviňátko nepřímo navazuje na její prvotinu – Lovkyně informací. Především zde opět vystupuje Vanessa Michael Munroeová a dále další důležitá postava první knihy Miles Bradford. Téma trihleru na první knihu sice nijak dějově nenavazuje, ale charaktery obou hlavních postav si autorka „odbyla“ ve své první knize, v Neviňátku se znalost, kdo že je Vanessa či Miles jaksi předpokládá.

Hlavní hrdinka knihy je mladá žena, která na jednu stranu umí využít své křehké ženskosti a prvek podcenění ze strany soupeřů, je ale schopna plně se adaptovat do prostředí v mužské podobě – proto i jméno Michael – a která pracuje pro každého, kdo je ochoten za její služby zaplatit. Její schopnost zabít holýma rukama či ostrými noži jakéhokoli protivníka autorka povýšila o znalost domluvit se 22 jazyky a tak plně splynout s prostředím.

Vanessa má přes určité mládí za sebou nejtvrdší školu života, když její dospívání byl každodenní boj o holý život, čelící psychickému, fyzickému i sexuálnímu teroru. To vše vytvořilo dokonalou profesionálku, která si ale s sebou v duši nese své noční můry, které ji provázejí od útlého věku a jenž plně vypluly na povrch v poslední misi – kde Vanessa jako Lovkyně informací odhaluje manipulace s životem mladé ženy a rozkrývá složité pozadí příběhu. Zároveň se jí vrací všechny vzpomínky, neboť ve své misi naráží na svou neradostnou minulost.

Neviňátko Vás zavede na jiný kontinent (z rovníkové Afriky do Jižní Ameriky), ale tentokrát se autorka dotkne tématu v poslední době v literatuře dost popisovaného – náboženského fanatismu, životu v sektách a především psychický nátlak a vymývání mozků u těch, kteří se nemohou bránit – u dětí.

Téma knihy Neviňátko je trochu autorčinou autobiografií, neboť sama Taylor prožila své dětství a dospívání nedobrovolně v náboženské sektě, takže popisem prostředí a života v sektě autorka čerpá z věrných reálií.

Příběh se rozbíhá, když Vanessu osloví její dlouholetý nejbližší přítel Logan s prosbou o pomoc. O získání zpět své dcery Hannach, která byla unesena v útlém dětství a dlouhých osm let pobývá v náboženské sektě Vyvolených. Začíná děj plný akce nejrůznějších zvratů a odhalení, na vysvobození se vedle Logana a Vanessy podílí i Bradford a nakonec i další bývalí členové sekty, z nichž každý má svůj motiv se mise zúčastnit. To vše má ale Vanessa odhalit mnohem později.

Na povrch vyplouvá pozadí života v sektě a především skutečnost, že děti denně vystavované náboženskému fanatismu, žijící v podmínkách spartánského režimu a plné izolaci od okolního světa jen těžko sami chápají, že jsou vlastně zneužity ve prospěch svých věznitelů.

Samotná záchrana a vytržení Hannah z tohoto prostředí zdaleka nemusí být jejím vysvobozením. Všechny tyto skutečnosti sehrají svoji roli a jak vše dopadne si již musíte přečíst sami.

Neviňátko je příběh, který potěší svojí gradací, akčností i určitým inteligentním rukopisem. Doporučuji číst až po Lovkyně informací, ale určitě četbou neuděláte chybu. Kniha Vás chytne, vtáhne a dokonale pobaví.
Adele
  4. 5. 2015, 0:33
Hrozně jsem váhala, jestli se do téhle knížky pustit. Lovkyně informací byla skvělá a věděla jsem, že tuhle knížku určitě číst chci. Časový press vás ale donutí hodně rozmýšlet po které knížce vlastně nakonec sáhnete jenom po přečtení anotace. Rozhodla jsem se, že do toho půjdu a byla to paráda! Michael opět nezklamala, příběh skvělý, téma které se v literatuře nevyskytuje tolik jako ve skutečném světě, a přesto se o něm tolik nemluví. Charaktery postav děj jenom podtrhly, jako vždy. Vydařený příběh, třetí si nenechám ujít.
Samael
  11. 7. 2013, 21:46
Musím říct,že bych si velice rád přečetl další knihu s Vanessou(brzy výjde další díl).Zase nechyběla akce a napětí.To jak Vanessa řeší situace,které má naplánované nebo které řeší za pochodu je neskutečné.Tuhle malou sérii od Taylor Stevens doporučuji.