Originální název: Muzikantská Liduška

Carpe Diem - 2016
ISBN: 978-80-7487-190-0
Vyšlo jako e-kniha

Carpe Diem (2016) 978-80-7487-190-0 36 Vyšlo jako e-kniha. e-book (mobi)
Carpe Diem (2016) 978-80-7487-189-4 36 Vyšlo jako e-kniha. e-book (epub)
Carpe Diem (2012) 978-80-87631-23-2 36 Vyšlo jako e-kniha. e-book (pdf)
Mladá fronta (1957) 183
Ottovo nakladatelství (1905) 56

V jedné české vesnici žije krásná dívka Liduška Staňková. Všichni hoši z vesnice si na ní tajně dělají zálusk, avšak Liduška se zamiluje do muzikanta Toníčka. Při muzice s Liduškou tančí vždy jen on, což však mezi ostatními hochy budí závist.

Největší vztek má především mladý Krejza, který je ve vesnici považován za zámožného. Liduška si Krejzu vůbec neoblíbí, ale ten udělá dobrý dojem na rodiče svým předstíraným bohatstvím. Ti se i přes dceřino zdráhání rozhodnou uspořádat svatbu.

Liduška je zpočátku velice nešťastná a ze všech sil se sňatku brání, později se však uklidní a vymyslí plán, jak se Krejzy zbavit. Předstírá, že se smířila se svým údělem, stále však myslí na Toníčka.

Koná se svatba, na které je přítomen i Toníček. Ten vidí Liduščinu lhostejnost a považuje to za zradu. Odejde proto z kostela. Když se kněz Lidušky zeptá, bere-li si Krejzu dobrovolně a z lásky, ta rozhodně odpoví, že byla ke svatbě přinucena a chce si vzít Toníčka. Obřad je zmařen a mezi hosty vypukne panika.

Liduška se otočí k hostům a vyzve Toníčka, aby přistoupil k oltáři nechal se s ní oddat. V té době však již Toníček v kostele není – utekl do nedalekého města a nechal se naverbovat do armády.

Liduška ze žalu zešílí. Neustále se každého vyptává na Toníčka, každému o něm vypravuje, hledá ho a stále na něj čeká. Chodí proto po muzikách v naději, že tam Toníčka potká, nikde se však dlouho nezdrží. Lidé jí proto začnou říkat ´muzikantská Liduška´. Krejza brzy přijde na mizinu a ukáže se, že vlastně žádné jmění neměl a jen si chtěl pomoci Liduščiným věnem (Založil/a: Kamelou)

nevermore
  29. 11. 2013, 22:01
Ač Muzikantská Liduška dramatem není, přesto jsem ji nejprve viděl ve vynikajícím divadelním provedení (včetně skvělé hudební režie) šumperského Severomoravského divadla před 150 lety. Utkvěla mi v hlavě jako 5hvězdičková záležitost. Teď po oněch 150 letech jsem se dostal k originálu a samozřejmě tak silný zážitek už se dostavit nemohl. Nicméně ****
CarolineS
  30. 12. 2013, 21:56
Nebylo to nejhorší, ale Muzikantská Liduška mě skutečně moc nezaujala. Nevadil mi ani tak archaický jazyk, jako spíš časté opakování slov. Děj také není tak zajímavý, jak jsem si představovala, když nám o téhle knize přednášel profesor češtiny.
Z úcty k autorovi 3***.
Luci-ye
  3. 1. 2015, 19:44
Splňuje kritéria krátkosti a čtivosti, takže jako položka ke zkoušce z české literatury 19. století skvělá. :) Z výkladu jsem si pamatovala děj, který jsem si upřesnila. Smutné, ale realistické. Díky bohu, že žiji v jednadvacátém století a rodiče mě nebudou nutit ke sňatku s "bohatým" sedlákem. ;)