Klíč

Klíč

Podtitul: Osud lidstva leží v rukou jedné ženy

Originální název: The Key
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Knižní klub - 2013
ISBN: 978-80-242-3906-4

Knižní klub (2013) 978-80-242-3906-4 408

Je nejdůležitějším člověkem na světě. Ona je KLÍČEM. Ve starověkém městě Ruina leží v nemocničním pokoji Liv Adamsenová. Upřeně pozoruje jeho stěny. Jsou však stejně prázdné jako její paměť. Pamatuje si, že vešla do Citadely, nejstaršího obydleného místa na zemi, vybavuje si však jen temnotu, která ji v hoře obklopovala. Temnota však náhle začíná šeptat. Šeptá slovo klíč… Ale od čeho? Pro tajemného žoldáka, jemuž přezdívají Duch, je Liv klíčem k odhalení jednoho z nejdůležitějších tajemství lidstva. Pro bratrstvo v Citadele, prokleté smrtelnou nákazou, je její návrat do hory jediným klíčem k přežití. Mocná vatikánská frakce vydá pokyn k jejímu odstranění, neboť bezprostředně ohrožuje budoucnost katolické církve. Liv utíká před pronásledovateli, aniž by tušila, co se děje. Po boku jí stojí jediný muž, kterému může důvěřovat. Gabriel Mann tuší, že ať bude jejich cesta úspěšná, nebo ne, navždy změní svět. (Založil/a: Kůstka)

Simon Toyne Simon Toyne

Peetuliska
  7. 11. 2015, 19:41
Druhý díl plynule navazuje na první, tentokráte se zaobírá proroctvím, které se musí naplnit. Není to ale tak jednoduché.
No, musím říct, že se mi druhý díl líbil mnohem více (překvapivě), než díl první. Možná je to tím, že děj se tentokráte odehrává více mimo citadelu, možná už jsem věděla do čeho jdu, neměla přehnaná očekávání, možná jsem si zvykla na styl psaní a krátké kapitoly. Příjemný mysteriózně-konspirační thriller, co by-kdyby. Tato Ruinská trilogie se tímto dílem u mě příjemně zvedla.
Eidalon
  23. 3. 2014, 19:29
Simon Toyne je pro mne novým autorem, na jeho trilogii knih Sanctus, Klíč a Věž jsem narazil i díky tomuto webu, bohužel odděleně, takže až později jsem přišel na to, že jeho dosavadní tvorba je trilogií, kterou je třeba číst chronologicky. Mne se to nepodařilo, začal jsem prostředním dílem – knihou Klíč.

Možná proto na mne dílko nezapůsobilo tak skvěle, jak je propagováno a velebeno a jaký goodwill je kolem něj vytvářen. Chybělo mne nejspíše to správné navození a možná pochopení věcí, které nastínil první díl trilogie a který mne byl zatím utajen - Sanctus.

Každopádně se kniha a nejspíše i celá trilogie veze na úspěšné vlně zpochybňování „tisiciletých pravd“ kolem historie křesťanství, ale vůbec kolem celé problematiky náboženství. Knih a autorů píšících na podobné téma se v poslední době vyrojila celá řada, nejspíše pod dojmem úspěchu Dana Browna a jeho hlavních knih s Robertem Langdonem, které celé toto „šílenství“ patrně odstartovaly v touze po slávě a penězích a společenské poptávce.

Ty tam jsou doby politicko - špionážních thrillerů, kde byla „v hlavní roli studená válka“, rozpolcení světa na Západ versus Východ, životní prostředí, biologická či nukleární hrozba a nebo mysterium mimozemských civilizací. Teď literatuře thrilleru vládne historie, nejasné výklady bible, zpochybňování základu křesťanství, vytváření fikcí kolem zaniklých civilizací, znovuobjevování zničených knihoven (Alexandrijská atd.), fikce spojené s možností objevení nebývalých pokladů, ať již duchovních, tak materiálních.

Děje knih se přesouvají do Turecka, Iráku, Iránu do střední Asie, nemalou roli hrají obvykle Tepláři a tajemství kolem jejich řádu, vzniku i zániku. Jsou velebovány staré říše a odhalovány životopisy velkých vojevůdců a veskrze zpochybňovány samotné základy křesťanské víry, její symbolika, a polemizovány historické náboženské nesrovnalosti. Odhalením starých pravd mají být přepisovány dějiny a pravidla současného světa.

Vše je obestřeno tajemstvími a neodhaleními, dávnými proroctvími, tajemnými nápisy v zaniklém písmě, symboly a mnohdy až mysteriózním dějem románů, který překračuje meze reálného světa a dává průchod zázrakům „boží moci“.

Autoři zde našli velký prostor, neboť každá historicky popsaná událost má vždy řadu úhlů pohledu, proto ony předkládané spekulace, že se jedná o „pravdy“ nepřesné a mnohdy záměrně změněné, o zmanipulovatelné překlady. Nesrovnalostí i v samotné Bibli je dost a dost a tak fantazii a spekulacím je dán volný průchod a vizím - co by bylo kdyby . . .

Román a druhá část trilogie Klíč se vrací do starobylého města Ruina, děj se odehrává kolem Citadely, bratrstva zde žijícího a střežícího tajemství Sakramentu, které je událostmi v knize narušeno, vyneseno z Citadely a tím se rozbíhá staré proroctví. Hlavní hrdinové bojují s časem, se svými nepřáteli, svou nemalou roli zde má i samotná církev a její vrcholní představitelé, kteří se spojí se světovými průmyslníky, aby docílili svého . . .

Proroctví se začínají naplňovat, nebezpečná nákaza decimuje bratrstvo, Sakrament opustil Citadelu, vše je ve znaku víry a moci řízeno, tu lidskou chamtivostí, tu náboženskou zaslepeností, tu nezdolnou touhou se zachránit.

Temnota začíná šeptat a šeptá slovo klíč . . .

Staří známí první knihy nakonec dosahují svého cíle, dějí se "boží zázraky" ale čerstvá vůně pomerančů se i poté temně šíří z Citadely do ulic Ruiny. Moc nechápete, pokud nevíte, že trilogie má i třetí pokračování, pak je tento otevřený konec více, než výzvou sáhnout i po knize třetí . . .

Hodnocení zůstává u 3,5 hvězdičky, prostě ve srovnání s jinými knihami výš nemohu jít. Nakonec jsem se rozhodl jen pro hvězdy tři. Uvidíme, co přinesou další dvě knihy, které mne ještě čekají.

A závěr, pokud Vám nevadí až mysteriózní ukončení děje druhé knihy překračující již meze reálnosti, jistě dobré čtení na dlouhé zimní večery. Ale jak jsem uvedl v úvodu - chronologii dodržte, takže začít knihou Sanctus, pak teprve Klíč . . .
Dumbicek
  26. 9. 2016, 11:01
Musím říct, že druhý díl se mi líbil více než první. Zřejmě už jsem si zvykla na styl psaní i na to jak je celá knížka koncipována. Nepřestávalo mě udivovat co všechno se může na 400 stránkách všechno stát. Už se těším až se vrhnu na poslední díl, protože mě zajímá jak to celé dopadne.
vycpi
  19. 4. 2013, 21:35
Před pár minutami jsem dočetl a teď jen přemýšlím, zda se mi víc líbil Sanctus nebo Klíč. Nápadově Sanctus, realitami spíš Klíč, který mi v některých pasážích připomíná spíše Forsytha. Určité děje a souvislosti jsou tady po prvním díle zcela jasné, že nastanou, u jiných bych opravdu nečekal, že se do nich autor pustí. Ale víc nenapíšu...